Nártoun Olin naučí děti smát se společně s rodiči

Kniha moderních bajek pro děti, vycházející z příběhů, které si samy děti vymýšlejí. To je nejstručnější charakteristika nové knížky Nártoun Olin vypráví od vydavatelství Nártoun Olin s.r.o. Její autoři Radek Štícha a Patrik Klán věří, že děti, které budou číst jejich knížku, si vystačí bez počítače a mobilu. Knížka lze před objednat na crowdfundingovém serveru Hithit, více se o ní dozvíte v rozhovoru.

Patriku, máte za sebou tři knihy pro dospělé, z nichž tou nejúspěšnější byly vaše vzpomínky na dětství, které jste popisoval „dětskýma očima“. Nyní jste se pustil přímo do dětské knížky, což je hodně specifický žánr. Co vás k tomu přivedlo?

Děti. Občas se někdo z kamarádů zmíní, co jeho dítě vymyslelo, na co si hrálo, někdy vyprávím zase já o tom, co vymyslela naše dcera. Některé nápady byly fakt skvělé, že si vyloženě říkaly o napsání. Jenže na to nikdy nedošlo. Až loni se to nějak zlomilo. Šarlotka, dcera kamaráda Radka ilustrátora, přišla s tím, že bobr a lev jsou kamarádi. A bobr tahá lvovi z hřívy červené blesky. Jestli vás zajímá, jak to dopadlo, můžete si knížku před objednat už teď na Hithitu.

Radku, až takový námět dá sedmileté děvče, že z něj nakonec vznikne dětská knížka?

Ano zní to jednoduše, i když tak to není…Máme dva kamarády, zvířátka, příběh o přátelství, zlých blescích, pomluvách a následném udobření. Je moc pěkné, když vidíte, že už tak malá holčička ví přesně, o čem správné přátelství je. Šarlotka začala popisovat bobřího a lvího kluka, kteří vyvádějí různé klukoviny. Výsledkem je bajka, která stejně jako každá jiná bajka má čtenářům přinést nějaké ponaučení. Je to bajka kamarádství a o tom, co ho může rozbít a o tom, proč stojí za to si kamarádství nenechat rozbít a bojovat za něj.

Patriku, trochu už jste to zmínili, ale jak vlastně vaše spolupráce s dětmi probíhá?

Vlastně na principu hry Dračí doupě. Předestřeme základní nápad a pak se ptáme. „Co bys teď udělal, Honzíku? Kam bys šla, Aničko?“ Prostě to necháváme na dětech, co se má v knížce stát. Což je ten největší rozdíl od běžného života, kdy jim rovnou říkáme, co mají udělat, jak mají věci vidět a jak se tedy mají chovat. My jim naopak dáváme prostor, aby se nebály vystoupit se svým názorem. Zároveň hotová knížka dává spoustu prostoru rodičům. Některé slovní obraty nebo situace totiž vyloženě vybízejí k tomu, aby se jich děti zeptaly, co to znamená, co si o tom myslí. Fantazii pak vzbuzují i obrázky.

Radku, kde jste bral inspiraci, aby měly děti z vašich kreseb dobrý pocit?

Kreslím už dlouho a vlastně celý můj život jde převážně o dětské ilustrace. Bude to tím, že se v nich stále odráží to dítě ve mě. Baví mě to. Miluju to. Ale kreslil jsem třeba i dost pro různé agentury.Inspiraci pro Nártouna Olina jsem hledal na internetu, v již hotových knihách, ale i v kreslených filmech a seriálech, které jsou největší konkurencí dětských knížek. A nakonec se ve stylu kreseb Olina cítím jako doma. Každý ilustrátor má v ilustracích svůj rukopis a já si myslím, že právě u Olina je ten můj nejvíce vidět. Olin zabral daleko víc času, než jiné ilustrace, ale věřím, že to bylo kuprospěchu věci. Vím to.
Tagy: