Baseballový sen na dosah! Červenka má nakročeno mezi americké hvězdy

Český sport se blíží k velkému milníku. Už brzy totiž může mít svého prvního zástupce v americké Major League Baseball, jedné z nejprestižnějších a nejsledovanějších sportovních soutěží na světě. Martin Červenka, který už osm let působí v nižších amerických soutěžích, dostal pozvánku do jarního kempu od klubu Baltimore Orioles.

Červenka je odchovancem pražské Kotlářky, zahrál si i za tým Tegola Titans Praha, už jako šestnáctiletý ale podepsal smlouvu s americkým týmem Cleveland Indians působícím v MLB – jako první evropský hráč! V roce 2011 se pak přesunul za oceán, kde se začal prát o svou šanci v nižších ligách. Loni už nastupoval za tým Bowie Baysox ve třetí nejvyšší soutěži. „Příští rok bych se rád posunul do druhé nejvyšší soutěže, nad kterou už je jenom MLB. Ale i odtud je to pořád ještě velký kus cesty,“ upozorňuje šestadvacetiletý chytač.

Pozvánka na kemp s hvězdami

Loňská sezona se mu vydařila. Dokonce si zahrál All Star Game pro nejlepší hráče soutěže. „Bylo to takové malé ocenění za všechnu práci, kterou baseballu dávám,“ říká.

Daleko významnějším oceněním je však nová roční smlouva od Baltimoru, který jej dokonce pozval na svůj jarní kemp. Každý klub v americké soutěži totiž pořádá před sezonou dva druhy kempů – Minor a Major. Ten první je určen hráčům farmářských týmů, na který se sjíždí více než 120 baseballistů z nižších soutěží. Druhý kemp je ale určen hráčům působícím v MLB. „Jmenuje se Major League Spring Training a sjíždí se na něj přibližně 40 hráčů z MLB, k nim pak klub pozve osm až dvacet hráčů z nižších soutěží, u kterých vidí potenciál, že by se během nejbližších sezon mohli posunout do MLB,“ vysvětluje Červenka, který se tohoto elitního kempu zúčastní také.

Zalíbí se novému vedení?

Kdyby se mu podařilo prosadit do MLB, byla by to obrovská sportovní senzace. Pro srovnání: v NBA si zatím zahráli jen čtyři Češi, basketbal má přitom v tuzemsku nesrovnatelně větší tradici, členskou základnu i zázemí. A k lize amerického fotbalu NFL se ještě žádný Čech ani nepřiblížil.

Malou hádankou ale zůstávají záměry baltimorského klubu, který v nedávné době vyměnil sportovní vedení. „Zatím s nimi nejsem v žádném kontaktu. O tom, v jaké soutěži budu působit, se rozhodne během kempu. Rád bych si příští rok zahrál druhou ligu, ale všechno záleží na tom, jak se budu novému vedení líbit,“ říká jediný český profesionální baseballista s vědomím, že se na kempu sejde s dalšími pěti hráči, kteří působí stejně jako on na pozici catchera.

S každým dalším posunem do vyšší soutěže se posouvá i do blyštivějšího sportovního prostředí. Zázemí v Minor League, ve které dosud působil, je srovnatelné s průměrným klubem v nejvyšší české fotbalové soutěži. Atraktivnější zápasy sleduje na stadionu osm až devět tisíc diváků. „Po Spojených státech cestujeme autobusem. Je to i proto, že soutěž není celonárodní, ale pohybujeme se jen na východním pobřeží od Virginie po Connecticut. Létají až kluby v Major League Baseball.“

Zdá se, že je jen otázkou času, kdy usedne na palubu jednoho z leteckých speciálů také první český baseballista.