Charitativní Běh pro Paměť národa vynesl téměř 750 tisíc korun

Pátý ročník charitativního Běhu pro Paměť národa už přinesl 741.000 korun, do této chvíli se ho zúčastnilo téměř 2100 lidí. Vybrané peníze pomohou zdokumentovat osudy bojovníků za svobodu. Pátý ročník benefičního závodu Běh pro Paměť národa odstartoval v sobotu 12. září v Praze, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Olomouci, Jablonci nad Nisou a Rejčkově. O týden později se přidali také běžci v Brně, Plzni a Uherském Hradišti, na konci září pak i v Ústí nad Labem. Nyní tak na programu zbývá už jen závod v Ostravě, který se uskuteční v sobotu 24. října. Až do tohoto dne se lze zapojit také na dálku, a to klidně ze zahraničí.

Hlavním cílem Běhu pro Paměť národa je i v letošním roce získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Každý, kdo zaplatí startovné, přispěje na dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa, jejíž příběhy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu jsou inspirací a varováním před totalitními režimy. Stejně jako v předchozích letech může každý účastník závodů i letos svůj běh symbolicky někomu věnovat. Je už jen na něm, zda poběží za babičku Irenu, letce RAF nebo Miladu Horákovou.

Výtěžek Běhu pro Paměť národa umožní natočit a uchovat další stovky jejich osudů. „Děkuji všem, kteří podpořili Běh pro Paměť národa. Jsme organizace, jenž má před sebou teď strašně práce. Nenávratně odchází generace našich prababiček a pradědečků, kteří ještě pamatují 2. světovou válku, mizí i příběhy těch, kteří pamatují 50. léta. Každá koruna pro Paměť národa je zvlášť nyní v době obav z koronaviru nesmírně vzácná. Strašně děkuji, že s námi sdílíte radost ze sportu, ale i odpovědnost za paměť našich rodičů a prarodičů. Moc si toho vážím,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který se i letos zúčastnil pražského běhu ve Hvězdě.

Počet účastníků i vybraný finanční obnos ještě není úplně finální. Na programu je totiž ještě závod v Ostravě v sobotu 24. října, který je poslední z jedenácti oficiálních zastávek. Kromě těchto oficiálních závodů je ale i letos otevřená speciální kategorie s názvem „běžím kdekoliv“. K běhu se tak mohou připojit i ti příznivci Paměti národa, kteří to na konkrétní místo mají daleko, žijí v zahraničí nebo raději běhají sólově. V minulosti si takto startovní číslo připnuli třeba i běžci v USA, Řecku nebo Japonsku. Více informací najdete na www.behpropametnaroda.cz.

kredit: Post Bellum