Jak zní Růže z Texasu od Bena Cristovao?

V CSS Tloskov kousek od Benešova se dlouhodobě věnují muzikoterapii. V prostorech zámeckého areálu vedou dokonce svůj vlastní hudební klub. Vystoupili tady už Wohnout, Ivan Hlas i Horkýže Slíže. Vzhledem k aktuální situaci klubová vystoupení převedli do online podoby a svým klientům koncerty streamují. Ve čtvrtek 18. 3. zde vystoupil Ben Cristovao se svým kytaristou Karolem Komendou.

V rámci hudebních aktivit zde již několik let úspěšně funguje také internetové rádio, které moderují přímo klienti Tloskova a do svého vysílání si zvou známé hosty. Následně začal fungovat již zmíněný hudební klub, kde během několika let působení vystoupily desítky interpretů – mezi nimi například Tata Bojs, Aneta Langerová, Gingerhead Wohnout nebo Zrní.

Z jasných důvodů není již delší dobu možné pořádat koncerty s osobní účastí klientů, ředitel Tloskova Matěj Lipský ale nechtěl myšlenku živých vystoupení opustit. Rozhodl se je tedy převést do online prostředí. Koncerty jsou tak nyní přenášené na Facebook Centra a také na jejich YouTube. „Tyto koncerty mají terapeutický efekt. Streamujeme je totiž ve vysílacím čase, kdy obvykle běží v televizi zprávy. Naši klienti se dívají na hudební program a nesledují statistiky kolem pandemie. Díky tomu nejsou skleslí z čísel, která nemohou změnit,“ dodává Matěj Lipský.

Ben Cristovao vystoupil ve stejné jednoduché akustické sestavě jako před pár týdny v rámci pořadu České televize Národ sobě, kultura tobě. S kytaristou Karolem odehráli pro klienty Tloskova hodinový koncert postavený na zpěvákově repertoáru, přidali také pár milých coverů známých písní, mezi nimi například skladbu Růže z Texasu. „S Matějem se známe už dlouho, hrozně mě baví, co všechno dokáže pro klienty vymyslet. Jezdíval jsem do Tloskova na Dny bojových umění, v jejich klubu jsem taky vystoupil s kapelou. Streamovaných koncertů teď je pořád hodně, už jsem si řekl, že se do nich zapojovat nebudu, zrovna tenhle měl ale velký smysl!,“ dodává k vystoupení Ben Cristovao.

Centrum sociálních služeb Tloskov je státní příspěvkovou organizací zřizovanou Ministerstvem práce a sociálních věcí. Poskytuje služby pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením: ranou péči, odlehčovací službu, denní stacionář, sociální pobytovou rehabilitaci, chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením. V roce 2019 oslavilo Centrum 60 let svého fungování, a to vlastním hudebním festivalem uskutečněným přímo v areálu.

V rámci dalších streamovaných koncertů je program následující: 24.3. Vltava, 31.3. Luboš Pospíšil, 7.4. ESENCE, 16.4. Bára Zemanová, 24.4. KEKS.

foto: Championship Music
Tagy: