Čekáte od dítěte dobré vysvědčení? Máme pro vás tipy na dárek

Toto školní pololetí bylo kvůli koronaviru náročné pro všechny – pro rodiče, kterým k běžným povinnostem přibyl ještě dohled nad domácím vyučováním, pro děti, odříznuté od svých spolužáků a kamarádů, ale i pro učitele, jež se museli narychlo přizpůsobit situaci a pustit se do nelehké výuky na dálku. Začátek prázdnin tak jistě netrpělivě očekávají všichni – a všichni si také zaslouží náležitou odměnu, že vše společně zvládli!

Konec školního roku pro některé malé i velké školáky každoročně přinášel stres kvůli obavám z vysvědčení. Letos je situace ovšem jiná, než tomu bylo dříve. Rodiče více než kdy jindy viděli na vlastní oči vývoj výuky svého dítěte den po dni, tudíž se asi málokomu tento rok stane, že by byl nad výsledky závěrečného hodnocení překvapený. Ostatně, naplnilo se tím doporučení psychologů – zajímat se o docházku, chování a pokroky svých ratolestí nejen na sklonku června, ale v průběhu celého roku. Zároveň se mnozí rodiče přesvědčili o tom, že práce učitele není jednoduchá – a že u dětí by se měla cenit především snaha a píle, nikoliv jen průměr známek na vysvědčení.

3 tipy, čím potěšit děti

Dárek dle výběru

Hezký dárek za vysvědčení může být pro dítě motivací se dobře učit, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že každý je individuální a známky nemusí mít vždy vypovídající hodnotu, protože prospěch ovlivňuje řada faktorů, včetně nadání a také momentálního psychického stavu. Zvláště období karantény bylo pro mnohé děti náročné, proto se řada škol letos přiklonila ke slovnímu hodnocení. Pakliže tedy chcete syna či dceru odměnit dárkem, nepodmiňujte to „samými jedničkami“ nebo srovnáváním mezi sourozenci, ale raději zohledněte jeho celkové chování, vztah ke škole a povinnostem jako takovým (doma, na kroužcích atd.).

Tip: Oblíbeným dárkem za vysvědčení jsou hračky, knihy, sportovní potřeby, deskové hry, elektronika, oblečení… Ideálně ale nechte dítě, ať se samo rozhodne, co by si přálo, pouze mu určete jasně daný rozpočet, aby se naučilo respektovat finanční situaci rodiny. Mnohdy totiž dospělí nemají přehled o tom, co „frčí“ a i když to myslí dobře, mohou s výběrem šlápnout vedle. Pokud si školák přeje odměnu nad daný limit, může si věc doplatit z kapesného, anebo se mu na ni může složit širší rodina. Pochopení hodnoty peněz učí děti finanční gramotnosti, proto příliš drahé dárky za vysvědčení většina psychologů nedoporučuje.

Oslava s bojovkou

Konec školního roku by se měl náležitě oslavit! Dopřejte si dobré občerstvení, které můžete společně připravit – a také zábavu! Zkuste pro děti (a klidně přizvěte i pár spolužáků, ať je akce veselejší) přichystat malou bojovku s úkoly. Ty lze přizpůsobit věku osazenstva. Můžete udělat šipkovanou, vymyslet cestu značenou fáborky, rozdat indicie, které je povedou, anebo třeba připravit orientační běh. Lze také na papír napsat šifru a rozstříhané kousky poschovávat po bytě či zahradě. Fantazii se meze nekladou!

Tip: Na konci stezky nezapomeňte na poklad – v něm může být ukryta právě nějaká drobnost jako odměna za vysvědčení… Hledá-li však více dětí, měl by každý něco malého dostat.

