Ráj zimních sportů – to je Livigno

Bez ohledu na roční období návštěvníci Livigno milují. Proč? Protože si tu każdý přijde na své. Ať už je to profi sportovec, amatér, nebo rodina s dětmi. Více jak stovka kilometrů sjezdovek slibuje naprosto dokonalé vyžití při zimních sportech, a co víc, vzhledem k bohaté nadílce sněhu od listopadu do května patří Livigno mezi lokality s nejdelší zimní sezónou v Itálii. Nekonečná nabídka outdoorových i indoorových aktivit, služeb a sportovního zařízení dělá z Livigna jedno z nejznámějších zimních středisek, které právem v roce 2019 získalo titul Evropské město sportu a které v roce 2026 bude hostit olympijské závody ve snowboardingu a akrobatickém lyžování. Nezapomeňte, zimní sezóna v Livignu začne už 3. prosince.

Běžkařská sezóna od října

Livigno je jednou z top destinací pro běžkaře, protože se tu na běžky mohou postavit už na podzim. Zimní běžkařská sezóna začíná 28. října otevřením tréninkového kruhu s názvem Marianna Longa, vyrobeného ze sněhu, který byl přes léto uložen technikou Snowfarming. Je to krátký běžkařský okruh, ideální pro trénink, s několika stoupáními a klesáními. Postupně se rozroste na 30 km, které budou k dispozici v prosinci. Běžecké tratě začínají v centru města a vedou do oblastí Forcola a Alpe Vago. Vedle podmínek pro klasické lyžování se Livigno pyšní i biatlonovou střelnicí se 12 terči.

Nekonečné možnosti lyžařské zábavy

Na milovníky sjezdového lyžování v Livignu čeká 115 kilometrů sjezdovek a mnoho z nich začíná přímo v centru města, poblíž ubytovacích zařízení. Z nadmořské výšky 1816 m n. m. se tak snadno dostanete do nadmořské výšky 2900. Resorty Carosello 3000 a Mottolino dohromady nabízí 12 černých, 37 červených a 29 modrých sjezdovek, které obsluhuje 6 kabinkových lanovek (Carosello 3000 I a II, Mottolino, Livigno Centre Tagliede I a II, Cassana), 14 sedačkových lanovek a 12 lyžařských vleků. Navíc na Mottolinu vás čeká zbrusu nová stanice lanovky, která nabídne nejen možnost zapůjčení lyží, ale také zábavní prvky jako simulátor BMW, restauraci Kosmo s etickou kuchyní či stylový coworkingový prostor. Mezi jednotlivými resorty funguje služba Skilink, díky níž se lyžaři dostanou z jednoho resortu do druhého během několika minut pomocí dvou bezplatných kyvadlových spojů.

Foto: archiv

Špičkové snowparky pro náročné

Livigno se pyšní hned několika snowparky a miniparky, které díky kvalitě překážek, vybavenosti a různým akcím obdržely již několik ocenění jak v Itálii, tak zahraničí. Vedle Mottolina Fun Mountain a The Beach na Carosello 3000 k nim patří i Amerikan Snowpark a Snowpark20. Mottolino snowpark se svou dvacetiletou historií, zázemím a vybavením jak pro amatéry, tak profesionální sportovce, kteří se zde připravují na stěžejní závody, řadí mezi špičkové a vyhledávané snowparky. The Beach snowpark vás nadchne svým vybavením ve stylu „pláže” a adrenalinovými sešupy.

Skipass zdarma a Family Week

Stejně jako každý rok Livigno přichází s tradiční akcí Skipass zdarma. Ten můžete získat při rezervaci 4 nocí ve vybraném hotelu či 7 nocí v apartmánu v období před Vánoci od 3.–17. 12. 2022 a dále od 15. 4. do 1. 5. 2023. Rodiny s dětmi by si neměly nechat ujít akci Family Week, která je skvělou příležitostí, jak si užít vysokohorský vzduch a přitom nezruinovat peněženku. Při rezervaci pobytu v době od 22. 1. do 29.1. a od 26. 3. do 2. 4. 2023 dostane první dítě do 12 let ubytování, zapůjčení lyží, skipass, lyžařskou školu i vstup do Aquagrandy zdarma a další dítě do 12 let získává na vše 50% slevu.

