Karlovy Vary opět přivítají Světový pohár v triatlonu. Vrátí se do lázeňského centra olympijští vítězové?

Nejlepší světoví triatlonisté opět zamíří do Česka, kde se o víkendu 10.-12. září uskuteční CITY TRIATHLON Karlovy Vary. Vrcholem nabitého třídenního programu bude už popáté závod Světového poháru! Loni se na jeho start postavili mistři světa i olympijští vítězové, a to včetně aktuálních vítězů z Tokia Flory Duffyové a Kristiana Blummenfelta. Vrátí se do Česka také letos?

Nejkrásnější triatlonová trať na světě, závody pro děti, rekreační triatlonisty i českou elitu, bohatý doprovodný program… a hlavně závod Světového poháru! To je CITY TRIATHLON Karlovy Vary, který bude letos už popáté součástí světového triatlonového kalendáře.

V minulém roce se v lázeňském centru představily největší hvězdy triatlonové planety, na startu nechyběli olympijští šampioni, mistři světa i Evropy. Závod mužů ovládl dvojnásobný světový šampion Vincent Luis z Francie, na startu byl ale také Nor Kristian Blummenfelt, vítěz tokijské olympiády. V závodě žen triumfovala Bermuďanka Flora Duffyová, která si z Japonska odvezla zlato.

Z Tokia do Karlových Varů

Uvidí čeští fanoušci některou z těchto hvězd také letos? Pořadatelé o to usilují. „Po loňském závodě jsme dostali od závodníků skvělý feedback, protože tak krásnou trať nikde jinde ve světě zatím neviděli. Někteří z nich nám ještě před svým odjezdem předběžně slibovali účast pro letošní rok,“ říká ředitel závodu Vladimír Malý. „Je ale nutné přiznat, že loni jsme v závodním kalendáři zůstali kvůli protiepidemickým opatřením téměř osamoceni, zatímco nyní máme daleko větší konkurenci. Víme o tom, že řada skvělých triatlonistů bude ve stejný víkend na závodech v Mnichově. Přesto věříme, že se nám některé z těch největších hvězd podaří na jedinečnou karlovarskou trať a atmosféru přilákat. Také proto jsme jim nabídli pozávodní transport do Hamburku, kde se o týden později koná závod mistrovství světa,“ dodává.

Čeští fanoušci se mohou těšit na účast obou českých reprezentantek z Tokia. Vendula Frintová se pokusí vybojovat v Karlových Varech už své třetí vítězství, Petra Kuříková by zase ráda vylepšila své dosavadní maximum, kterým je 4. místo. „Po olympijských hrách pro mě budou Karlovy Vary dalším vrcholem sezony,“ říká Kuříková.

Podle jakého scénáře se bude závodit?

Stejně jako v minulém roce komplikují pořadatelům přípravy závodu obavy z celosvětové epidemie koronaviru. Nedojde ke zhoršení situace? Budou moci zahraniční závodníci bez obav přicestovat? Za jakých podmínek se závod uskuteční? To jsou otázky, na které zatím neexistuje odpověď. „Snažíme se vše plánovat tak, abychom byli nachystaní na všechny možné scénáře. Samozřejmě je to pro nás komplikovanější, ale loňský ročník nám dal tolik energie, že chceme závodníkům i fanouškům připravit stejně kvalitní sportovní zážitek také letos,“ říká Vladimír Malý.

Výzva pro každého: závody pro děti, amatérské sportovce i profesionály

Závodní program odstartuje v pátek 10. září, kdy se ve volnočasovém areálu Rolava uskuteční Český pohár žáků. V sobotu dopoledne se bude na stejném místě konat GEIS Baby Duathlon, který je určen nejmenším dětem i jejich rodičům.

V sobotu odpoledne odstartuje závod Age Groups. Při něm se postaví na start rekreační sportovci, elitní čeští triatlonisté, kteří při něm mohou získat body do Českého poháru, ale také štafety, které si mezi sebe rozdělí distance 700 metrů plavání, 20 km cyklistiky a 5 km běhu. Na účastníky čekají stejně krásné tratě a kvalitní zázemí, jaké budou mít o den později profesionálové při závodě Světového poháru.

V neděli závodní program vyvrcholí Světovým pohárem, který se uskuteční na olympijských distancích: 1,5 km plavání, 40 km kolo, 10 km běh. Centrum závodu, druhé depo a cíl se bude stejně jako v sobotu nacházet na nádherném Divadelním náměstí, kde vyroste také tribuna pro několik stovek diváků! Přímé vstupy ze závodu bude vysílat ČT Sport i online televize TriathlonLIVE.tv.

Po závodě si pak mohou účastníci užít festival VARY°ZÁŘÍ, který po setmění rozzáří nejkrásnější karlovarské budovy pomocí laserů a světelných projekcí a jehož součástí budou i koncerty na Divadelním náměstí.

Více informací o závodu najdete na webu www.citytriathlon.cz.

foto: CITY TRIATHLON Karlovy Vary