badfocus představuje debutovou desku wallflower

badfocus představuje debutovou desku wallflower. V té se odráží nejčistší forma DIY přístupu, jelikož zajistil celkovou produkci, mixing, mastering i vydání desky.

Za projektem badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb. Jeho hudba představuje zvukově bohatý, intimní zážitek a snahu neustále rozšiřovat svůj vlastní hudební jazyk. Přestože jeho hudební kořeny tvoří zejména jazz, byl silně ovlivněn mnoha žánry, od klasické hudby přes elektroniku, hip-hop až po indie-pop, které ve své tvorbě kombinuje. V každé písni tak vytváří zcela jedinečný svět, oproštěný od žánrových konvencí a tradičních postupů. Zásadním pojítkem všech skladeb je především emocionální dopad na posluchače.

Pod názvem badfocus začal Prokop působit teprve na začátku tohoto roku, ale s novým materiálem rozhodně nešetří. Na jaře vydal první ep1, následoval singl miss u a nyní vydává debutovou desku wallflower. Z té postupně představoval singly wallflower, ke kterému zveřejnil i live video, defy a neurones, které oba nasadilo do rotace pražské Radio 1.

Kromě vlastního projektu je členem dream-popové kapely teepee, se kterou vystupoval například na největším showcase festivalu Eurosonic Noorderslag v holandském Groningenu a předskakoval s nimi na evropském turné britskému duu Seafret.

Album wallflower vychází vlastním nákladem a obsahuje celkem 10 skladeb. Nahrávka byla výrazně inspirována myšlenkami naturalismu a v řadě kontrastů se snaží zachytit nezkreslenou realitu. V hudebním smyslu pak usiluje o žánrovou nevyhraněnost a představuje atmosférická, ambientní, ale zároveň chytlavá zvuková spektra a melodie.

Samotná tvorba a zpracování alba odkazuje na přístupy bauhauské školy, zejména kvůli promítnutí řemeslného přístupu v celkové tvorbě. „Produkce mé hudby se z velké části prolíná s mixem a masterem, což vede k tomu, že zvukové prvky, které běžně nejsou zas tak podstatné v celku jsou v mých skladbách naopak klíčové pro celkovou kompozici“ dodává badfocus.

„Často sedím ve škole a sním o dalším beatu nebo skladbě, kterou budu moct nahrát až dorazím domů. Asi si tak dokážete představit, jak vznikl název badfocus“ vysvětluje Prokop, který se v příštím roce chystá dokončit střední školu, ale zároveň s velkým nasazením skládá jednu skladbu za druhou. Protože se často vypořádává s nespavostí, jsou to právě noci, kdy se badfocus nejvíce noří do tvůrčího procesu a promítá tak osobní zkušenosti, snění a rysy vnějšího světa do svých skladeb.

Jeho věk, odhodlání, nekonvenčnost a multižánrovost nepochybně předznamenává zajímavou kariéru, kterou má badfocus před sebou. Nezbývá tedy než doplnit: nejdříve debutové album, až potom maturita…

foto: Ondřej Hons
Tagy: