Elektronická muzika z Československa září ve světě

Česká i Slovenská republika patří bezesporu k národům, které se umí bavit a milují večírky. Nejen to, hudební produkce ze srdce Evropy začíná ve světě fungovat a naše festivaly mohou konkurovat těm světovým. Mediálně jsme sice stále pozadu, ale to by se mělo změnit. Československo by mohlo být v budoucnu vnímáno o něco více, než je tomu nyní. Staré přísloví praví: „Co Čech, to muzikant.“, a je opravdu trefné. Posloucháme hudbu téměř všude. V práci, na veřejných prostranstvích i v obchodních domech. Máme špičkové konzervatoře. Téměř všichni se inspirujeme moderní světovou scénou, kterou můžeme najít na internetu. I když nezapomínáme na hity z minulosti, které nám rádia dokola servírují, posouváme se dál ve vnímání aktuálních trendů a hudebních žánrů. Jsme nadaní muzikanti. Když světový mág hudby Hans Zimmer cestoval po Evropě a zastavil se na Slovensku, našel romské zpívající muzikanty, nahrál je a následně slovenskou energii použil ve filmu Piráti z Karibiku.

Když se podíváme, kdo nás ve světě reprezentuje s elektronickou hudbou, budeme jen těžko hledat umělce, kteří na světové scéně vyčnívají z řady. Přesto na některé nadějné artisty narazíme v mnoha žánrech. Dnes vyzpovídáme dvojici Nuff & Lekno, vlastními jmény Jiřího Stablu (Dj Nuff) a Jozefa Mihalíka (Dj Lekno), kteří z Ibizy posílají elektronickou muziku v podobě tech-housu a groove techna do celého světa.

I když jsou oba djs známí ve svých zemích, hudba je spojila až na Ibize.

Dvojice mladých djů, která se poznala na Ibize v klubu Mambo a společně několik let vedla v nejprestižnějším tanečním rádiu Ibiza Global Radio svůj pořad Allergen, se dostává do hudebních vydavatelství předních nahrávacích společností světa. Českým fanouškům hudby jména nahrávacích společností, jako Under No Illusion, Great Stuff records nebo Griffin Town, možná nic neříkají, ovšem ve světě se dobře ví, že jsou to právě ty labely (nahrávací společnosti), které posouvají talenty ke svým snům a z nich se pak stávají světové tváře.

V roce 2016 Nuff & Lekno vydali skladbu A Tope, kterou zremixoval známý a úspěšný producent Rebuke. Právě tento vycházející talent se skladbou Along Came Polly vedl několik měsíců hitparádu TOP 100 na Beatportu (přední světový obchod s muzikou). A tak skladba Atope (Rebuke remix) z dílny československých producentů Nuffa a Lekna vesele zní v setech vycházející star po celém světě a je to znát, protože právě track Atope, který Rebuke remixoval, vede v žebříčku prodeje na jejich profilu. Letos jste mohli zaregistrovat, že Nuff & Lekno vycházejí na kompilaci Sonar 2019 od Under No Ilusion s trackem “Begining”. K tomuto tracku oba dodávají, že název má poukazovat na začátek jejich společné cesty v djingu, kterou si přáli a pro kterou těch tisíce hodin tráví ve studiu. Jejich fanoušci se mohou letos těšit na další tři skladby, které budou vydávat na Grifin Town records. I na tomto release budou mít hosty. O remixy se postarají Paskal Daze a Rone White. Československá dvojice ještě překvapila zajímavými videi, která ukazují, jak vytvářejí muziku z reálných zvuků přírody, a inspirují tak všechny, kteří chtějí začít, tím, že k tomu nepotřebují velké finanční zázemí. Baví je zvuky z jeskyně i zvuky reálné, které slyšíte všude okolo nás, a ty pak přeměňují v písničku. Před pár týdny vydali EP Prana na Great Stuff talents a toto „épéčko“ se ihned dostalo do kategorie HYPE.

Vyzpovídali jsme oba interprety a zeptali se na jejich cestu, osobní příběhy a další fakta, která by čtenáře mohla zajímat.

Co vás přesvědčilo k tvorbě a životu na Ibize, ostrově hudby?

NUFF:

Tím, že jsem na Ibize už dlouho a měl jsem možnost studovat ostrov jako málokdo, zažil jsem si opravdu zajímavý život naplněný hudbou a jejími možnostmi. Kromě toho, že jsem si zahrál v nejlepším klubu světa, Space Ibiza, loučil se sluncem v Cafe del Mar a Mambu, tak chodím také na přednášky o hudbě, a to ve mně zanechává věrnost i vděk k ostrovu. Navštěvuji odborné přednášky, které mají za úkol propojit hudební svět a referovat stav současného hudebního dění. Studovat hudbu a její trendy mě vždy vzdělává a motivuje. Tyto akce mají docílit hlavně toho, aby každý věděl, co bude zítra pro návštěvníky klubů prospěšné, jaký žánr a rychlost BPM bude příští rok atraktivní a jak se na novinky připravit. Hledají se hudební talenti a ta největší jména se setkávají na jednom místě, na Ibize. Akce, o kterých hovořím, se jmenují například IMS International Music Summit a každý, kdo pracuje s muzikou, by se měl na tuto akci přijít podívat (z českých djs jsem tam zahlédl jen djku Nancy). IMS se koná v centru města Ibiza v areálu ibizského hradu a v moderních hotelech, jako je Hard Rock. V okolí i v samotném hradním komplexu po skončení summitu vypuknou párty, které, jak s oblibou říkám, nepochopíte, pokud jste je nezažili. Je to kouzelné, světová esa djingu obklopí Ibiza old town a celé město tancuje na moderní taneční muziku. Ta se skládá převážně z techno žánrů. Tancují mladí, ale také senioři. Nenechte se prosím zmást, techno není pojem, který lidé znali kdysi jako agresivní rychlou muziku, která se hraje na hard scénách. Dnes hovořím o technu, jež obsadilo svět a dopřávají si ho také v restauracích nebo na firemních večírcích bohatých lidí. Techno muzika má mnoho tváří. Techno se prostě řadí do několika kategorií a rozděluje se na více stylů, než tomu bývalo kdysi. Baví mě ten ostrov a jeho možnosti. Pije se mojito a vychutnávají se olivy.

Všichni se radují a tancují, to kulturní dění na Ibize mě tak strašně motivuje. Na ulici narazíte na všechny oblíbené djs, které znáte ze světové hudební scény, a, co je samozřejmostí, i na známé tváře z Hollywoodu. Párkrát jsem hrál pro velmi zajímavé lidi a je to super atmosféra.Nikdo si nikoho nevšímá a vy si jedete to svoje a užíváte sen z dětství. Možná si to ani neuvědomíte, ale na Ibize se potkává a pracuje kreativní světová špička od grafiků, promotérů, kameramanů, až po tanečnice a kaskadéry. Zkrátka zde potkáte artisty z různých scén, kteří vynikají ve svých profesích. Jsou zde supermodelky a pěkní lidé, kteří se o sebe starají a večer si jdou po tvrdé práci zatančit, aby se trochu odreagovali. Ibiza byla prohlášena za ostrov s náročnějším životním standardem, než je v Monaku. Všechny zajímá kvalita a design, tak se mi zde skvěle pracuje v oboru brand management, kterému se věnuji, protože vnímám svět aktuálním pohledem. Vím jistě jednu věc: lidé, kteří si koupí nádherné oblečení a módní doplňky, se jezdí nejvíce ukazovat na Ibizu. A možná tomu napoví i fakt, že Ibiza má světové prvenství v přistávání private jetů. Neznám místo, kde by bylo tolik mladých a kreativních lidí. Mimochodem, Pražský hrad by byl skvělým místem pro IMS. Podle mě turisty i organizátory festivalů Praha baví, protože je u nás levno a mohou si mnohem více dovolit. Byl bych rád, kdyby se i na hudební zábavy, podobně jako na protesty, lidé scházeli v hojném počtu, a aby centrum měst bylo více hudebně podporováno.

Lekno:

Když jsem poprvé přistál na Ibize, věděl jsem, že je to něco úplně jiného, než se o ní traduje. Samozřejmě párty je zde mnoho a na mnohé narazíte, aniž byste tušili, že se mohou na takových místech konat. Je to zajímavý ostrov, každý si zde najde to své. Ibiza mi dala možnost koncentrovat se více na sebe a mou přítelkyni. Více než 10 let jsem žil v Londýně a staral jsem se o záznam zvuku pro britskou královskou rodinu. Létal jsem po světě s Tony Blairem, pak s Gordonem Brownem a Davidem Cameronem. Byl jsem jejich osobní zvukař více než sedm let a z těch nejzajímavějších míst jsem se hodně poučil životem. Londýn byl top, dělali jsme tam s kamarády boat party, hrával jsem v Pacha London, Ministry of Sound a v další klubech, ale Ibiza vyhrála. Posledních pět let jsem pracoval jako hlavní zvukař v klubu Cafe Mambo a svou práci na ostrově miluji. Seznamuji se s djs celého světa, a to mě baví a naplňuje. Tím, že jsem byl zvukař v Mambu, jsem denně zhruba 12 hodin slyšel přední top djs a možná i to mě motivovalo zůstat na Ibize. Našel jsem si zde svůj sound, měl jsem rád melodický styl, ale když jsem se potkal s Nuffem, tak jsme se stali takovou tribal crew, která tvoří agresivnější beaty. Ovšem stále se nejedná o tvrdé techno a lidé se naším žánrem doslova baví. Od letošního roku mám práci snů. Starám se o zvuk v klubech a vilách jednomu z nejbohatších lidí planety. Teď si tu Ibizu opravdu užívám. Rád bych vám odtajnil jméno, ale to bych asi nebyl seriózní. Prozradím snad jen, že byl jeden z prvních, který podnikl kosmickou misi jako vesmírný turista.

Kdo je pro vás talentem československé muziky?

Nuff:

Muziku, kterou vyrábí Češi, moc nenacházím, ale velmi dobře piluje zvuk Risto Sokolovski s Dj Trávou a myslím, že o nich ve světě ještě uslyšíme, i když jsou to už pánové. Za Slovensko určitě zmíním Yakshu. Sice je v jiném hudebním odvětví, ale baví mě. Techno moc krom Drahoshe nevidím, i když bych rád, a pokud někdo produkuje pecky, tak je chci znát z obou zemí.

Lekno:

Pro mě to je asi Aamon a jeho kamarádi.

Co od vás můžeme čekat?

 Nuff:

Budeme se snažit stále pracovat na nových možnostech, které hudba přináší. Chceme a budeme růst. Budeme nahrávat aktuální zvuky, které nenalezneme v žádném hardware ani software. Budeme se usmívat a dlouhé noci trávit v hudebních studiích, abychom ten úsměv předali do písní a ty vás následně bavily. Prostě se budeme stále zdokonalovat a studovat zvuk. Už nyní komunikujeme se světovými nahrávacími společnostmi a master skladeb nám dělají top studia, která v undergroundu nejdou přehlédnout. Baví nás zábava a taneční parket, ale hlavně smysl toho, proč to děláme, takže se můžete těšit na příběh dvou bláznů, kteří chtějí technem prorazit mezi hlavní producers a djs světa.

Lekno:

Nejvíce mě teď baví, když děláme videa z našich společných cest do přírody nebo do letištních hal a nahráváme tam reálné zvuky, které následně přeměníme v píseň. Chceme určitě hrávat na festivalech a v klubech, ale i klidně pomáhat někomu v jeho snech, aby se stal světovým djem. Ibiza je ráj pro dje a my zde máme velké možnosti.

Co byste dělali, kdybyste nebyli djové?

 Nuff:

Podle mě bych byl asi nějaký sportovec nebo obchoďák ve zdravotnictví. Je pravda, že jím částečně jsem, ale mě více naplňuje mixování muziky a bavit se s lidmi, kteří oslavují den tancem. Líbí se mi úsměv a pěkné ženy.

