New Food Forum: Retaileři rozšíří nabídku plant-based produktů v Česku

Na konferenci New Food Forum v Praze vyjádřili retaileři a výrobci potravin cíl rozšířit nabídku plant-based výrobků v Česku a zahraničí. Tímto krokem reagují na trend rostoucí poptávky po rostlinných a udržitelných potravinách. Společnost Upfield formulovala svůj závazek do 3 let nabídnout zcela rostlinné portfólio produktů.

Úspěch plant-based sektoru se buduje na chuti, dopadu produktů na životní prostředí a jejich zdravotních benefitů. „Věříme, že budoucnost patří rostlinnému stravování, a že tento trend přetrvá díky zájmu spotřebitelů a spotřebitelek o jejich zdraví a planetu. Chceme pokračovat v změně tradice jídla k lepšímu, což je důvod proč bude Upfield za tři roky 100 % čistě rostlinná společnost,” uvedl Sebastian Tolwinski, ředitel pro korporátní záležitosti a komunikaci střední a východní Evropy pro Upfield.

Foto: ProVeg Česko

Retaileři rozšíří nabídku plant-based produktů v Česku

Retaileři a výrobci potravin cílí na větší dostupnost, kvalitu a stejnou nebo levnější cenu alternativ v porovnání s živočišnými produkty. Správný směr vývoje pomohou určit inovace a nové technologie, které jsou klíčové pro nezbytnou transformaci globálního potravinového systému.

Zájem o výrobky rostlinného původu je totiž poháněn flexitariánsky se stravujícími osobami, které jedí maso občasně a chuť produktu je pro ně na prvním místě. „V plant-based sektoru se musíme posouvat dopředu mnohem rychleji. Tesco svým cílem zvýšit prodej rostlinných produktů o 300 % do roku 2025 reaguje na měnící se stravovací návyky nejen Čechů, a to skrze zdravější a udržitelnější nabídku sortimentu,” řekl Chris Gee, produktový ředitel CE Tesco.

V panelové diskuzi se retaileři zaměřili na důležitost vzdělávání spotřebitelstva o rostlinných výrobcích, což je obzvlášť v momentálně probíhající diskusi o názvosloví produktů týkající se stanoviska SZPI, které hrozí neoprávněnými sankcemi.

„Bohužel lednové stanovisko na webu SZPI stále visí a to i přes nedávný rozsudek krajského soudu, který dal za pravdu výrobci mléčných alternativ. Pravomocný rozsudek potvrzuje to, co říkáme již několikátým rokem, a to, že spotřebitelstvo není zmateno názvy rostlinných výrobků. Snaha o větší regulaci názvosloví ukazuje na lobbing mlékárenských a masných firem,” uvadí Martin Ranninger, ředitel ProVeg Česko.

Foto: ProVeg Česko

O konferenci New Food Forum 2023

Účastníci a účastnice konference New Food Forum měli šanci si letos vybrat i z interaktivních workshopů zaměřených třeba na marketing nebo rostlinné vaření. Lahodný rostlinný catering během celého dne zajistil Perfect Canteen a Cibule. Konference také představila výherce nejlepší rostlinné mléčné alternativy – Vegan Mousse od společnosti Müller, rostlinné alternativy cukrovinek – Lindt Vegan Bunny a rostlinné alternativy masa – Vuňák značky Garden Gourmet.

Foto: ProVeg Česko

Mezi partnery konference patří Upfield, Perfect Canteen, Cibule a Garden Gourmet, Semix, Frujo, V-Label, Ogilvy, Frujo, Limenita, Wunderman Thomson, Pábení, Semix a Vegetus. Více informací o konferenci naleznete na webových stránkách newfoodforum.cz.