Mentolkám museli dát vale! K čemu donutil zákaz uživatele mentolových cigaret?

V praxi funguje zákaz prodeje mentolových cigaret již více než měsíc. Někteří jejich uživatelé se stihli předzásobit, nyní však řeší, čím svou oblíbenou mentolovou příchuť nahradí. Zeptali jsme se v jedné pražské trafice několika z nich, jak se s nastalou změnou vypořádali a zda je přinutila s kouřením přestat či hledat jiné alternativy, kterých se zákaz nedotkl.

„Přiznám se, že zákaz prodeje mentolek od EU mne dost nemile překvapil. Nakoupila jsem si sice pár kartónů svých oblíbených klikaček do zásoby, ale po čtyřech týdnech už mi došly. Když jsem uvažovala, co teď teda budu kouřit, tak jsem se nakonec rozhodla vyzkoušet elektronické cigarety,“ říká sympatická čtyřicátnice Marcela, která sáhla na doporučení trafikantky po e-cigaretě Vype. „Dlouho jsem si myslela, že zrovna tohle vyfukování páry nebude nic pro mne. Ale po prvním vyzkoušení musím přiznat, že mi elektronická cigareta docela vyhovuje tím spíš, že chuť mentolu má velmi podobnou té, na kterou jsem byla zvyklá u klasických cigaret,“ dodává a pochvaluje si i výhodu toho, že e-cigareta neprodukuje zapáchající kouř.

Dalším, kdo se v prodejně zastavuje je pan Radim, který si objednává 2 balení nikotinových sáčků s příchutí polar mint. „Na nikotinové sáčky jsem vlastně narazil už před zákazem prodeje mentolových cigaret, kdy mi je ukázal kamarád. Dřív jsem dlouho kouřil klasické mentolky a už nějaký čas přemýšlel, že s kouřením seknu úplně.  Tohle mi přijde jako dobrá cesta, jak se zbavit zlozvyku kouření jako takového,“ říká s úsměvem a ochotně nám ukazuje, jak si nenápadný bílý sáček s obsahem nikotinu vkladá pod horní ret.

Nakonec se ptáme přímo i samotné trafikantky, která řadu svých zákazníků zná dlouho, na to, jak se zákaz mentolu projevil v poptávce po jiných produktech. „Docela dost zákazníků, kteří před tím kupovali klasické mentolky přešla už před časem na ten zahřívaný tabák. Ty ostatní teď docela hodně zkouší všechny možné novinky. Nejvíc jsou to asi e-cigarety, které mají asi největší výběr příchutí, a hlavně pánové se pak hodně ptají po nikotinových sáčcích LYFT, o kterých jsem já sama donedávna vůbec neslyšela a to dělám v trafice už víc jak 30 let,“ říká paní Zdena a dodává, že je jistým způsobem „kovářova kobyla“, sama totiž patří spíš mezi sváteční kuřáky: „V mým případě se asi o závislosti mluvit nedá, ale ze zvědavosti vyzkouším všechny novinky, které se na trhu objeví, a že je jich teď požehnaně.“