Lekno:

Jako mladý kluk jsem s otcem strávil dětství v lese a naše práce byla například ochraňovat malé narozené orly, aby je neukradli pytláci. Byl jsem pořád v lese, tak bych asi svůj život zasvětil ochraně zvířat. Nyní jsem vegan, tak cítím, že tím zvířatům i přírodě pomáhám. Ušel jsem kus cesty. Vlastně mám ještě jednu představu: asi bych založil djskou školu pro děti.

Máte nějaké vysněné místo, kde byste chtěli hrát?

Nuff:

Ano, určitě jich máme plno. Náš společný brainstorming je někdy opravdu veselé poslouchat. Někdy se vidíme na mejdanech, které navštěvuje 50 tisíc lidí, ale někdy sníme o místech, jakými jsou private parties třeba jen o 100 lidech. Nálady se mění, ale přejeme si hrát všude tam, kde chápou inteligentní muziku a světový sound. Chtěli bychom si určitě 1.ledna zahrát na Circoloco v DC 10 Ibiza. Zde bychom si opravdu splnili ten největší sen, který máme.

Lekno:

Asi bych odpověděl velice podobně, jen ještě zmíním, že bychom rádi byli residenty nějakého světového klubu. Lákají nás do Asie, ale zatím chceme evropský a americký trh, a tak bychom třeba rádi jednou stáli jako residenti na akcích ANTS, Music On nebo třeba na našem oblíbeném večírku Do Not Sleep. Vlastně nás hodně baví hrát private party. Je samozřejmě super, že se nám daří hrávat často a chceme v tom pokračovat. Celý ten koncept private party má kouzlo, jen z toho bývá strašně málo proma, protože se nesmí natáčet ani fotit. Škoda.

Koho byste chtěli, aby vám zremixoval nějakou z příštích skladeb?

 Nuff:

Asi bych rád něco spáchal s Dariusem Syrossianem z Do Not Sleep nebo s Loco Dice, ten mě baví. Ale v hudbě mám rád jin jang, a tak bych možná rád zkusil práci s Chelinou Manuhutu.

 Lekno:

Martines Brothers, Tini, Luke Gibson.

 Který klub je váš nejoblíbenější ve vašich rodných zemích a která párty je pro vás nej?

 Nuff:

Mně osobně se asi nejvíce líbí klub Cross a troufám si říct, že nej párty je Apokalypsa.

Lekno:

Mně se líbí projekt My beat, který dělá Drahosh a klub teď nedokážu říct, protože už jsem v žádném více než deset let nebyl. Z historie bych to tipl na Alpia klub v Martině, ale nevím, jestli ještě existuje.

A nakonec rozhovoru se vás zeptám, jestli bude nějaká párty, kde se oba ukážete československému publiku?

Nuff & Lekno:

Ano, 19.listopadu budeme mít v Brně na párty Apokalypsa, při oslavě její dvacátých narozenin, postavenou stage Allergen Ibiza, takže si nás užijete v plné parádě. K tomu se na stage přiřítí Tube & Berger z Německa, kteří nyní vedou top 100 na Beatport. Takže bude zábava, jak se patří. Jinak určitě plánujeme i Allergen na Slovensku. Zabookovat nás na párty v ČR i SK je trošku těžší, protože nejsme nejlevnější (také hlavně kvůli letenkám z Ibizy), ale je pravda, že už to vypadá lépe než v minulosti. Nyní se budeme zaměřovat na svět, ale domů vždy rádi zavítáme, abychom od prezentovali, co jsme se ve světě hudby naučili. Milujeme naše země. Myslíme si, že v současné době ovlivňujeme celkem dost dění na československém hudebním poli a sledují nás mnozí z domácích djs. Zdravíme i je a vzkazujeme, že na Beatportu každý měsíc připravujeme (nejen pro djs, ale i rádia a další milovníky muziky) chart 10+ 1 novinky měsíce z Ibizy a ohlasy jsou více než skvělé. Taky si můžete naladit každý čtvrtek od 12:00 náš hodinový pořad Allergen na Mambo Radio a k obědu si zatančit.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů v hudebním světě!

redakce