Jak poznat, že trpíte dehydratací? 6 příznaků, že vaše tělo strádá

Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat.Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik. Dehydratace neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech.

V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Ohrožuje tak i na životě. „Proto je tolik důležité, aby malé děti a zejména pak senioři, kteří necítí pocity žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic. Může však vést i ke snížení výkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či ospalosti,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

Dehydratace tak tělu nejenom že neprospívá, ale může být i životu nebezpečná. Proto je potřeba vypít denně minimálně 1,5–2 litry tekutin.„Optimální množství přijatých tekutin je 0,3 litru denně na 10 kilogramů hmotnosti. Pozor však na léto, kdy velké množství tekutin vypotíme, proto můžeme pít i více. Tekutiny je vhodné pít postupně, ne naráz,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE.

A jaké jsou tedy nejběžnější příznaky dehydratace?

1. Vysušená pokožka
Vnějším znakem špatného pitného režimu, dehydratace, je například stav vaší pokožky. Pro udržení zdravé a zářivé pokožky je zapotřebí dostatek tekutin. Nejlepší je hydratovat tělo zevnitř. Pokud tedy patříte mezi milovníky kávy, čajů a rádi cvičíte, určitě byste měli vypít vody více. Tak, abyste doplnili ztracené tekutiny zvýšeným pocením či díky močopudné kávě.

2. Nepříjemný zápach
Zanedbávání pitného režimu se může projevit i nepříjemnou věcí, jako je zápach z úst. Nedostatkem tekutin dojde ke snížení slinění v ústech. Jenže sliny mají důležité antibakteriální vlastnosti a při jejich nedostatku se množí bakterie, které způsobují právě onen nepříjemný zápach.

3. Bolest hlavy
Nejčastějším příznakem, se kterým máme zkušenost snad každý, je bolest hlavy. Nedostatek tekutin ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a z jeho nedostatku pak vzniká ona bolest. Dalším místem, které reaguje rychle na hladiny hydratace, jsou malé krevní cévy v mozku. Ty se nejvíce ozývají například při kocovině tupou bolestí nebo také při migréně. Nalijte si tak jednu či dvě sklenice čisté vody. Vyloučíte tak právě dehydrataci jako příčinu bolesti hlavy.

4. Špatná nálada
Na podrážděnost a nervozitu může pomoci pouhá sklenice vody. Neurologické účinky dehydratace se mohou projevit právě jako mrzutost a podrážděnost. Souvisí to s bolestí hlavy při nedostatku tekutin, ztrátě soustředěnosti. Dehydratace způsobuje bolest hlavy a únavu, zhoršuje soustředění, vyvolává úzkost a napětí.

5. Ztráta energie
I mírná dehydratace může ohrozit snahu o skvělou postavu v rámci cvičení. Už dvouprocentní dehydratace těla způsobí snížení atletického výkonu o 10 procent. Čím více se tělo vysušuje, tím se i zhoršuje sportovní výkon. O tekutiny přicházíme během cvičení zejména pocením, což vede k výraznému snížení intenzity cvičení, křečím ve svalech a zažívacím potížím. Navíc tělo při cvičení v dehydratovaném stavu využívá glykogen (polysacharid, který funguje jako zásobárna energie) rychlejším tempem a jeho zásoby se tak rychleji snižují. Proto po cvičení budete pravděpodobně toužit po sacharidech, abyste doplnili své hodnoty glykogenu. Pozor. „Odpolední odliv energie může mít velký vztah s pitným režimem. Při dehydrataci klesá krevní tlak, srdeční tep se zvyšuje, příliv krve do mozku se snižuje, a to vše způsobí zvýšenou únavu,“ vysvětluje Věra Burešová.

6. Chuti na sladké
Je skutečně těžké odolat čokoládě, zmrzlině, když se snažíte shodit pár kilo. Pokud zanedbáváte pitný režim, šance, že sladkostem neodoláte, se zvyšují. „Dehydratace je snadno zaměnitelná za pocit hladu, který se projeví především chutí po sladkém. Nedostatek vody v těle můžeme vnímat jako pocit ztráty energie a nesoustředěnost,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE. Pak saháme po sladkém a zvyšujeme si riziko nadváhy.

Nic se nemá přehánět a pozor si dejte tedy i na opačný stav, kdy se lze vodou přepít. Dojít může k přetížení ledvin, otokům plic, s tím spojené špatné dýchání. Člověku je nevolno a zvrací.
Pitný režim si můžete ozvláštnit nejrůznějšími nápoji. Nemusí to být jen čistá voda.

Recepty – letní osvěžující drinky
Osvěžující limonáda s okurkou se SAMBUKI
Suroviny:
• ½ salátové okurky
• 2 limetky nebo 1 citron
• 3 lžíce sirupu SAMBUKI
• voda
• lístky máty

Postup:
Okurku oloupejte a nakrájejte škrabkou podélně na tenké plátky. Limetky nebo citron omyjte a nakrájejte na tenká kolečka. Do džbánu vložte plátky okurky, limetek nebo citrónu, 3 lžíce sirupu SAMBUKI a dolijte čistou vodou. Na závěr důkladně promíchejte. Ozdobte lísky máty pro svěží chuť. Limonádu nechte nejlépe přes noc v chladu odležet, aby se všechny chutě spojily. Popíjejte v průběhu dne.

Borůvkový nápoj s HEARKI
Suroviny:
• 100 g borůvek (mražených nebo čerstvých)
• 2 limetky
• 3 lžíce sirupu HEARKI
• voda
• lístky máty

Postup:
Borůvky rozmixujte a přelijte do džbánu. Přidejte na kolečka nakrájené limetky, 3 lžíce sirupu HEARKI a dolijte vodou. Ozdobte lístky máty a důkladně promíchejte.

