Lidem není lhostejný rychlý úhyn včelstev

Každý rok uhyne víc a víc včelstev, ale nikdo zcela nerozumí, proč se to děje. Chybějí relevantní a podložená fakta, díky kterým by společnost začala konat. A to chtějí ajťáci ze startupu Forsage změnit. Vyvinuli senzory do úlů, které sbírají informace o tom, co se uvnitř děje. Ty jsou pak přístupné v aplikaci na mobilu nebo v počítači a pomáhají včelařům nakouknout do situace v úlech i na dálku, zlepšit péči o včelstva a zároveň šetřit náklady a čas. Včely tak mají větší klid a předchází se mnohým zbytečným a škodlivým zásahům do úlů.

V datech nasbíraných z úlů mohou vědci hledat příčinu toho, proč včely umírají v tak velkých počtech. A proto, že jde o technologicky i finančně náročný projekt, obrátili selidi z Forsage na pomoc lidí v crowdfundingové kampani na Hithitu. Sbírali peníze na dalšího člena týmu, který by pomohl nasbíraná data analyzovat a hledat účinná řešení, díky kterému budou moci včely líp prospívat.

Pozitivním aspektem celé crowdfundingové kampaně je zájem lidí o budoucnost včel a o občanskou vědu. Ukázalo se, že jim situace kolem včel není lhostejná. V průběhu měsíce a půl se nasbíralo téměř 350 tisíc korun! To je dvojnásobek cíle, se kterým Forsage kampaň spouštělo.

“Potěšilo nás, že nám lidé projevili tolik podpory. V průběhu celé kampaně nám nechávali hezké vzkazy a drželi palce. To nám dodalo energii se do projektu ještě víc opřít, vyřešili jsme komplikace s hardwarem a těšíme se na to, až nainstalujeme první senzory. Výrobní kapacity jsou až do července vyprodány, tak věříme, že se nám podaří nasbírat dostatek solidních dat, které nám pomohou pochopit, co se skutečně ve včelích úlech děje a co je příčinou toho, proč včely umírají v tak velkých počtech.”

Ze všech cen měly mezi lidmi největší úspěch zářivě žluté včelí ponožky, které si koupila téměř polovina všech, co na kampaň přispěli. Adoptovalo se přes 50 včel a prodalo se více než 80 balíčků semínek svazenky, která je pro včely medonosnou pochoutkou.

A co bude dál? Ve Forsage by chtěli navázat na zájem lidí a připravit v létě další včelí projekt. Informovat o něm budou na webu forsage.net nebo na sociálních sítích. Pokud by někdo chtěl senzor na vzdálený monitoring úlů, stále je možnost si jej objednat, jen dodací lhůta bude delší.

Co vzdálený monitoring včelstev umí?
Senzory v úlech umí vzdáleně monitorovat teplotu, vlhkost, váhu a zvuk v úlech. Z těchto dat pak pomocí IT technologií dokážou zjistit například:

  • že včely jsou ve stresu,
  • jaký je váhový přírůstek medu,
  • jaký je úbytek jejich zásob,
  • zda v úlu není škůdce,
  • nebo zda se neděje něco neobvyklého, co vyžaduje pozornost včelaře.