Vzhůru do divočiny – Livigno z jiné perspektivy

Celkem 115 km vždy dokonale upravených sjezdovek, pohodlné sedačkové i kabinkové lankovky, nepřetržitý provoz skibusu mezi areály Carosello 3000 a Mottolino, vynikající italská kuchyně a návštěvnický servis. Stop! Livigno neznamená jen nablýskané pohodlí. Jeho „temnější“ stránka nabízí mnohem více adrenalinu a nezapomenutelných zážitků. Vydat se tak můžete objevovat divočinu a zrkotit nespoutané svahy.

Jak to vypadá v Livignu „za scénou“ jsme vyrazili v po střechu naplněné Toyotě Proace Verso. Čekala na nás obtížná, ale zároveň dechberoucí ochutnávka toho, jak v Livignu chápají skutečný outdoor. Celý výlet se nesl ve znamení skitouringu a freeridu. Při této náročné aktivitě, která vyžaduje znalost hor, fyzickou zdatnost a zkušenosti s freeridem, zažijete především svobodu pohybu. Stoupáte na skialpinových lyžích či splitboardu (speciálně upraveném snowboardu, který se dá rozdělit na dvě části a při cestě vzhůru supluje lyže) opatřených tuleními pásy umožňujícími chůzi i po nejprudším svahu, překrásnou a panenskou přírodou na vrchol, abyste si pak zaslouženě užili skvělý pocit z volné jízdy dolů do údolí. Zapomenout s sebou ale nesmíte batoh, náhradní oblečení, pití a lavinové vybavení, a pokud nejste skutečnými znalci, neriskujte zbytečné své zdraví a vypravte se do hor vždy s horskými vůdci.

Skitouring si můžete stejně jako my zpestřit o horolezeckou část, tzv. ski mountaineering, při němž svahů s divokým prašanem dosáhnete za pomoci cepínů, maček a slaňování. I v tomto případě doporučujeme využít služeb místních průvodců, alespoň při první výpravě.

Díky nadmořské výšce 1816 metrů máte v Livignu ke hvězdám skutečně blízko. Ačkoli je údolí plné zajímavých restaurací, kde bychom si při dobrém jídle mohli konečně odpočinout, vyšlápli jsme si své žaludky naplnit do zařízení vysoko v horách. Odměněni jsme byli nejen skvělou večeří, ale i sjezdem pod noční oblohou, kdy jsme si na cestu svítili čelovkami.

Zážitkovou jízdu nemusíte zažít jen na volných pláních, ale i na neposkvrněném manšestru za rozbřesku při akci Sunrise Experience na Carosello 3000, kdy ostatní lyžaři teprve otevírají oči.

Že to v Livignu s outdoorem myslí skutečně vážně, dokazuje nespočet možností, jak si pobyt ve volné přírodě užít na maximum. Alpská turistika s průvodcem, na sněžnicích, lezení po skalách a ledu či freeride s využitím heliski – služby, kdy se pomocí helikoptéry za krátkou chvíli dostanete na vrcholky svahů daleko od civilizace.

Vyražte za skutečnou svobodou.

Foto: Michal Prouza, Fabio Borga