Kolik vás doopravdy stojí vaření? Za kolik upečete kachnu?

Pokud rádi a dobře vaříte, pak jistě víte, že mnohá jídla je třeba připravovat skutečně dlouho a že tento čas nelze nijak obejít. Víte, kolik vlastně zaplatíte za elektřinu, pokud připravujete třeba svíčkovou a dozlatova pečenou kachnu?

Kolik zaplatíte za vaření ročně?

Ceny energií v současné době vyletěly do výše a musíme tedy počítat s tím, že nám vaření a pečení patřičně prodraží. Co se týká vaření na elektřině a na plynu, pak je bezesporu levnější vaření na plynovém sporáku. Při průměrné ceně kwh 4,7 korun a hodině vaření denně budou vaše roční náklady při vaření na indukční desce činit 2570 korun, pokud budete vařit na plynovém sporáku 1314 korun. Asi bude mnohé šokovat, kolik času a peněz lze ušetřit, pokud budeme důsledně vařit s pokličkou. S pokličkou přivedete vodu k varu totiž až dvakrát rychleji.  Už jen zkrácením doby vaření o čtvrtinu vám může ušetřit 1200 korun za rok.

Pečená kachna se prodraží

Kolik vás tedy bude stát vaření oblíbených jídel na sklokeramické desce a v elektrické troubě? Například kachnu je třeba péct opravdu dlouho, třeba i čtyři hodiny. Příkon trouby činí průměrně 3 kwh, čtyři hodiny pečení vás tedy přijdou zhruba na 60 korun. Knedlík ke kachně pak uvaříte zhruba za dvacet minut, což vás už finančně tolik nezatíží, vaření vás bude stát asi 3 koruny. Dalším naším oblíbeným pokrmem je svíčková omáčka. Uvařit ji celou včetně pečení masa, vaření knedlíku a omáčky vás vyjde zhruba na 40 korun. Zeleninu zpracováváme kratší dobu než maso, takže i její příprava nás vyjde laciněji. Uvařit dýňovou polévku vás přijde na 6 korun, kuřecí vývar asi na 16 korun. Zeleninové kari máte také za chvilku, takže jeho vaření bude stát kolem 3 korun. Mnozí z nás si nedovedou představit víkend bez sladkého pečeného moučníku, který se peče dlouhé minuty. Tak například borůvkový koláč s drobenkou upečete za 16 korun a tvarohovou bábovku za 18 korun.

Šetřete na elektřině, ne na chuti jídla

Jak můžete vidět, náklady na vaření a pečení mohou jídlo celkem slušně prodražit. Proto je třeba i při vaření a pečení dbát na úsporu. Kolik můžete ušetřit při vaření? Troubu neotevírejte zbytečně, protože tak ji ochlazujete a doba pečení se prodlužuje. Vařte vždy s pokličkou, vodu ohřívejte v rychlovarné konvici, která je úspornější než sporák. A v neposlední řadě si zajistěte alespoň rozumné ceny elektřiny, a to díky srovnání cen elektřiny. Stačí si k ruce připravit poslední fakturu, zadat údaje o poslední spotřebě, dodavateli a tarifu a během chvíle se dozvíte, jak byste mohli v dalším období ušetřit.