Poznejte Berlín jinak: Co nabízí program Red Bull Music Academy?

Během tohoto měsíce otevře Berlín dveře desítkám umělců z celého světa. Často i na místech, na která se obyčejný smrtelník jindy nepodívá. Co nejzajímavějšího na Akademii můžete zažít? Berlín si dlouhodobě drží status kulturního velkoměsta. Jakmile se v hudbě, kinematografii či volném umění něco šustne, je velmi pravděpodobné, že k nám se to dostane právě z Berlína. I proto se Berlín během září a října stane hostícím městem Red Bull Music Academy.

O co jde?
Od 8. září do 12. října bude německá metropole hostit 60 umělců z celého světa, kteří úspěšně víří vody své domácí scény. Na Akademii se pomocí workshopů, besed a dalších prvků nepracuje jen na musicmakingu, ale i na všem, co se hudby dotýká. Za Česko a Slovensko se do Berlína vydá Katarzia.

Red Bull Music Academy ale není jen uzavřenou akcí pro světovou uměleckou smetánku, právě naopak. Po dobu trvání akce otevřou ty nejlepší berlínské kluby své dveře pro veřejné besedy s velkými světovými jmény, speciální DJ sety či koncerty a konečně i výstavy. Pokud plánujete podzimní výlet do Berlína, můžete z něj díky Akademii dostat mnohem víc, než jen nekonečnou frontu u vstupu do Berghainu.

Kam se vydat?
Na výběr máte z více než dvaceti akcí. Od večerů natřískaných technem přes afrobeaty či synth music po besedy, experimentální koncerty či živé ukázky z úspěšných sérií Red Bull Music. Všechny venues se navíc budou konat ve více či méně exkluzivních prostorách berlínských klubů. Kompletní seznam akcí najdete na stránkách daily.redbullmusicacademy.com/berlin.

Tipy na září
Na úvodní party v sobotu 8. září Freak de l’Afrique & RBMF pres. An Afro-Rhythmic Affair v srdci Kreuzbergu se představí špičky africké, ale i britské a americké afrobeatové komunity. Třeba jihoafrická ghettofunková hrdinka Moonchild Sanelly nebo lokální skupina Freak de l’Afrique.

Nadšence techna zaujme 30 Jahre Techno in Berlin, oslava třiceti let s tímto žánrem. Ta proběhne 14. září v legendárních prostorách východoněmeckého studiového komplexu Funkhaus, který otevře veřejnosti své dveře právě díky Red Bull Music Academy – poprvé v rámci této akce, podruhé pak 26. září ve formě ,,dne otevřených dveří” Open Funkhaus. Ve Funkhausu vystoupí jména, která definovala a definují techno – Westbam, Steffi, absolventka Akademie Nina Kraviz, Tanith nebo DJ Rush.

Jen o den dříve proběhne v Berlíně velká premiéra – srbský skladatel Marko Nikodijević a německý guru počítačové hudby Robert Henke předvedou 13. září svůj set pro velký ansámbl a elektronické nástroje. From Within… je zvukovým experimentem, který se snaží spojit akustické, vizuální i kinetické prvky. Třicetičlenný orchestr, elektro a událost, kterou Berlín jen tak nezažije.

Pokud dáváte přednost progresivnějším myšlenkám, nebo chcete prostě zažít něco nového, vyražte 21. září na No Room 4 Shade v klubu Griessmühle. Lokální umělecké komunity Room 4 Resistance a No Shade tu organizují večer naplněný queer, trans a non-binary DJs, který uvítá všechny lidi s otevřenou myslí.

Tipy na říjen
Dne 4. října se v berlínském podniku Velodrom UFO odehraje Culture Clash, na bitevním poli se tu v souboji o největší odezvu publika utkají čtyři elitní skupiny ze čtyř hudebních koutků – ostřílení Jugglerz, Die Achse, kteří jsou známí pro tracky přetékající adrenalinem a perfektní vizuál, fúze Berlína, Vídně a New Yorku pod názvem Revolution No 4 a Betty Ford Boys. A možná se objeví i řada speciálních hostů, kteří klání přetočí na rychlejší otáčky.

Milovníky synth music pak potěší Disco/Darker v prostorách bývalého bazénu, který nyní nese název Prince Charles. Pop naplněný nostalgií, třpytivé syntezátory a temné, elektronikou probité techno – to všechno slibuje večer s headlinerkou Marie Davidson a jejím arzenálem tvořeným grooveboxy a drum machines, sekvencery, rekordéry, syntezátory a pedály. Po jejím boku zde vystoupí i dánsko-skotský producent Solid Blake, duo Front de Cadeaus či berlínská producentka Eva Geist.

O den později dorazí do Berlína kultura japonských arkádovek, a to ve formě koncertu, který vytáhne to nejlepší z jejich kultovních soundtracků. Živý přenos toho nejlepšího, co vykopali tvůrci dokumentu Diggin’ The Carts si budete moci užít 6. října v Musikbrauerei.

Celou Akademii zakončí 12. října večer, který bude věnován tomu nejčerstvějšímu a zároveň nejbizarnějšímu, co právě v hudebním světe vzniká – internetovým žánrům. Toto území bez hranic představí Corrupt Calisthenics, na kterém se představí třeba K. Ronaldo, Naru, Toxe, Oklou, Bauernfeind, Dis Fig nebo účastník Akademie Wasted Fates. Záštitu nad večerem má berlínská crew Live from Earth, která se postarala o přetvoření východoberlínského sportovního komplexu SEZ v tepající hudební klub.