Pražské jógové studio nabírá dech a plánuje speciální lekce pro děti

Poloha stromu, poloha mrtvoly či pranayama – to jsou pojmy, které v době karantény oslovily řadu lidí, protože jim umožnily jednoduše cvičit z pohodlí domova. Zatímco obliba domácí jógy rostla, vlastníky jógových studií sevřela pandemie v nepříjemné pozici. Majitelka významného pražského studia Bikram Yoga Prague se proto rozhodla, že osloví své klienty s prosbou o pomoc se záchranou nejen svého studia, ale i existence samotné jógové komunity. Zvedla se velká vlna finanční podpory, která pomohla těžké časy překonat a dokonce otevřela možnost zavedení sportovních lekcí pro děti, které většina studií nenabízí.

Bikram Yoga Prague, které funguje od roku 2006, je netradiční stylem praktikování jógy, které se odehrává v místnostech vytápěných na 42 stupňů Celsia. V České republice není mnoho studií, ve kterých lze tento typ jógy cvičit, o to tvrději je pandemie zasáhla. “Máme dvě certifikovaná studia v Praze, která se kvůli covidové situaci ocitla v 2 milionovém schodku. Naši instruktoři v posledních měsících poskytovali online lekce, a to zcela zdarma, přesto jsme přes veškeré státní dotace přestali mít na nájem,” říká Tereza Bonnet Šenková, majitelka studia, certifikovaná instruktorka bikram jógy a bývalá tanečnice, která vystupovala i v Moulin Rouge v Paříži.

Studio provozuje také Český sportovní klub jógy, jehož primárním cílem je  osvěta ve vnímání jógy jako kvalitního a zdraví i mysli prospěšného sportu u široké veřejnosti, především pak u mládeže, dětí a lidí starších či zdravotně postižených. I to se ocitlo na existenční hraně. “Nechtěla jsem dopustit, že přijdeme o komunitu lidí, kterým jóga téměř dvě dekády přináší lepší život i zdraví,” konstatuje Tereza Bonnet Šenková.

Rozhodla se tak požádat o pomoc své klienty, přátele a příznivce. A rychlá vlna solidarity ji příjemně zaskočila: “Na Hithitu nám lidé během pár týdnů poslali částku přes 1 milion 900 tisíc korun. To nám pokryje nájemné i platby lektorům. Díky podpoře fanoušků se nám nakonec podařilo dosáhnout částky, která nám umožní zavést pro starší děti sportovní lekce, abychom je společnými silami opět rozhýbali,” dodává.

Studio Bikram Yoga Prague tak díky kampani v rámci crowdfundingového serveru Hithit.cz  odvrátilo krach a po rozvolnění opět otevřelo dveře svým zákazníkům. Jejich fanoušci mají na Hithitu stále možnost koupit speciální odměny, například soukromou lekci s oblíbeným instruktorem.

foto: archiv Bikram Yoga Prague