Tip na neděli: skvělý jazz u Staré paní

Charismatická americká flétnistka a skladatelka Jamie Baum má dar univerzálního jazyka. Její hudbě rozumějí na celém světě možná i proto, že dokázala s moderním jazzem beze švů spojit prvky muziky indické, arabské, latinskoamerické a ještě základy evropské klasiky. Jamie Baum a její „Sextet +“ navážou komunikaci s publikem také 18. listopadu v pražském Jazzklubu U staré paní.

„Zjistila jsem, že existují velmi hluboké vazby, jdoucí napříč staletími. Spojují styly židovské hudby, mojí nejranější inspirace, s muzikou arabskou, hinduistickou a jihoasijskou. Tyto vazby si přitom vůbec neprotiřečí se základy jazzové identity,“ vysvětlila Jamie inspiraci svého aktuálního alba. Dala mu programový název Bridges, Mosty. Jeho repertoár představí i v Praze.

Jamie nestaví hudební mosty mezi kulturami na pusté teorii. Země, jejichž inspirace využívá, skutečně procestovala. Místní muzikantské tradice nasávala během pobytů v Indii, Nepálu i Latinské Americe, kde také sama vystupovala. Když k tomu připočteme vazby na Evropu a studia klasické hudby i jazzu na prestižních ústavech New England Conservatory Of Music a Manhattan School Of Music, je jasné, že flétnistka ví, o čem mluví, komponuje i hraje.

Jako kapelnice vydala Jamie Baum zatím šest ceněných desek. O její vážnosti ovšem svědčí i pozvání ke spolupráci. Vždyť za sidewoman si ji vybraly takové hvězdy jako Kenny Barron, Fred Hersch nebo Randy Brecker.

Jak vyplývá už z názvu kapely Sextet +, Jamie Baum má ráda bohatá aranžmá a proměnlivá obsazení. Do Prahy zavítá v sestavě okteta. Zajímavou a v jazzu neobvyklou barvu dodává ansámblu lesní roh Chrise Komera, hráče s klasickou průpravou a člena New Jersey Symphony Orchestra. Další nespornou hvězdou oktetu je chicagský trumpetista a vokalista Amir ElSaffar (k jeho kapelníkům patřili Randy Brecker, Vijay Iyer či Cecil Taylor), spojující jazzové kořeny s odkazem tradiční arabské hudby, kterou studoval v Bagdádu i Londýně. Samostatný medailonek by si ovšem zasloužil každý z kosmopolitního „all stars“ bandu Jamie Baum.

Jako zvláštního inspirátora současného repertoáru jmenovala Jamie legendárního pákistánského pěvce Nusrata Fateha Aliho Khana. Koncert ovšem dokáže spojit nejen fanoušky world music a jazzu, ale doslova každou vnímavou duši.
Tagy: