Praha má muzeum světla. Lumia Gallery je největší ve střední Evropě

Více než osm set metrů čtverečních, sedmnáct unikátních světelných instalací, nejmodernější současné digitální umění. Tak by se dala charakterizovat nová stálá výstava Lumia Gallery, která je od listopadu k vidění v centru Prahy. Mezi nejzajímavější instalace patří například interaktivní obří led koridor propojený s led mapingem a synchronizovaným zvukem. Návštěvníky také určitě zaujme zrcadlové bludiště, videomaping a další světelné instalce. Výstava je největší svého druhu ve střední Evropě a její obsah se bude obměňovat. Expozice je vhodná pro všechny věkové generace, každý si zde najde to své.

Foto: Lumia Gallery

Lumia Gallery má umělecko zábavní charakter. Interaktivní výstava je kombinací zážitku ze zhlédnutí uměleckého díla ve spojení s audiovizuálním vjemem. „Každá instalace si najde svého příznivce ve větší míře než jiná, zájem návštěvníků je rozmanitý. Obecně návštěvníci nejlépe reagují na instalaci Flash, jedná se o led koridor, ledmaping se synchronizovaným zvukem. Asi proto, že je hodně fotogenická a vhodná na videa,” říká majitel galerie a autor několika instalací Filip Feex.

K tvorbě světelných zařízení, na které bylo použito více než dva kilometry kabelů a stovka zrcadel, přizval umělce Ati Sphere, jehož díla lze vidět po celé Evropě. Dalším umělcem, který se podílel na tvorbě instalací, je Michal Škorpík. „Populární je určitě také napříč generacemi zrcadlové bludiště. Kdo někdy v nějakém byl, tak ví, že to může být hodně zábavné. To naše je moderní a dokáže návštěvníky pěkně zmást. Použili jsme na něm 69 zrcadel. Sám se v něm někdy ztratím,” doplňuje Filip Feex.

Zrcadlový labyrint, videomaping, 3D projekce, kaleidoskopické kino, ledmaping nebo interaktivní videoprojekce reagující na pohyb a postavení návštěvníků. To je jen malý výčet toho, co mohou návštěvníci v pražské Celetné ulici vidět. Celá návštěva výstavy jim zabere zhruba hodinu času a předvede, jak světla, zrcadla a přesné naprogramování dokáží ošálit jejich smysly.

Výstava se nachází na adrese Celetná 15, Praha 1 a vstupenky lze zakoupit přímo na místě. Dospělý zaplatí za vstup 280 Kč a dítě 170 Kč, k dispozici jsou také zvýhodněné vstupenky pro skupiny. Otevřeno je každý den mezi desátou dopolední a osmou večerní hodinou. Více informací najdete na https://www.lumia.gallery/