Covid zařízl také svatomartinskou husu

Populární otevírání lahví se svatomartinským vínem, které se každoročně koná po celé České republice v polovině listopadu, letos neproběhne. Kvůli protikoronavirovým opatřením organizátoři akce ruší.

Desátý ročník oblíbeného festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa, který se každý rok koná na Rašínově nábřeží, byl letos naplánován na 14. listopadu. Kvůli aktuální situaci jej ale organizátoři ruší. S náhradním termínem nepočítají. „Mladá svatomartinská vína se vždy povinně a obligátně otvírala 11. listopadu. Vzhledem k tomu, že jsou nyní povoleny venkovní akce do 20 lidí, je konání slavností samozřejmě nesmysl. Na rozdíl od jiných festivalů, které pořádáme – Piva na Náplavce a Růžového máje, které jsme z jarních termínů přesunuli na září, s jiným termínem konání Svatomartinských slavností nepočítáme. Důvodů je několik, ty zásadní jsou, že nikdo neví, za jakých podmínek a kdy se budou moci veřejné akce opět konat, a pro košt svatomartinských vín je typický podzim, jiný termín proto pro tuto akci nepřipadá v úvahu,“ vysvětlil Jiří Sedláček, ředitel festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa.

O oblíbená mladá vína jejich milovníci ale nepřijdou. „Svatomartinské víno samozřejmě nabídneme na všech třech našich trzích, tedy na Řezáčově náměstí v Praze 7, Kubánském náměstí v Praze 10 a Rašínově nábřeží v Praze 2. Nabízet ho budou už v sobotu 14. listopadu všichni vinaři, kteří na trhy jezdí pravidelně. Například Vinařství Vajbar, Chocholatý, Sedláček a další,“ řekl organizátor.

Husí speciality, které jsou oblíbenou součástí festivalu, budou tentokrát k dispozici jen na trzích, ovšem v jiné podobě. „Na rozdíl od festivalu nebudeme na trzích nabízet husí speciality určené k okamžité konzumaci. Prodejci budou nabízet například několik druhů husích paštik, čerstvá husí játra nebo celé husy z farmy, které si budou moci lidé předem objednat na našich internetových stránkách a vyzvednout na trzích,“ popsal Jiří Sedláček.

zdroj: pear media