Foto: archiv

Ráj pro freeridery a milovníky heliskiingu

Na své si přijdou i nadšenci do freeridu, na které čeká 100 km² neupravených svahů s čerstvým prašanem. O bezpečnost freeride zóny se stará Eliski a také Freeride Projekt, díky němuž je zpřístupněno čím dál více míst, která by jinak byla nedostupná a nebezpečná. Zážitek z freeridu se dá okořenit heliskiingem či heliboardingem a dostat se tak vrtulníkem za pár minut na panenské svahy. Livigno je totiž jedním z mála míst v Evropě, kde je povoleno a provozováno převážení lyžařů a snowboardistů na kopec vrtulníkem.

Další aktivity naplněné zážitky

Vedle lyžování je v Livignu pro jeho návštěvníky připraveno mnoho dalších nevšedních aktivit. Za krásami přírody a křupajícím sněhem je možné se vydat v koňském sedle, na fat bikách – speciálních kolech uzpůsobených pro jízdu na sněhu, na skútru, sněžnicích či skialpových lyžích. Milovníci adrenalinu neodolají paraglidingu nebo jízdě autem po ledové dráze a ti, co rádi stojí nohama na zemi, využijí možnosti si zabruslit na zamrzlém jezeře.

Foto: archiv

Svět her pro děti

V Livignu dobře vědí, že děti se musí při sportovních výkonech hlavně bavit. Proto je pro ně připravena mimo klasické lyžařské školy (s více než 150 zkušenými profesionálními lyžařskými instruktory) i speciální 100 metrů dlouhá sáňkařská dráha, Tubing slope – speciálně upravená sjezdovka, která se sjíždí na nafukovacích kruzích, Border Zoo – dětská sjezdovka s širokými zatáčkami lemovaná pozoruhodnými siluety zvířat, která v Livignu žijí. V dětském klubu Lupigno čeká na děti do tří let stejnojmenný maskot, který je rád doprovodí na sjezdovky s dobrodružnými prolézačkami a závodními dráhami. V resortu Mottolinu v Kids fun parku děti nadchnou hudební tunely či sněhové vlny z umělého sněhu. Ti, co si budou chtít od lyží na chvíli odpočinout, si mohou jít zasáňkovat na třech sjezdovkách, a to 17b, 20 a 23, které budou sáňkařům k dispozici mnohdy i v noci.

Nákupy v bezcelní zóně a relax v Aquagranda Active You

Livigno díky své poloze na hranici se Švýcarskem je poslední bezcelní zónou v rámci EU, která zaručuje bezkonkurenční ceny značkového oblečení, parfémů, pohonných hmot či lihovin. Výsada byla udělena horskému městečku císařem Napoleonem, a to z důvodu pro svou ztíženou dostupnost (až do 50. let 20. století sem nevedla žádná silnice). A až budete mít nakupování či lyžování dost, dopřejte si odpočinek ve wellness komplexu Aquagranda Active You, z něhož odejdete znovuzrození a plní sil, nebo si dopřejte některou z místních pochoutek.

Foto: archiv

Livigno plné chutí a vůní

Ač je Livigno italské městečko, jeho kuchyně je ovlivněná Švýcarskem. V restauracích a krámcích to voní po bylinkách, sušeném masu a sýru. Ze všech delikates vyčnívá bresaola, která zdejším pochutinám vévodí již několik let. Jedná se o temně červené tenké plátky sušeného nasoleného hovězího masa, které pochází z býků z Lombardie, pokapané olivovým olejem a doplněné o plátky parmazánu. Z nápojů si nesmíte nechat ujít legendární Bombardino, které vzniklo spojením nápoje Advoocat či podobného vaječného likéru a brandy a servíruje se se šlehačkovou špičkou, nebo pivo La Birra di Livigno. To se zde vaří od roku 1816 v nejvýše položeném pivovaru v Evropě a jeho chuti můžete podlehnout v místní v pivovarské restauraci. Chcete-li svůj gurmánský zážitek ještě více podtrhnout, neměli byste minout restauraci Kosmo na vstupní stanici lanovky na Mottolinu, která v roce 2021 získala nový design. Kuchyně je zde inspirována konceptem etické kuchyně, kdy
většina surovin je nakoupena přímo na místě, díky čemuž je dopad na životní prostředí minimální. Těšit se můžete na inovativní a autentické chutě tvořené nečekanými surovinami.