Kapela Zrní vydá v březnu novou desku. Horkou novinku nahrávala nedaleko Madridu

Zrni

Svou novou desku si ze Španělska přivezla kapela Zrní. Po více jak čtrnácti dnech strávených nedaleko hlavního města Madridu nahrála po dvou letech nové songy a teď už jen zbývá dodělat několik posledních doteků k jeho dokonalosti. Album, jehož postprodukci je možné podpořit i v crowdfundingové sbírce na Hithitu, vyjde 21. března 2017.

Je jich pět a říkají si Zrní, takzvaný něžný artbrut a zen uhelného Kladna. Alternativní folkrockové uskupení už dva roky nevypustilo do světa žádnou novinku, v březnu se to konečně změní. Na začátku roku odjela kapela na okraj španělského Madridu, aby se odstřihla od všech možných vlivů a mohla se tak soustředit jen a pouze na nahrání nového alba. To bude od založení jejich kapely v roce 2001 už pátou studiovou nahrávkou. Do postprodukce nové desky se mohou nyní zapojit i fanoušci kapely Zrní, a to na crowdfundigovém portále Hithit.

Dělat věci nově a neopakovat se

Odjet natočit album do Madridu bylo přitom spontánní rozhodnutí. „Jako vždycky jsme chtěli dělat věci nově a neopakovat se. S novým albem jsme se chtěli posunout, kromě tvůrčího konceptu i zvukově. Domluvili jsme si tak schůzku s Ondřejem Ježkem, se kterým jsme natočili dvě předchozí alba. Madrid vypadl z Ondřeje úplně nepochopitelně a to rozhodnutí bylo rychlý, spontánní a geniální,“ říká Ondřej Slavík, bubeník kapely Zrní.

Osm členů kapely, kameraman a dva producenti tak nakoupili nové struny, blány a baterky, nasedli do dodávky a zamířili do Španělska, kde strávili 15 intenzivních dní.

„Každej den ve studiu jsme se shodli na novejch překopanejch aranžích. Ty starý, který jsme několik měsíců s potem tváře stavěli, padaly dost často ze stolu. Žádná lítost, pápá, tohle je energie teď a tady, takhle je to super. Dva songy, kterejma jsme se prohrabovali poslední dva měsíce, skončily v hudební propasti. Starý Zrní nezapadalo do nálady desky. Možná si na ně někdy vzpomenem, proteď ale zmizely ze světa,“ popisuje atmosféru nahrávání Ondřej Slavík.

Nová deska vznikne i díky fanouškům

Připravované album, na které kluci zkoušeli písničky téměř celý jeden rok, hodlá Zrní vypustit jak v elektronické, tak i pevné verzi CD 21. března, a to i díky crowdfundingové sbírce na Hithitu. Svým fanouškům tak dávají možnost si album předplatit, nebo dokonce zajistit soukromý koncert, podle toho, jak velkou částkou se rozhodnou přispět. Zrní tak ještě do určeného data čeká míchání, mastering a navrhování obalu, na kterém pracuje Aleš Fulín. Nakonec lis a tisk CD.

„Zase se to nějakou souhrou osudu povedlo, ta energie při točení byla jedinečná. Už teď se nemůžeme dočkat, až v březnu vyjde. Je to naše nejlepší deska. Jako každá,” uzavírá Slavík.

Více na:
www.zrni.cz
www.facebook.com/kapelazrni