Přijeďte si prodloužit léto na Východní Moravu

Doba výletů a poznávání s létem nekončí. Na Východní Moravě na vás i na podzim čekají jedinečné zážitky, které vás dobijí novou energií. Přijeďte relaxovat, ochutnávat, bavit se a poznávat nejbarevnější i nejrozmanitější region.

Některá místa jsou stvořená pro načerpání energie. Patří mezi ně například Luhačovice. V nádherném lázeňském městě ozdobeném domy architekta Dušana Jurkoviče vám bude připadat, jako kdyby čas zpomalil. Při svých procházkách můžete objevovat zdejší přírodu a ochutnat nejen léčivý pramen Vincentka, ale také celou řadu specialit v místních restauracích.

Nová místa znamenají nové chutě. A k nejcharakterističtějším chutím Valašska patří frgál – koláč s chráněným zeměpisným označením, který si můžete upéct třeba ve Velkých Karlovicích. Malebná obec je oblíbeným centrem aktivního i pasivního odpočinku. Na kole i po svých si užijete zdejší nádherné trasy, prošlapete Vsetínské Beskydy i Javorníky nebo se rozhlédnete z nejkrásnější hřebenovky vedoucí z Kohútky na Kasárna. Nové síly pak naberete v některém z wellness hotelů i v útulné dřevěnici.

O tom, jak se na Valašsku žilo, nejvíce pojednává Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. To připravuje během roku i řadu tematických programů pro veřejnost.

Spojení tradice a přírody

Východní Morava je unikátní také díky zvykům a tradicím. Líbil se vám modrotisk, který ozdobil kolekce českého týmu při olympijských hrách v Tokiu? V Městském muzeu Valašské Klobouky si můžete vyrobit pohlednici s motivy modrotisku a poslat domů stylový pozdrav. Další tradice pak poznáte v Muzeu Bojkovska v Bojkovicích.

Krásu tradic a krojů můžete obdivovat v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se v Uherském Hradišti konají každoročně v září. Víno a slovácké gastronomické speciality lidé ochutnají 25. září na Slováckém festivalu chutí a vůní, který se uskuteční ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti. K prozkoumání i relaxaci láká pohoří Chřiby, kde se můžete vydat po stopách Baťovy dálnice. Najdete zde také rozličné skalní útvary – o Kazatelně, která je nedaleko celoročně otevřeného hradu Cimburk, se mluví jako o nejkrásnějším skalním útvaru. Údajně zde kázal svatý Metoděj. Kromě pramenů čistých studánek narazíte v Chřibech i na sirné prameny, jejichž léčivé účinky poznáte při relaxaci. Určitě stojí za to zastavit se v unikátní KOVOZOO ve Starém Městě, kde se na 19. září chystá tradiční akce Děti, KOVOZOO a Hefaistos.

Aktivní dovolená i zážitky

Na Východní Moravě ale zažijete daleko více. Konec září bude také ve znamení Svatováclavských slavností. Jedny z těch hlavních jsou na programu 25. září v Napajedlech na Zlínsku. Do historie se ponoříte také při nočních prohlídkách Zámku Vizovice, které se uskuteční 17. a 18. září. V noci ožije také ZOO Zlín a zámek v Lešné, kde se 2., 9. a 16. října chystají večerní lampionové prohlídky.

Na své si ale přijdou i sportovci, především cyklisté. První říjnovou neděli, tedy 3. října, se uskuteční již tradiční Zlínská 50 – závod horských kol, který prověří závodníky na krátké (16 km) a dlouhé (46 km) trati. Hned další víkend v sobotu 9. října se koná oblíbená akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska.

Ať přijedete na Východní Moravu na den, víkend či celý týden, každý moment strávený zde může být plný zážitků. Více tipů najdete na www.vychodni-morava.cz.

foto: NMVP, Jaromír Šallé