Fiflena? Ne! Moderátorka Lenka Vacvalová běhá ultramaratony

Kdo to je? Přišla závodit, nebo se jen vyfotit? Lenka Vacvalová byla v běžecké komunitě malým zjevením. Modelka, herečka a moderátorka si ale svými výkony rychle zasloužila respekt zkušenějších běžců, zejména když vyhrála ultramaraton Pražská stovka. Uznejte sami, řekli byste to do ní?

Desítky běžců přešlapují na vltavském nábřeží a čekají, až odstartuje jeden z prvních tréninků nově vzniklé skupiny Reebok Run Crew. Je polovina dubna roku 2017. Náhle k nim přichází kráska, která má sice běžecké boty, ale jako kdyby sem nepatřila. Pečlivě učesaná, profesionálně nalíčená. Jmenuje se Lenka Vacvalová. Pracuje jako moderátorka Fashion TV, herečka a modelka. „O pár měsíců později mi jeden z těch běžců říkal, že si myslel, že jsem nějaká fiflena, která se jen vyfotí a pak už nikdy nepřijde,“ říká se smíchem Lenka.

Jak moc se ten běžec mýlil! Během prvního roku fungování Reebok Run Crew se Lenka zúčastnila největšího počtu tréninků ze všech účastníků – zvládla jich více než 30! Když uvážíte, že se tréninky konají jednou týdně (vždy ve čtvrtek v 18:30 hodin se vybíhá v Praze, Brně a Olomouci), je to úctyhodné číslo!

Bez problémů tak získala nově vzniklou Member Card Reebok Run Crew, která pravidelným návštěvníkům přináší různé výhody (jejich seznam najdete na www.reebokruncrew.cz). Na základní formu členství mají běžci nárok už po návštěvě šesti tréninků, s počtem absolvovaných tréninků pak stoupá i forma členství a množství výhod.

Když Lenka přišla na svůj první trénink, běhala necelý rok, měla za sebou první půlmaraton a hledala další výzvy – tou měl být štafetový závod Sněžka – Praha. „Chtěla jsem zkusit štafetu, ale nebyla jsem součástí běžecké komunity a neměla jsem s kým běžet. Pak jsem si někde přečetla, že Reebok Run Crew vyšle na závod svůj tým a kdo se zúčastní čtyř tréninků, bude zařazen do slosování o možnost stát se jeho součástí. A opravdu jsem byla vylosovaná!“ směje se krásná Slovenka, která se nyní připravuje na další štafetový závod – v srpnu pojede do německého Hamburku na Ragnar Relay. Nyní už jako ambasadorka značky Reebok, kterou se od té doby stala.

Za ten rok se v Lenčině běžeckém světě změnilo snad všechno. Z hobby běžkyně, která si chtěla zkusit štafetový závod, se stala ultramaratonkyně a skyrunnerka. Pozornost vzbudila zejména svým podzimním vítězstvím na stokilometrovém závodě Pražská stovka, kterou zvládla v čase 15 hodin 56 minut.

„Zkraje června jsem zkusila absolutní šílenost!“vypráví. „Během deseti dnů jsem přeběhla celé Slovensko. 488 kilometrů.Běžela jsem v rámci projektu, který se jmenuje Tým odvahy. Krásné na tom bylo, že si na stránkách projektu mohl kdokoliv adoptovat mé kilometry a přispět tak na aktivní trávení volného času onkologicky nemocných dětí. Vybralo se 2430 Eur.“

Naposledy absolvovala v polovině června Krakonošovu stovku. Na náročné stokilometrové trase vybojovala v kategorii žen sedmé místo. „Na takové závody nejezdím s cílem vyhrát. Chci závod dokončit. Nikdy totiž nevíš, co se na těch sto kilometrech stane,“ říká.

K jejím dalším výzvám budou patřit tratě Tatranské šelmy či SkyMarathon v Dolomitech.Hodně času teď totiž tráví pobíháním po italských nebo slovenských horách, kde také potkala svého přítele. „Asi jsem pro něho byla trochu zjevením, protože jsem taková no-limits. Na všechno zpočátku řeknu, že to bych nedělala. A potom jdu do každého bláznivého nápadu,“ směje se Lenka.

Pokud chcete Lenku poznat osobně, stále ji můžete potkávat na trénincích Reebok Run Crew. I když teď už ve skupině pro pokročilé. „Tím, že se na začátku každého tréninku rozdělujeme na začátečníky a pokročilé, tak si tam pořád můžu dát pěkně do těla. Navíc se stále učím různé běžecké cviky, získávám teoretické znalosti a tréninky mají i sociální rozměr – potkávám se s kamarády-běžci, domlouváme se na závody a tak,“ vypráví Lenka. „Ale ani začátečníci se nemusejí bát, že to nezvládli. Občas přijde paní, které je určitě přes 60 let, běhá trochu pomaleji, ale stejně se vždycky najde někdo, kdo s ní doběhne,“ láká běžecké začátečníky Lenka.