Clarinet Factory hudebně doprovodí film Poslední štace

V neděli 27. května završí kino Lucerna sérii projekcí němých filmů kultovního německého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua, které se od začátku května promítají s živým hudebním doprovodem při příležitosti 130. výročí režisérova narození. Poslední štaci z roku 1924 hudebně dotvoří klarinetové kvarteto Clarinet Factory.

V neděli 27. května se v pražském Kině Lucerna bude promítat poslední ze série němých filmů německého režiséra F. W. Murnaua, který je jedním z nejvýznamnějších tvůrců němé éry a inspirace hledal v okultních vědách a mystických příbězích.Jeho díla patří mezi nejzásadnější v dějinách kinematografie a nejsou běžně na filmovém plátně k vidění.Diváci budou mít příležitost zhlédnout film, jež vznikl v Murnauově filmografii jako třetí v pořadí a zapsal se do historie kinematografie použitím nové techniky zvané „odpoutaná kamera“, což je technika využívající kamerové jízdy, švenky, náklony a další zajímavé kamerové stylistické prostředky.

Film Poslední štace je popisován jako jedinečná psychologická studie. Detailně zkoumá životní krizi člověka, který je sesazen z vážené pozice a jeho společenský pád je vyobrazen oslnivým hereckým výkonem Emila Jenningse.

Poslední štaci hudebně doprovodí netradiční kvarteto Clarinet Factory, které hraje ve složení tři klarinety a jeden basklarinet a mixuje jazz s moderní elektronikou. Nebojí se experimentovat a propojovat žánry. Koncerty zpestřuje improvizacemi a výsledkem je svobodný žánr, který se dá popsat jako „hudba bez hranic“. Mezinárodně ceněný ansámbl spolupracoval s Bobby McFerrinem, Lenkou Dusilovou, TataBojs, Blue Effectem a dalšími, komponoval hudbu pro film i balet, účastní se českých i mezinárodních festivalů a hudebních soutěží.

„Vloni jsme doprovázeli na Letní filmové škole v Hradišti podstatně starší film Ingeborg Holm. Po náročné přípravě to šlo nakonec celkem lehce, kamera i děj  byly jednoduché a opřeli jsme se o dlouhé monotónní scény,“ říká Jindřich Pavliš z Clarinet Factory.„Murnau je něco jiného, mnohem vyspělejšího a velmi nás  překvapil. Znali jsme jen slavné scény z Nosferatu a trochu se báli, že ten německý expresionismus si s naší hudbou, která se opírá o minimalistické postupy, nerozumí. Rozumějte, dobová expresionistická hudba je zcela jiná! Ale Poslední štace je báječně natočená! Je to skvělé komorní drama s perfektní obrazovou strukturou, vypjatým, ale přímočarým dějem, skvělou kamerou a zcela opřený o mimiku herců a v druhém plánu o prostředí, které jakoby hraje souběžně s herci. To se nám moc líbilo a rozhodli jsme se nakonec jít do dotvoření nálady jednotlivých obrazů a nepoužívat žádné popisné prvky. Někdy jdeme vlastně naschvál trochu proti.“

A jak bude hraní k filmu vypadat? „Zčásti jsme využili našich původních skladeb, zčásti ale improvizujeme a necháme se ovlivnit na místě plátnem. Sami se asi naživo od původního plánu uhneme, až na nás pan Jannings vyjukne z velkého plátna obklopeného tmou a diváckou atmosférou, to bude mít jinou šťávu  než denní příprava s malým notebookem. Na to se moc těšíme!!! Pokusíme se s filmem srůst a nechat jej zapůsobit na náladu naší hudby, stejně tak jako vystihnout nálady v něm. Ale problém filmu nastínil již sám Murnau a náležitě to popsal titulkem přímo ve filmu: Zcela mimo kontext je producenty vynucený happy-end, který  autor naschvál  až dadaisticky přehnal. To byl pro nás oříšek. Jak jsme jej vyřešili, nechť posoudí sami diváci a přijdou se podívat na toto skvělé filmové dílo.“

Přehlídka němých filmů F. W. Murnaua s živým hudebním doprovodem v Kině Lucerna připomíná výročí 130 let od režisérova narození. Přehlídka už představila snímky Upír Nosferatu (1922) s živou hudbou klavíristky Eunice Martins z Berlína, Fantom (1922), který doprovodily violoncellistky Tara Fuki, a Faust za hudebního doprovodu Ivy Bittové a Marca Sinana. Pro velký zájem o nejslavnější film F. W. Murnau a Upír Nosferatu je na 3. 6. přidána ještě jedna projekce. Tentokrát bez živého hudebního doprovodu, pouze s původní filmovou hudbou.

Přehlídku finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Vstupenky od 180 Kč jsou v prodeji v Kině Lucerna a v síti Ticketpro.

  1. 5. 19:30 Kino Lucerna, Praha Poslední štace (1924) | Clarinet Factory