Festival United Islands zaplavil Karlín. Přišlo přes 45 tisíc návštěvníků

Šestnáctý ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague zaplnil o víkendu ulice a parky pražského Karlína, přišlo úctyhodných 45.000 lidí. Nebyl to jen festival několika hvězd na hlavním pódiu – úspěch a velký aplaus sklízeli tentokrát bez výjimky všichni hudebníci, kteří zde vystoupili. Na festivalu kromě kapel z mnoha jiných zemí zahrály i výrazně početně zastoupené současné britské kapely. Hlavním tuzemským objevem se stala skupina Save The Emotion. Festival, jehož hlavním cílem je objevovat nové talenty, přinesl velice zajímavou a vyrovnanou dramaturgii a podpořil ji opravdu pestrým a zábavným doprovodným programem na Křížíkově ulici. Ta se pak stala jakousi tepnou mezi Karlínským náměstím a Kaizlovými sady a spojila efektivně všechna pódia jako pomyslné „ostrovy hudby“.

„Jsem šťastný, že jsem všude kolem sebe viděl spokojené tváře nejen fanoušků hudby, ale i lidí, kteří se přišli prostě jen bavit. Podle mého názoru kromě hudby samotné za to mohou dva další faktory – krásné počasí a také fakt, že poprvé se akce koná v jiném termínu než náš sesterský festival Metronome, který bude už 21. a 22. června na pražském Výstavišti. Ukazuje se, že to bylo strategicky dobré a důležité rozhodnutí,“ shrnuje za celý tým Moimir Papalescu, ředitel festivalu. „Zcela jistě stojí za zmínku i fakt, že další letošní novinka, Britská edice ve spolupráci s Britským velvyslanectvím, byla pro festival a diváky velice významnou. Jsme rádi, že jsme se mohli koncentrovat na silné hudební téma a i pro příští ročníky plánujeme další unikátní spolupráce.Rád bych poděkoval také všem partnerům, díky kterým byl i 16. ročník festivalu pro všechny free, dále celému organizačnímu týmu a hlavně skvělému publiku,” dodává.


Pátek plný očekávání

V pátek pořadatelé vsadili na zcela jednoduchý nápad. Festival zahájí skupina, která již má jméno a navíc se na United Islands etablovala.  A to jim perfektně vyšlo. Skupina Zrní, která před lety ještě jako nepříliš známá na Ostrovech vystoupila, patří dnes možná i díky festivalu United Islands mezi respektovaná jména. Ještě okolo třetí hodiny bylo pod pódiem na Karlínském náměstí poloprázdno. Úderem půl páté již byly na místě tisíce fanoušků, kteří chlapcům z Kladna připravili báječnou atmosféru.

Poté následoval set irského písničkáře Davida Keenana. Ten se proslavil tím, že taxikář, který ho kdysi vezl, nahrál ve voze jeho písničku, video umístil na YouTube a nastartoval tak jeho úspěšnou hudební kariéru. Pověst bouřliváků potvrdila také česká noise-kytarovka Povodí Ohře, vysoce ceněná odbornou kritikou. Vyvrcholení večera s britskou melodickou indie-rockovou kapelou The Sherlocks přineslo zvučné riffy a melodické refrény, které strhly publikum k bouřlivému potlesku a donutily Brity k přídavkům. Pátek byl tedy více než slibnou předehrou k dalšímu festivalovému dni.

Sobotní jízda

V sobotu v Karlíně vyrostla další hudební podia a z Křižíkovy ulice se stala pulsující pěší zóna. Ulice byla po celý den lemována stánky s nejrůznějšími gastronomickými lahůdkami a dobrým pitím. Po celé trase pak přibyly mnohé ostrůvky s opravdu rozmanitými aktivitami, workshopy a exhibicemi. Ty zabavily nejen děti v rámci Dětského dne, ale i jejich rodiče. Karlínské kavárny a bistra rozšířily zahrádky, aby přivítaly festivalové hosty. V místech, kde běžně jezdí auta hráli buskeři, na symbolické „stěně svobody“se psaly vzkazy související s výročím 30. let od Sametové revoluce.  Poprvé zde také organizátoři uspořádali burzu vinylových desek, jejichž obliba nejen ve světě, ale i u nás každoročně stoupá. O tom, že to byl dobrý nápad, svědčí desítky návštěvníků, kteří si domů spokojeně odnášeli svoje elpíčko. Povedlo se tak vytvořit opravdu živou ulici, která ideálně propojila hudební scény a parky, kde se mezitím vesele muzicírovalo.

Okolí Karlín stage v rámci Dětského dne dalo od rána prostor nejen dětským sborům a souborům z Prahya pak se již prostranství po poledni opět začalo plnit diváky. Návštěvníků bylo mnohem více než v pátek, a tak vystoupení českého headlinera, kterým byl Kapitán Demo, již dokázalo strhnout několik desítek tisíc lidí, rozmístěných po celé ploše areálu před hlavním pódiem. Po něm následovalo vystoupení berounské formace Save The Emotion, která vyhrála soutěž festivalu nazvanou Objevy a kterou v čele odborné poroty vybral sám ambasador celého projektu Kapitán Demo.

I na ostatních pódiích se již hrálo od samého rána a vyjmenovávat všechny úspěšné projekty by zaplnilo mnoho dalších řádků.  Za všechny tedy jmenujme na ČRo Jazz Stage vystoupení neortodoxní kapely Robocobra Quartet z irského Belfastu, kterou kritici charakterizují, jako by se na pódiu potkaly skupiny King Crimson a Rage Against The Machine. Na pódiu Radia 1 v prosluněných Kaizlových sadech skvěle zazpívala zpěvačka skupiny Mydy Rabycad Žofie Dares se svým sólovým projektem nebo také velice zaujali britští hudebníci, skupina Island.  Na pódiu ČT Art Freedom Stage tamtéž excelovali skupiny The Atavists, čerství držitelé hned dvou cen Anděl a také skvělý český rapper Mc Gey.

Festival samotný vygradoval hned dvojicí vystoupení na hlavním pódiu. Skotskou kapelu The Lafontaines přišel uvést a diváky společně s organizátory festivalu pozdravil velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, jeho excelence, pan Nick Archer. Na samotný závěr doslova jako vichřice vtrhla na pódium britská skupina Husky Loops a zaplavila nadšené diváky mixem skvělých beatů, kytar a elektroniky, to vše podpořené výbornými vokály. Možná si přitom někteří fanoušci hudby všimli, že v jedné ze skladeb vzdali mladíci z Londýna hold geniálnímu skladateli a hudebníkovi Sydu Barrettovi, zakladateli legendárních Pink Floyd.

Jedno je jisté, Ostrovy rostou a pokud se jejich organizátorům, mezi které kromě zakladatelů festivalu Davida Gaydečky a Martina Voňky patří nyní i hudebník a producent Moimir Papalescu, podaří připravit opět tak kvalitní program, máme se na co těšit.