České ragbistky dobývají Evropu, ale bojují o přežití

Ženské ragby přepisuje dějiny. Reprezentace ragbistek poprvé uspěla za hranicemi ČR a získala tím jedinečnou možnost postoupit do vyšší soutěže. Zároveň však musí bojovat o peníze prostřednictvím kampaně na HitHitu, aby vůbec přežila.

Výročí vzniku svobodného státu oslavily ragbistky stylově. Ve Švýcarsku 17. listopadu porazily v poslední minutě místní reprezentaci 10:5. Za český tým skórovala Alexandra Zítková a Lucie Oupicová. Švýcarkám se podařilo položit pouze jednu pětku. Tu si na své konto připsala Anais Kistlerová.

Od roku 2013 je to poprvé, kdy Češky porazily Švýcarky. O tento triumf se snažily v průběhu pěti let již několikrát. Díky výhře si mohly do Prahy odvést unikátní trofej Konektor cup. Tu ženské české ragby dostalo jako dar od designového studia Orgoj Chorchoj.

„Po velmi dlouhé a náročné podzimní přípravě jsme dokázaly uspět v těžkém zápase proti domácím Švýcarkám. Rozhodujícím faktorem byla týmová práce, obrovská touha, chtíč a sebevědomí všech hráček. Konec sezóny jako z pohádky,“popisuje přípravu a náladu v týmu kapitánka národního týmu Petra Křiklánová, která působila i na Novém Zélandu ve výběrovém týmu Wellingtonu.

Reprezentantky se radují z nového sportovního úspěchu, přesto, ale mají potíže. V lednu tohoto roku vydala Česká ragbyová unie zprávu o zrušení všech akcí národního týmu pro rok 2018. Ragbistky mají, jak se říká tah na branku a o své aktivity v reprezentaci přijít nechtějí. Sestavily si vlastní plán, realizační tým a chopily se vedení. S oficiálním povolením existence, byť bez jakékoliv finanční podpory ze strany sportovní unie, se hráčky připravovaly na domluvená utkání z vlastních finančních prostředků a odjely si plnit své ambice do Yverdonu, kde proměnily svůj sen o výhře ve skutečnost.

„Toto vítězství patří nejen hráčkám, ale i trenérům a všem ostatním, kteří se podíleli na naší přípravě fyzicky, psychicky, ale i finančně. Děkujeme všem za podporu,“ dodává kapitánka. V kampani na portálu HitHit „Staňte se našimi hrdiny“ vybírají další peníze, které by jim pomohly v příštích měsících. Po Vánocích se hráčky začnou připravovat na utkání s Finskem.
Tagy: