Franz Kafka Špitál a bunkr 10-Z bojují o přežití. O pomoc prosí veřejnost

Věděli jste, že slavný spisovatel Franz Kafka zamýšlel na sklonku svého života přesídlit do Brna? A že v Brně pod hradem Špilberk existuje tajný bunkr, který tam kdysi vybudovali nacisté? Jde o dvě zdánlivě nesourodé informace, o nichž téměř nikdo nikdy neslyšel. A přeci pravda, která by neměla skončit v propadlišti dějin. Právě o zachování neznámé historie se snaží parta nadšenců z obecně prospěšné společnosti Amerfo, která v Brně zprovoznila a veřejnosti zpřístupnila dvě zapomenutá místa: Franz Kafka Špitál a bunkr 10-Z. Obě ale bohužel v současné chvíli bojují o holou existenci. Společnost Amerfo, jež je vyloučena z vládních programů pomoci podnikatelským subjektům jako je Antivirus nebo COVID – Kultura, tak o pomoc žádá veřejnost prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém serveru Hithit.cz.

Franz Kafka Špitál sídlí v památkově chráněném prvorepublikovém paláci, z nějž společnost Amerfo udělala retro nemocniční hostel, kde se „nemocní“ zaměstnanci starají o zdravé hosty. Bunkr 10-Z byl přetvořen na muzeum, zážitkový hostel a prostor pro kulturu. Společnost Amerfo, která je největším zaměstnavatelem zdravotně znevýhodněných v oblasti kultury v Česku, na obou místech zaměstnává lidi s duševním onemocněním nebo fyzickým hendikem. Covid, osud a Ministerstvo práce a sociálních věcí jí však nehezky zamíchali kartami a teď usilují o to, aby nemuseli omezovat svoji činnost a propouštět osoby se zdravotním postižením.

K tomu by jim mohla dopomoci crowdfundingová kampaň na serveru Hithit.cz, kde si přispěvatelé mohou zakoupit například pobyt ve Franz Kafka Špitálu, únikovou hru v bunkru 10-Z na motivy skutečných událostí z konce druhé světové války a spoustu dalších zajímavých zážitků. „Vybrané peníze použijeme na to, abychom mohli poslat výplaty našim stávajícím zaměstnancům a abychom mohli i nadále udržet jejich pracovní místa. Pokud se nám podaří vybrat více než je cílová částka 200 000 korun, vytvoříme nová pracovní místa tím, že ve Franz Kafka Špitále vybudujeme novou expozici o židovském a německém Brně,“ popisuje Pavel Paleček za společnost Amerfo.

Celou sbírku i příběh, který za ní stojí, a všechny odměny pro přispěvatele najdete tady:

hithit.com/neznama_brnenska_historie

foto: Amerfo