Společný výlet

Sice jste uplynulé měsíce patrně společně strávili více času než kdykoliv předtím, nicméně tyto chvíle byly často zastíněny spoustou povinností v podobě učení a práce – a mnohdy z toho plynoucím stresem. Dopřejte si proto nějaký hezký výlet, kde pustíte z hlavy veškeré starosti a užijete si jeden druhého. A protože to má být dárek pro vaše dítě, mělo by samo rozhodnout o tom, kam se vypravit a co dělat. Prohoďte si role – vy budete na jeden den „poslušné dítě“ a vaše dítě zase „moudrý rodič“. Alespoň pocítíte, jaké to je být v kůži toho druhého a získáte nový úhel pohledu…

Tip: Zkuste podniknout něco neobvyklého, co jste ještě nevyzkoušeli, jako je návštěva lanového nebo zábavního parku, zrcadlového bludiště, virtuální reality, dinoparku, aquaparku, stezky v korunách stromů, únikovky, westernového městečka, IQ parku, zajezděte si na motokárách nebo pořiďte let balónem…

3 tipy, jak potěšit učitele!

Vyrobené od srdce…

Také učitelé si zaslouží milou pozornost. Kromě tradiční kytičky je můžete překvapit i drobným dárkem. Ty vlastnoručně vyrobené věci jsou od srdce – a určitě vždycky potěší! Jen si uvědomte, že podobných výrobků či obrázků učitel dostane vícero a je pravděpodobné, že si všechny na výstavu do obýváku nevyvěsí. Zkuste tedy zároveň vymyslet něco, co mu bude zároveň k užitku.

Tip: Můžete upéct perníčky ve tvaru sov, symbolu moudrosti, vyrobit vlastnoruční sirup nebo marmeládu a uložit do sklenice, kterou děti vyzdobí barvami na sklo nebo k nim vytvoří vlastnoruční etiketu. Vyrobit můžete také přání s nalepenými čajovými sáčky, ubrouskovou technikou ozdobit obal květináče, do kterého zasadíte květinu či bylinky, anebo vytvořit voňavé mýdlo…

Dojemné vzkazy

Mezi osobní dárky patří také ty vytvořené z fotografií… Udělejte s dětmi například zajímavou sérii fotek, kde kreativně zvěčníte vzkazy pro paní učitelku a jednoduchými větami popíšete, co na ní máte rádi…Některé může držet vaše dítě v ruce, jiné mohou být součástí květinového zátiší, další zase mohou být napsány v písku nebo prstem na zamlženém skle… Buďte zkrátka kreativní, možná si při tom s dětmi užijete i spoustu legrace! A chcete-li si s dárkem dát trošku více práce, domluvte se i s rodiči ostatních spolužáků, aby vám poslali fotky se vzkazy svých dětí pro paní učitelku – a udělejte z těchto milých přání fotoknihu, která jistě dojme i po letech…

Tip: Při společném tvoření v praxi poznáte, jak funguje „škola hrou“ – a vaše dítě bude mít příležitost se dozvědět více o fotografování, kompozici, použití světla a podobně. Inspiraci můžete hledat i na sociálních sítích, například pod hashtagem #CreateYourLight, pod nímž po dobu karantény probíhala zajímavá výzva, kde se mohli lidé dozvědět různé fotografické tipy a triky od expertů a Nikon ambasadorů.

Něco dobrého na zub!

Dobré jídlo a pití vždy potěší, ať už je to lahev vína, kvalitní čokoláda, káva, čaj, ale i slané dobroty jako jsou různé druhy sýrů, olivy, uzeniny… U potravinových dárků dávejte však vždy přednost kvalitě před kvantitou!

Tip: Italská kuchyně patří k těm nejvyhlášenějším na světě a není snad nikdo, komu by nechutnala, takže když vsadíte na italské speciality, nemůžete šlápnout vedle. Spoustu jich pořídíte v síti prodejen La Formaggeria Gran Moravia, kde je možné pořídit i čerstvé výrobky z litovelské sýrárny Brazzale Moravia. Můžete z nich vyrobit balíček laskomin na míru.