Sdílená kola loni vykázala na Mladoboleslavsku rekordní čísla, od dubna se bude jezdit i v Mnichově Hradišti

Loňský provoz sdílených kol nextbike Czech Republic v regionu Mladá Boleslav vykázal rekordní čísla. Během sedmi měsíců se navzdory pandemii koronaviru podařilo uskutečnit celkem 109 953 výpůjček mechanických kol, roste však zájem i o sdílená e-kola (7 561 výpůjček). Jak ukazuje statistika, jejich uživatelé nejen že zásadně ulevili místnímu silničnímu provozu, ale společně během půl roku snížili uhlíkovou stopu o 16,8 tun CO2 oproti automobilové dopravě. Nyní budou sdílená kola i díky Nadačnímu fondu Škoda Auto k dispozici také obyvatelům Mnichova Hradiště, kvůli aktuální situaci byl start provozu odložený na začátek dubna.

Zahájení provozu navázalo na výsledky průzkumu veřejného mínění, z něhož vyplynulo, že občané regionu mají o sdílená kola velký zájem. To potvrdila i provozní čísla loňského roku, která vykázala každodenní nárůst počtu denních výpůjček ode dne spuštění 25. května 2020. Křivku zpomalila až opatření spojená s pandemií a nástup podzimního počasí.

„Jedním z důvodů, proč sdílená kola zaznamenala v našem regionu takový úspěch, je dobrá infrastruktura,“ uvedl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto. „Sdílená kola vnímáme jako symbol alternativní mobility po městě, která mimo jiné podporuje i zdravý životní styl a které bychom se chtěli věnovat i v budoucnu. Celoroční provoz sdílených kol v Mladé Boleslavi pokračuje s naší podporou i v letošním roce. Zájem Mnichova Hradiště nás velice těší, rádi jsme pomohli ke startu tohoto projektu i v tomto městě.“

„Městkou cyklistiku dlouhodobě podporujeme a doufáme, že si naši občané tento způsob dopravy také oblíbí,“ řekl starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman a s úsměvem dodal: „Sám jsem zvědavý, zda bude v našem městě rozjezd nextbike podobně úspěšný jako v Mladé Boleslavi“.

Mezi priority Nadačního fondu Škoda Auto ve spolupráci s městem Mladá Boleslav patří také podpora vzniku nových cyklostezek. Aktuální je například realizace nové lávky přes řeku Jizeru v blízkosti železničního mostu na Krásné louce a cyklostezka lemující levý břeh řeky. V plánu je také cyklostezka spojující východní předměstí Mladé Boleslavi s Kosmonosy podél dálnice D10, lávka přes Klenici u motorového centra Škoda Auto nebo úvaha nad obnovou lávky pro cyklisty a pěší na místech bývalé železniční vlečky pod vlakovým nádražím.

„Projekt sdílených kol v Mladé Boleslavi hodnotíme jako jeden z nejúspěšnějších v celé České republice. Již po startu jsme zaznamenali velký uživatelský zájem. Kromě skvělého benefitu prvních 15 minut zdarma je dalším hlavním faktorem úspěšnosti efektivní cyklo infrastruktura. Věříme, že si lidé sdílená kola oblíbí i v Mnichově Hradišti a ve spokojenost našich zákazníků v obou městech,“ řekl Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic.

V Mladé Boleslavi, Kosmonosech a Řepově se nachází celkem 64 výpůjčních stanic. Provoz sdílených kol v regionu podporuje město Mladá Boleslav, Kosmonosy, Řepov a Nadační fond Škoda Auto. Díky Nadačnímu fondu Škoda Auto mají občané prvních patnáct minut jízdy zdarma, přičemž tyto čtvrthodinové vyjížďky tvořily v uplynulém půlroce 90 % všech zápůjček.