Na charitativním běhu Wings for Life se vybralo 4,7 milionů eur

Devátého ročníku celosvětového charitativního běhu Wings for Life World Run se druhou květnovou neděli zúčastnilo více než 161 tisíc běžců ve 165 zemích světa, kteří svým výkonem pomohi vybrat 4,7 milionů eur. Kompletní částka putuje do nadace Wings for Life, která se zabývá výzkumem léčby poranění míchy.

Závod, jehož hlavním poselstvím je pomáhat lidem se spinálním poraněním páteře, odstartoval v neděli 8. května ve 13 hodin středoevropského času. Přesně v tento moment všech 161 892 běžců na celém světě vyběhlo – někdo za slunného počasí, někteří běželi brzy ráno a jiní v noci s čelovkou na hlavě.

Foto: Red Bull Content Pool

Na trať se vydali amatéři, profesionálové, běžečtí nadšenci i hendikepovaní sportovci. Ti všichni vyběhli do závodu, jež je specifický tím, že nemá pevný cíl. Až vás dojede virtuální „Catcher car“, končíte. Ani tentokrát tedy nešlo o to běžet co nejrychleji nebo nejdál. Důležité bylo zúčastnit se s dobrým pocitem, že jste sportováním udělali něco pro sebe a zároveň nezanedbatelným způsobem podpořili dobrou věc.

Všichni účastníci závodu Wings for Life World Run byli propojení přes mobilní aplikaci, a každý tak mohl sledovat i neuvěřitelné výkony těch nejlepších. Mezi muži kraloval Japonec Jo Fokunda s výkonem 64,4 kilometrů. Kategorii žen ovládla již počtvrté Ruska Nina Zarina, kterou dojela Catcher car na 56 kilometru.

Mezi účastníky nechyběly známé světové osobnosti jako prezident Slovinska Borut Pahor, dánská windsurfingová legenda Bjørn Dunkerbeck, bývalý rakouský závodník Světového poháru v alpském lyžování Marcel Hirscher, mistr světa FIA RX Timmy Hansen ze Švédska, belgický profesionální silniční a cyklokrosový závodník Wout von Aert, dálkař Calum Neff z Kanady a norský světový rekordman na 400 m překážek Karsten Warholm.

Foto: Red Bull Content Pool

Vyběhli i čeští profesionální sportovci

O sportovní hvězdy nebyla nouze ani v českém prostředí. Oficiálního App Runu v pražské Stromovce se zúčastnil kanoista Martin Fuksa a skateboardista Maxim Habanec se svým týmem, jeden z nejrychlejších bikerů planety Tomáš Slavík si zaběhnul v okolí Malé Skály a nechyběla ani snowboardistka Eva Samková, která díky zranění kotníků ze zimní sezóny běžet nemohla, ale vydala se na pořádnou procházku v Brdech.