Melounové osvěžení se SLIMBEL LIPODREN
Suroviny na 1 velký džbán:
• 2 plátky vodního melounu
• 3 sáčky SLIMBEL LIPODREN
• 2 limetky
• voda
• lístky máty nebo meduňky.

Postup:
Sáčky SLIMBEL LIPODREN rozmíchejte důkladně ve džbánu v troše vody. Přidejte rozmixovaný meloun, plátky limetky a dolijte vodou. Vše důkladně promíchejte a ozdobte lístky máty (meduňky).
Náš tip:
Nápoj je ideální na doplnění tekutin při fyzické aktivitě a cvičení.

Ledový čaj INFUNAT RELAX
Ingredience:
• 1 sáček čaje INFUNAT RELAX
• citron nebo limetka
• pomeranč
• kiwi
• lístky meduňky

Postup:
Čaj INFUNAT RELAX připravte podle návodu a nechejte vychladit. Přidejte k němu do džbánku na plátky nakrájené ovoce: pomeranč, kiwi a citron a ozdobte lístky meduňky. Čaj promíchejte, aby se chutě prolnuly. Do čaje můžete přidat i led.

Limonáda s lesním ovocem a PEIPAKOA ANTIOX
Ingredience:
• 400 g směsi čerstvého lesního ovoce (maliny, ostružiny, rybíz)
• 2 litry jemně perlivé vody
• sirup z agáve
• 1 nápoj PEIPAKOA ANTIOX
• máta na ozdobu

Postup:
Část ovoce rozmixujte, pokud vám vadí zrníčka, můžete rozmixovanou směs přecedit a podle chuti dosladit sirupem z agáve. Rozmixované ovoce přelijte do džbánku, zalijte jemně perlivou vodou a nápojem PEIPAKOA ANTIOX. Přidejte celé kousky ovoce a ozdobte lístky máty.

Osvěžující nápoj s PEIPAKOA BIRREGULARIS
Ingredience:
• neochucená neperlivá voda
• jablko
• broskev
• 1 nápoj PEIPAKOA BIRREGULARIS
• lístky meduňky

Postup:
Do džbánku dejte na plátky nakrájené jablko a broskev a zalijte vodou. Přidejte nápoj PEIPAKOA BIRREGULARIS a ozdobte lístky čerstvé meduňky nebo máty.

POSILUJÍCÍ KOKTEJL Z ČERVENÉ ŘEPY

Ingredience:
1 červená řepa, 2 jablka, 4 mrkve, asi 1 cm zázvoru, celerová nať na ozdobu
Postup:
Ovoce a zeleninu očistěte, dejte do odšťavňovače a prolisujte. Ozdobte celerovou natí. Podávejte.

ZELENINOVÉ ŠŤÁVY NA PODPORU FUNKCE JATER

A/ Karotková
B/ Karotka, červená řepa a okurka (300 g karotky, 100 g červené řepy, 100 g okurky)
C/ Karotka a špenát (300 g karotky, 200 g špenátu)
Tip: Tyto zeleninové šťávy je možné zakápnout kvalitním olejem, díky čemuž tělo dokáže lépe využít vitamíny rozpustné v tucích.

MELOUNOVÉ SMOOTHIE

Suroviny: 2 šálky nakrájeného melounu bez semínek, šálek mražených a lehce povolených jahod, půl šálku bílého jogurtu do 3 % tuku (nebo kefíru nebo mandlového mléka)
Postup: Do mixéru dejte nakrájený meloun, přidejte šálek mražených jahod a asi půl šálku jogurtu nebo kefíru nebo domácího mandlového mléka.

MELOUNOVÝ SORBET S BANÁNEM

Suroviny na 4 porce:2 větší zralé banány oloupané a nakrájené na tenké kousky, šálek nakrájeného melounu, ½ šálku čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, ¼ šálku čerstvě vymačkané citronové šťávy

Postup: Na dno mělké nádoby položte kousky banánu a melounu, zalijte pomerančovou šťávou a citronovou šťávou a dejte do mrazničky na nejméně 4 hodiny. Ovoce rozmrazujte při pokojové teplotě 10 minut, rozdrťte na malé kousky a rozmixujte v mixéru dohladka. Podávejte hned nebo dejte zpět do mrazničky nejdéle na hodinu. Budete-li mrazit déle než hodinu, před podáváním směs znovu rozmixujte.

MatchaIce Tea

Ideální drink pro teplé dny. Za méně než 15 Kč máte zdravý nápoj, který je navíc v BIO kvalitě.

Připravte si:
2 g čaje MatchaTea (www.matchatea.cz)
3 dl vody
pár kapek limetky

Postup:
Ingredience vložíme do šejkru a pořádně protřepeme.

Náš tip:
V případě, že nemáte šejkr, tak stačí obyčejná 0,5 l láhev s víčkem. Nejdříve nasypte čaj Matcha, poté nalijte vodu zhruba do 3/4 láhve a po zavření pořádně protřepejte. Ideální varianta na cesty.

Matcha Ananas Fresh

Připravte si:

2 g MatchaTea (www.matchatea.cz)
2 kolečka čerstvého ananasu
2 dl vody
pár lístků máty

Postup:
Všechny pořádně rozmixujeme a můžeme podávat.

Náš tip:
Doporučujeme podávat s ledem.

Zdroj: www.matchatea.cz