Hitem letošního léta budou elektrokola. Proč byste si měli také jedno pořídit?

Letošní léto bude z hlediska cestování trochu jiné než ta předchozí. Většina z nás se kvůli omezením spojených s nákazou koronavirem rozhodla strávit prázdniny v Čechách. Jednou z nejoblíbenějších rodinných kratochvílí tak bude poznávání okolních krás a pamětihodností spojených s výlety na kole. Především pak elektrokola jsou na podobné aktivity naprosto ideální.

Pojďte se podívat na to, co byste měli vědět, než na dovolenou na elektrokolech vyrazíte. Jak si vybrat to správné a jak na něm vozit svou ratolest? Přidáme i několik cyklotras pro začátečníky a pokročilé, díky kterým se stane vaše jízda nezapomenutelným zážitkem.

Proč si pořídit elektrokolo?

Předností elektrokol je nejen pohodlná jízda, ale také schopnost prokličkovat i ulicí plnou aut bez dlouhého čekání v kolonách. Elektrokolo využijete jak na polní cestě, tak na cyklostezce, a když je potřeba, oceníte ho i na rušné komunikaci. Díky tomu, že se nikdy nestane, že prostě nemůžete únavou jet dál, jste vždy svými pány a nelimitují vás tak ani výlety s dětmi. No a kdyby se vám elektrokolo přece jen vybilo, nic se neděje, budete mít dostatek sil, abyste došlapali do cíle jako na klasickém kole. Není se tedy čemu divit, že podle nejnovějších odhadů bude v létě každé třetí prodané kolo na elektrický pohon.

 

Jak vybrat vhodné elektrokolo?

Při výběru kola doporučujeme nehledět na cenu, ale především na to, na jaký typ využití kolo pořizujete. Budete jezdit po městě nebo v náročnějších terénech? Mějte na paměti, že elektrokolo si nekupujete na jednu sezónu, ale mělo by vám vydržet i několik tisíc najetých kilometrů.

Elektrokola jsou ekologické šetrné dopravní prostředky. Jsou všestranná a přináší radost nejen rekreačním, ale i sportovním cyklistům. Jsou k dispozici v mnoha různých variantách, a to od městských, trekingových, krosových až po horská elektrokola, stačí si jen vybrat to, které vám bude nejvíce vyhovovat,“ prozrazuje výhody elektrokol Jan Štádler z Hervis Sports.

Jaké varianty na trhu seženete?

Nejžádanějším artiklem nadále zůstávají bicykly třídy I, jež pohání zabudovaný akumulátor čerpající energii z povětšinou lithiové baterie. K dostání jsou elektrokola určená do náročných horských terénů, ale i vyloženě městské varianty.

„Baterie je základ – ty standardní vystačí při plném dobití přibližně na 6 hodin. Není to ale tak, že byste pak zůstali trčet někde uprostřed silnice. Pamatujte, že jste pořád na kole. Pokud šlápnete do pedálů, dostanete se na místo určení i bez složitého hledání zásuvek. Nepochybnou výhodou ale pak je, že většinu elektrokol opravdu dobijete prostřednictvím klasické 230 voltové zásuvky,“ vyvrací rozšířené mýty o e-kolech Jan Štádler.

Dobrodružná noc v přírodě

K prázdninám patří zážitky, na které budou zvláště ti nejmenší dlouho vzpomínat. Obohaťte svůj cyklovýlet stanováním v přírodě a potěšte dětskou dušičku nočním dobrodružstvím. Pro klidné přečkání noci je vhodný například stan Hannah Hover 3, který vám spolehlivě zajistí pohodlí, i kdyby v noci přišel déšť. Ti otrlejší si pak vystačí pouze se spacákem, případně ještě s karimatkou, a užijí si noc pod hvězdami. Velký benefit elektrokola jistě oceníte při zpáteční cestě – díky tomu, že na šlapání do kopce nejste sami, můžete naložit kolo většími zavazadly, do kterých se vám vejde vše potřebné. Oblíbeným řešením jsou brašny na zadní nosič, například cenově dostupná značka Thalinger nabízí tyto brašny v objemu 59 litrů. Výlety s menšími dětmi lze pak řešit praktickými dětskými sedačkami, které se dají na elektrokolo jednoduše připevnit. Uvidíte, jak motor oceníte, a i s nákladem projedete pěkný kousek naší krásné země.

Vhodné oblečení

Výběr vhodného oblečení na kolo je jednou z nejdůležitějších věcí. Mělo by totiž být pohodlné a funkční. Výběrem účelného cyklo oblečení, vrstvením a správnou volbou použitých materiálů zvyšujete nejen svůj komfort, ale také výkon při jízdě. Zato nevhodně zvolené oblečení vám může překážet v pohybu, dochází k přehřívání těla a nadměrnému pocení. Zkušení cyklisté doporučují například oblečení a doplňky značky KTM, které splní všechny vaše požadavky na funkčnost a pohodlí. Nezapomeňte také na helmu, ať se ze svého výletu vrátíte v plném zdraví!

5 nejlepších cyklotras Česka

Nejpopulárnější cyklistickou trasou je labská cyklostezka, která vede od německých hranic až po Litoměřice. Cestou uvidíte Milešovku, Radobýl i děčínské skalní masivy. Cesta je snadná, téměř celá asfaltová, tudíž byste ji měli v klidu zvládnout. Na Moravě zase nevynechejte osmdesátikilometrovou cyklostezku u Baťova kanálu. U brněnské přehrady si můžete užít jak terén, tak asfalt. Cesta je místy dosti namáhavá, proto by si na ni měli troufnout spíše zkušenější cyklisté. Krásnou přes sto kilometrů dlouhou cestu nabízí povodí Bečvy, kde můžete vidět kromě panenské přírody Beskyd i skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Také Praha má svou cyklostezku, tu si zamilují hlavně ti nejmenší. Měří pouhých dvacet kilometrů a zavede vás parkem Stromovka k pražské ZOO.
Tagy:   ,