Generace Rap – talkshow o rapu, která nemá limity

Tři generace, rap, jeho minulost, budoucnost, vývoj v Čechách i na Slovensku. Přesně o tom je první rapová talkshow v Česku s názvem Generace Rap, s kterou přichází Red Bull. Jak se nahrával rap v 90. letech? Kolik desek interpreti prodali? Jak vnímají současnou rapovou kulturu a používá mladá generace ještě slovo hip hop? O tom a o dalších tématech si povídal moderátor Homer s Rytmusem, Indym, Smackem, Dollar Pryncem, STEINEM27 a Calinem. Celý úvodní díl je k vidění pouze na RedBull.cz.

Red Bull spojil síly s mladým režisérem Jane Strachem, který už ve svých 22 letech je mezi rapery vyhledávaným tvůrcem hudebních videoklipů, a společně představují nový a v českém prostředí zatím neprobádaný formát – první rapovou talkshow s názvem Generace Rap. Jde o protnutí tří generací raperů, z nichž každý se věnuje trochu jinému stylu, ale mají jedno společné – žijí rapem. Show moderuje slovenský moderátor Homer, který má na kontě nespočet rozhovorů, podcastů a recenzí o rapu. Do pilotního dílu si pozval Rytmuse, Smacka a STEIN27, jejich hosty byli navíc Indy, Dollar Prync a Calin.

O rapu ze všech stran

Hlavní myšlenkou talkshow je diskutovat o aktuálních trendech v rapové branži, o vývoji rapu nejen v českém a slovenském prostředí, ale i v zahraničí, odkrýt zákulisí, přiblížit záčátky i současnou tvorbu pozvaných hostů. Samotnou diskusi zpestřuje promítání archivních materiálů, fotek a otázkový rozstřel,  který se týká konkrétních faktů a čísel. V prvním díle tak zazní názory na to, proč se teď točí čím dál kratší videa k trackům, jestli mají mít alba jasnou message nebo proč se rap už nebere za underground.

Režisér Jan Strach o projektu sám říká: „Projekt Generace rap mi dával smysl od začátku, jelikož pracuji převážně s rapovými interprety. Rozhodli jsme se zapojit tři rapové generace a kromě lehké edukace lidí jsme pozorovali, jak se od sebe interpreti navzájem učí a předávají si poznatky z minulosti či současnosti. Musím říct, že to pro mě bylo náročné, poprvé vést takovou debatu. Nicméně jsme to s Homerem zvládli a doufám, že vás finální dílo bude bavit. Věřím, že do budoucna budeme moct obměnit sestavu a podívat se na další vhledy do rapové scény.“

Pilotní díl talkshow se natáčel v ateliéru v Klecanech. Scéně dominují tři kožené pohovky pro hosty a chlupaté křeslo pro moderátora. Atmosféru dotváří poličky s artefakty, které k rapu neodmyslitelně patří – vinyly, oblečení, tenisky či boomboxy.

Představení prvních hostů

Rytmus

Už v 90. letech definoval hip hop na Slovensku. Svůj první viditelnější zářez měl na komplikaci Zvuk ulice, pak spoluzaložil legendární uskupení Kontrafakt, které patří k nejvýraznějším rapovým skupinám na slovenské i české scéně. Albem Bengoro (2006) odstartoval svou sólo dráhu, která mu vynesla pět platinových studiových desek. Patří k nejslavnějším rapperům na Slovensku i v Česku.

Smack

Proslavil se jako člen nekompromisní skupiny Iscream Boyz, která českému publiku přes dva zásadní mixtapy v letech 2007 a 2008 přiblížila progresivní žánr grime. V roce 2012 vydal první sólové studiové album 2051, teď má na kontě pět vlastních desek, dvě ceny Anděl v kategorii hip hop a ceněné spolupráce s britskými umělci jako P-Money či Marger. Je nejznámějším grimovým umělcem v Česku.

STEIN27

I když má na kontě zatím pouze jedno sólové album Teorie pádu (2020), patří mezi nejrychleji rostoucí rappery nové generace. První tracky, zpravidla smutnějšího a temnějšího charakteru, začal vydávat v roce 2017 a na digitálních platformách čítá miliony poslechů. Je součástí brněnské bandy Rychlí kluci s obrovskou rapovou budoucností.

Indy

Legenda české scény známá především z počátků českého hip hopu. K rapu se dostal skrze graffiti, ze kterého vzešly další tuzemské ikony. Například DJ Wich, s nímž založil úderný tandem Indy & Wich. Ten byl svého času spolu s PSH nejposlouchanější skupinou v Česku. Na kontě má desky My 3 (2002) a Hádej kdo (2006).

Dollar Prync

Pokud je stále relevantní spojení „být real“, je to právě on, který definici této rovnice maximálně naplňuje. Začal nahrávat doma na sluchátkový mikrofon někdy okolo roku 2009, pak vystřelil s hitem Hul skéro a jeho čiště pouliční, undergroundový styl díky deskám Jeb System a Jeb System 2 začal nabírat na obrátkách. Je klukem ze Smíchova, ale žije v Anglii.

Calin

Zástupce rostoucí brněnské scény s moldavskými kořeny. Zatím nemá žádné sólo, na druhou stranu má několik veleúspěšných singlů, díky nimž se dostal do povědomí mladých posluchačů. Je představitelem alternativního R&B okořeněného o moderní rap. Mezi jeho nejzásadnější track patří Růže se Steinem27.

Celý díl je k vidění na webové stránce RedBull.cz. Pokračování talkshow se plánuje na jaro 2021.

foto: Lukáš Wagneter / Red Bull Media House