Domácnost 2020: Roboti v roli hospodyňky i zahradníka

Ruku na srdce, domácí práce nepatří mezi nejoblíbenější. Mezi nejméně populární činnosti se řadí především žehlení, luxování nebo sekání trávy, někteří zahrádkáři nejsou příliš nadšení ani z pletí záhonů. To, že tyto činnosti trápí téměř každého z nás dokládá i zájem vývojářů a jejich práce na chytrých pomocnících, kteří by to měli zvládnout za nás. Kam se robotický svět posunul?

Oblečení jako ze žurnálu

Žehlení patří všeobecně k nejméně oblíbeným činnostem. Je poměrně pracné a časově náročné. Existuje ale automat, který vás od něj vysvobodí. Jmenuje se Effie a kromě toho, že prádlo vyžehlí, tak jej i usuší. Do jedné várky se vejde dvanáct kousků, přičemž na vyžehlení jednoho kusu potřebuje stroj tři minuty. Kromě přípravy oblečení na ramínka není třeba vůbec žádné asistence, stroj si poradí s různými tkaninami i velikostmi. A nebyli by to vědci, aby se proces žehlení nedal sledovat v mobilní aplikaci.

Složené prádlo jako od profíka

A když už jsme u toho oblečení, víte, že existuje stroj, který vám prádlo složí? Na přístroj jako Foldimate stačí prádlo jen zavěsit, s jeho složením do perfektních komínků si už poradí sám. Nastaven je na nejrůznější velikosti i druhy oblečení, problém by prý nemělo být ani ložní prádlo. Prostor pro zlepšení tu ale ještě je, robot si totiž údajně moc nerozumím s drobnými kousky jako jsou ponožky či spodní prádlo, u těch objemných perfektní výsledek také není stoprocentně zaručen.

Dokonalý trávník

Pokud bychom se podívali na činnosti spojené se zahradou, v těch nejméně populárních určitě dominuje sekání trávy. Ale i této aktivity se lze dnes už pohodlně zbavit. Robotické sekačky jsou na českém trhu již řadu let, nicméně i jejich vývoj jde stále kupředu. Vybrané modely sekaček Robomow jsou pro větší bezpečnost vybaveny systémem RoboVisionTM. O co jde? Tento systém ve svém okolí rozlišuje přítomnost živých jedinců, ať už domácích mazlíčků, dětí či lidí od neživých. V případě, že stroj rozezná ve své blízkosti něco živého, sekačka Robomow okamžitě změní směr sečení tak, aby nedošlo ke střetu.

Robotický farmář: Zaseje, vypleje, postará se, sklizeň už je na vás

Ano, je to tak, už i starost o záhonky můžete přenechat robotickému pomocníkovi. Vývojářům v Americe se povedlo sestrojit autonomního robota – farmáře. FarmBot se pohybuje okolo postaveného záhonku po kolejích a jeho robotické rameno se stará o vaše rostlinky. Stačí jen nasypat semínka, o pravidelné zavlažování a hnojení se postará on. Poradí si také s plevelem. V záhonku lze mít i různé druhy rostlin, robot se o každý postará individuálně. Robotického farmáře stačí nastavit skrze počítač či aplikaci.