Legendární černý skinhead Mr. Symarip zakončí turné s The Chancers v Praze

Boss je zpátky. Po devíti letech v Praze vystoupí reggae zpěvák Roy Ellis známý jako Mr. Symarip. Pro aktuální vánočním turné po Evropě si jako doprovodnou kapelu vybral pražské The Chancers. Turné Skanking Round The Christmass Tree zakončí 28.12. v pražském klubu Cross.

Své největší hity jako Skinhead Moonstomp, Stay With Him, Must Catch a Train nebo Skinhead Girl napsal Roy Ellis v šedesátých letech s kapelou Symarip, první reggae skupinou, která začala své písně cílit na skinheady. Přestože má část české veřejnosti tuto subkulturu většinou spojenou s krajní pravicí, tehdyto byli mladí lidé z dělnické třídy, kteří hořeli láskou k jamajské hudbě a našli inspiraci v kultuře jamajských rudeboys.

Na samém konci 60. let tak díky Symarip vznikl samostatný žánr skinhead reggae, který „černý“ a „bílý“ svět propojil do jednoho. „Když Roy napsal Skinhead Girl, opravdu jsem byl zamilovaný do skinheadky,“ líčí klávesista Monty Neysmith, který kapelu spoluzaložil v roce 1969, že o rasismu u tradičních skinheads, kteří v Ellisovi našli hitmakera a svého pomyslného otce, nemohla být řeč. „Roy už tehdy nosil kšandy, těžké boty a krátký sestřih.“

V současnosti Roy Ellis vystupuje sólově pod pseudonymem Mr. Symarip, pod kterým nahrál i dvě úspěšná alba. Přestože svůj první singl nazpíval v roce 1962, na pódiu stále srší elánem, intenzivně komunikuje s publikem i kapelou, užívá si taneční sóla a občas přihodí nebezpečně vypadající kotoul. Síla jeho hlasu, který si často propůjčuje výraz od legend soulu a funku, nevyprchala stejně jako Ellisova životní energie a naprostá oddanost hudbě.

Pro své vánoční turné si letos vybral pražskou 2tone sebrankuThe Chancers v čele se skotským zpěvákem Marcem McKee. Pražský koncert bude tečkou za jejich společnou šňůrou po Německu. Koncerty navíc otevře one man band Dreadskin Kick Box, fanoušek reggae, soulu a funku, který neotřelým způsobem zpívá, hraje na kytaru a improvizované bicí vlastní materiál.

Pražský koncert zorganizovali The Chancers na vlastní triko na základě přání fanoušků na sociálních sítích. „Tak rychlá a nadšená reakce nás překvapila,“ říká kapela poté, co se informace o možném koncertu začaly spontánně šířit internetem. Možná se The Chancers mýlí a hudební subkultury nejsou úplně mrtvé, jak zpívají v písni No More z alba Trigger Warning, které bylo oceněno žánrovým Andělem za nejlepší české ska a reggae album roku 2016.

The Chancers už v létě hráli jako doprovodná kapela s britskou zpěvačkou Rhodou Dakkar a na sebe naposledy upozornili singlem Fight Dem Back, kterým před volbami upozorňoval na nebezpečně rasistické projevy českých politiků.

Skanking Round The Christmass Tree

Mr. Symarip (UK)

The Chancers(CZ/UK)

Dreadskin Kick Box (DE)

 

Cross Club, Praha

čtvrtek 28. prosince 2018

vstupné: 200 Kč v předprodeji / 250 Kčna místě

www.crossclub.cz

Předprodej: https://goout.net/cs/listky/mr-symarip+the-chancers/sltb/

 

FB EVENT: https://www.facebook.com/events/1874994372520440/

BANDS FACEBOOK

https://www.facebook.com/Mr-Symarip-539529969394493/

https://www.facebook.com/thechancers/

https://www.facebook.com/dreadskinradio/
Tagy: