Humři jedou do Prahy

Jak dlouho trvá, než gastronomická pochoutka, za kterou je humr považován, přicestuje od oceánu do Prahy? Která úprava humra je ve světě nejoblíbenější? Jak se humr správně jí? A jak chutná polévka z humřích skeletů?

To vše můžete zjistit během gastronomické akce, kterou na konci listopadu připravuje šéfkuchař Jan Pípal v restauraci Bruxx. Mezi vybranými jídly nechybí ani jeho oblíbený zapečený humr Thermidor s omáčkou Bercy z anglické hořčice a estragonu, speciální menu dále zahrnuje dva předkrmy, consommé a další dva hlavní chody.

Servírované předkrmy a jídla budou z humrů z kanadských vod při pobřeží Nového Skotska. Humři se při východních březích Kanady loví po celý rok, a to vždy v přesně určených, povolených oblastech, aby se v těch ostatních, momentálně uzavřených, mohli garnáti v klidu množit. Rybáři pro humry vyplouvají v pět hodin ráno a často se vrací až za soumraku. Loví sejen tzv. “hardshell” humři s pevnou a tvrdou schránkou a plným masem. Zpět do vody se pouštějí samičky s vajíčky a také podměrečné a nadměrečné velikosti.

Po návratu z lovu se humři přesouvají do bazénů se slanou vodou na pevnině. Během 

transportu, který začíná okolo osmé hodiny ráno místního času, jsou pak humři mimo vodu. Z Kanady letí do Frankfurtu a odtud cestují do skladu v Kralupech nad Vltavou, kde jsou okamžitě přesunuti zpět do akvárií se slanou vodou.

 Transport humrů mezi Kanadou a Kralupami nad Vltavou trvá zhruba 35 hodin, zpět do vody se proto musí humr ponořit velmi pomalu, a to hlavou dolů, aby ze sebe dostal vzduch.

Společně s každoročně podávaným zapečeným humrem Thermidor můžete v listopadu v Bruxxu ochutnat i pošírovaného humra s kalamáry nebo grilovaného humra a svatojakubskou mušli. „Humr je pro mne jedna z nejlepších a především nejčerstvějších surovin. Kdybych mohl, tak jím humra každý den,“ říká o této pochoutce s úsměvem šéfkuchař Jan Pípal. A nejen jeho nadšení je zárukou nezapomenutelného gastronomického zážitku. Akce Humři v Praze probíhá v restauraci Bruxx od 22. do 28. listopadu.
Tagy: