Martin Šonka podletěl nejdelší visutý most na světě

Pilot Martin Šonka se vydal na Dolní Moravu, aby ve svém letadle Extra 300 SR podletěl nejdelší visutý most na světě. Vytvořil tím český rekord, protože šlo o vůbec první podlet mostu u nás. „Nejtěžší bylo získání povolení. Ohledně létání jsem věděl, že je to skvělá lokace, kde se budu moct fantasticky vyřádit,“ říká Martin Šonka.

Nejdelší visutý most na světě je zavěšený ve výšce 95 metrů nad údolím Mlýnského potoka. Název Sky Bridge 721 mu propůjčila jeho délka – měří totiž přesně 721 metrů. Pro veřejnost se otevřel letos v květnu a denně láká návštěvníky z celého světa. Martin Šonka kolem něj předvedl ve svém letadle perfektní leteckou show. Lávku podletěl rychlostí 350 km/h.

Foto: archiv projektu

„Pod mostem jsem létal mnohokrát a na různých místech, ale poprvé u nás. Je to vůbec poprvé, co se podařilo získat povolení na takový podlet v Čechách. Jde o nejdelší visutou lávku na světě, která si o to doslova říkala,“ popisuje Martin Šonka, který v minulosti podletěl Świętokrzyský most ve Varšavě pouhé tři metry nad hladinou řeky Visly.

„Důležité bylo dobře načíst terén a vymyslet, co všechno je možné na místě zalétat, abychom na to získali povolení od úřadu civilního letectví,“ vysvětluje Martin Šonka. Poté, co dostal zelenou od úřadů, se tým mohl plně soustředit na přípravu samotné akce. Při plánování musel brát v úvahu to, že se lávka nachází v horském prostředí se specifickými povětrnostními podmínkami.

Pro své číslo si Šonka vybral letoun Extra 300 SR, se kterým soutěží na akrobatických soutěžích po celém světě a který používá i pro exhibice. Popisuje ho jako extrémně manévrovatelný stroj s velice silným motorem, který se pro podobné příležitosti skvěle hodí.

Ve vzduchu strávil dvacet minut, během nichž lávku podletěl hned několikrát a předvedl i několik akrobatických prvků. „Povedlo se mi udělat 3 loopingy za sebou. Myslím, že to bylo vůbec poprvé, kdy někdo létal podobnou akrobacii okolo takové stavby,“ vysvětluje Martin Šonka a vyzdvihuje pomoc kolegy Petra Františe, se kterým na podobných akcích spolupracuje a se kterým je během letu v rádiovém spojení.

Na celý počin se můžete podívat ve videu: