11 tipů, jak skutečně zhubnout natrvalo

Také jste si do nového roku opět dali předsevzetí, že letos už opravdu zhubnete, po několika dnech hladovění si naordinovali od diety „kratší pauzu“ a nyní zjišťujete, že jste se stále neodlepili z místa? Hlavně se netrapte a nepřesouvejte tento cíl až na leden 2022. Nic není totiž ztraceno, zřejmě jste jen zvolili jídelníček, který nelze držet dlouhodobě. Pokud chcete zhubnout opravdu natrvalo a téměř bezbolestně, musíte začít přemýšlet komplexněji. Základní rady, jak na to najdete v našem článku. Pokročilejší si pak můžete 3. března poslechnout v rámci zajímavého bezplatného webináře České veganské společnosti s výživovým specialistou Radkem Látalem.

Základem je vykašlat se na diety. Už slovo dieta totiž navozuje myšlenku na něco krátkodobého, co budeme chvíli držet a získáme vysněnou postavu. Žádné diety nejsou z dlouhodobého hlediska udržitelné. Vždy dochází k restrikci určité potraviny nebo živiny a především restrikci kalorií. Samozřejmě, pokud budeme konzumovat méně kalorií než doposud, půjde naše váha dolů. Zhubneme tak při zázračné grapefruitové nebo rýžové dietě nebo dokonce pojídáním hranolek, pokud bude náš celkový příjem nižší než předtím. Nikdo si ale nepředstavuje, že bude do konce života jíst pouze grepy, rýži nebo hranolky, po určité době člověk dietu ukončí, vrátí se ke svým původním stravovacím návykům a váha jde zase pomalu nahoru.

Mnohem lepší je zvolit dlouhodobý a udržitelný přístup, tedy změnit svůj životní styl. Není potřeba složitě vážit potraviny a počítat kalorie – stačí se držet toho, aby jídelníček obsahoval dostatečné množství vlákniny a byl složen převážně z rostlinných potravin.

 1. Preferujte rostlinné potraviny před živočišnými. Tím tělu dodáte potřebné minerální látky, vitamíny a fytochemikálie neboli barevné pigmenty. Omezíte také příjem nasycených tuků a cholesterolu (který se vyskytuje výhradně v živočišných produktech).
 2. Zařaďte do vašeho jídelníčku vlákninu, která se vyskytuje pouze v rostlinných potravinách. Díky vláknině se budete cítit sytější, ale kalorie z ní nezískáte, takže váha půjde dolů, každý den bychom měli přijmout alespoň 25 – 30 gramů vlákniny.
 3. Konzumujte více listové zeleniny, neobsahuje moc kalorií, přitom tělu poskytne velké množství mikronutrientů, například hořčíku, kyseliny listové a vápníku.
 4. Sestavte si tzv. zdravý talíř, který je tvořen ovocem, zeleninou, celozrnnými minimálně zpracovanými obilovinami a bílkovinami (především rostlinného původu jako čočka, fazole, cizrna, ořechy a semínka).
 5. Plánujte své jídlo alespoň jeden den dopředu. Připravte si svačinu na cestu, oběd do kanceláře apod. Mějte doma zdravé potraviny, po kterých můžete sáhnout, pokud vás honí mlsná.
 6. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Zvýšený příjem vlákniny vyžaduje mírně zvýšený příjem tekutin. Pokud budete dbát na adekvátní pitný režim, zjistíte, že nesníte tolik jídla.
 7. Spánek je další důležitou součástí zdravého životního stylu. Osoby trpící spánkovou deprivací mají tendenci jíst více.
 8. Udělejte si univerzální nákupní seznam, který můžete používat každý týden. Díky němu v obchodě strávíte méně času a nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete.
 9. Připravte si každou neděli fazole nebo jiné luštěniny na celý týden, opražte si semínka nebo je dejte klíčit, nakrájejte si zeleninu na špalíčky, připravte si domácí humus nebo granolu.
 10. Porozhlédněte se po zdravějších možnostech stravování v okolí vaší práce. Spojte oběd s procházkou a objevte nová místa.
 11. Nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Ať už se těmi jedenácti radami budete řídit či nikoliv, nikdy nezapomínejte na to, že zhubnout je možné mnoha způsoby, od redukčních diet, přes intenzivní cvičení po prosté hladovění. Tyto přístupy vám možná pomohou shodit kila dolů, ale vydrží jen tak dlouho jako vaše pevná vůle a odhodlání. Jakmile na chvíli polevíte, následuje jojo efekt, rychlé přibírání a demotivace ze selhání. Pro dlouhodobé zhubnutí je potřeba jiný přístup. Takový, který nevyžaduje neustálou pevnou vůli a přemáhání se. Takový, který pro hubnutí využívá přirozené regulační mechanismy našeho organismu, nevyžaduje hladovění a navíc ještě podporuje naše dlouhodobé zdraví.

Chcete-li se o zdravém hubnutí dozvědět více, zaregistrujte se zdarma na webinář s názvem Jak zhubnout bez hladovění a podpořit své zdraví pomocí dobře sestavené rostlinné stravy?, který se uskuteční ve středu 3.3. od 18.00 hodin. Webinář pořádá Česká veganská společnost a provede vás jím výživový specialista Radek Látal, který se zaměřuje především na rostlinnou a veganskou stravu. Registrovat se lze zdarma na www.veganskaspolecnost.cz/webinare/webinar-hubnuti/.

foto: Česká veganská společnost