Čím jsou inspirované nové dresy fotbalových velkoklubů? Architekturou, legendárním zápasem i budoucností

Návrháři fotbalových dresů se při své práci inspirují různými věcmi. V nových dresech Bayernu Mnichov se odráží moderní architektura klubové arény, Manchester United si na dresech připomíná legendární finále Ligy mistrů z roku 1999 a Juventus Turín se snaží ztvárnit novou klubovou filozofii.

Manchester United

Nové dresy Manchesteru United vzdávají hold neuvěřitelné sezoně 1998/1999, kdy anglický klub dokázal jako první v historii vyhrát Premier League, FA Cup a Ligu mistrů, čímž zkompletoval legendární treble. Senzační sezonu završilo vítězství ve finále Ligy mistrů, které se odehrálo v Barceloně a při kterém Manchester porazil Bayern Mnichov 2:1. A to díky gólům Teddyho Sheringhama a současného manažera Reds Oleho Gunnara Solskjaera.

Oba slavné góly přitom padly až v nastaveném čase – v 91. a 93. minutě. Ty jsou znázorněny na každém z rukávů nového dresu. Datum vítězství je zapsané také u spodního lemu. Odkazy na úžasnou sezonu a také klubový znak jsou na novém dresu vyvedeny v černo zlaté kombinaci.

Domácí brankářský dres pak zdobí tygrovaný vzor ve dvou tónech fialové barvy, které odkazují na dres brankáře Petera Schmeichela ze sezony 98/99.

Nový dres bude poprvé k vidění ve výročním zápase proti Bayernu Mnichov, který se odehraje 26. května na Old Trafford. Oblečou jej hráči, kteří nastoupili ve slavném zápase před 20 lety. Fotbalisté prvního týmu si v něm poprvé zahrají 17. července v Perthu, a to během předsezonní tour v zápase s Leedsem United.

Bayern Mnichov

Domácí dres pro sezonu 2019/2020 zdobí diamantový vzor, který odkazuje na inovativní architekturu Allianz Areny a na její jedinečnou atmosféru. Návrháři adidasu se sice nechali inspirovat také mimořádnou sérií šesti mistrovských titulů, hlavním motivem se ovšem stala ikonická fasáda mnichovského stadionu, která je tvořena kosočtverci a která při zápasech září červenou barvou. Červená proto dominuje nejen na dresu, ale také na trenkách a na štulpnách, které celý design podtrhují.

Brankářský dres zdobí moderní kombinace dvou odstínů zelené barvy, které se míchají v podobném vzoru jako na hráčských dresech.

Hráči Bayernu v nových dresech poprvé nastoupili už tento víkend v zápase s Eintrachtem Frankfurt.

 

Juventus Turín

adidas a Juventus Turín představují domácí dres na sezonu 2019/2020 na pozadí zisku historického osmého titulu v řadě. Odvážný design nových dresů čerpá inspiraci v historii Bianconeri, zároveň je ale jasnou ukázkou směru, kterým se chce turínský klub v budoucnosti vydat. Dres totiž nemá ikonické pruhy, ale je rozdělen na dvě poloviny. Černé a bílé pole přitom od sebe odděluje výrazný růžový pruh.

Tento dres je znázorněním nových standardů v turínském klubu. Dál ctí kombinaci černé a bílé, která je zapsaná hluboko v klubovém DNA. Svým designem ovšem odkazuje na novou, moderní éru nejúspěšnějšího italského klubu. Nový dres znázorňuje nový způsob smýšlení fanoušků i hráčů.

Bohatá historie klubu se neodráží jen v černé a bílé, ale také v růžovém pruhu, který prochází středem dresu – růžová totiž byla úplně první barva, ve které Juventus nastoupil k zápasu. Design dotváří čistý límeček u krku a tři pruhy na ramenou, které kontrastují s barvou dresu.

Všechny dresy jsou k dostání na eshopu adidas.cz