Moonshot Young Leaders Camp poprvé. Do amerického Massachusetts se sjeli mladí inovátoři z celého světa včetně Česka

V polovině května se dvacet mladých lídrů z různých zemí světa včetně Česka sešlo na vůbec prvním setkání Moonshot Platform – digitálního hnutí, které díky všestranné podpoře umožňuje mladé generaci inovátorů prohloubit jejich práci v oblasti změn týkajících se nejpalčivějších sociálních a enviromentálních problémů současného světa. České zastoupení zde měli mladá vědkyně a popularizátorka AI Sara Polak, IT specialista na kybernetickou bezpečnost Jiří Bartušek a softwarový inženýr specializující se klimatickou účinnost ekonomiky Marek Miltner. Kempu, který je v mezinárodním neziskovém prostoru naprosto ojedinělou platformou pro vznik řady inovací, se pak účastnili například i ekonom Václav Dejčmar či český ambasador OSN a bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

První Moonshot Young Leaders Camp se konal ve dnech 10. – 14. května 2023 v prostorách uměleckých galerií Mass MoCA a The Clark v North Adams a Williamstownu v americkém státě Massachusetts. Setkali se zde mladí inovátoři z rozličných kultur z celého světa, zázemí i prostředí, jejichž projekty byly do komplexního akcelerátoru s názvem Moonshot Platform vybrány jako ty, které mají globální potenciál vytvořit svět kolem nás lepším.

V průběhu kempu se mladí lídři zamýšleli mimo jiné nad tím, jak základní hodnoty, jako jsou odvaha, svoboda, inkluze, kreativita, zodpovědnost a bezpečnost, formují jejich život a práci, přičemž se účastnili řady seminářů zaměřených na rozvoj jejich osobnosti, filosofických debat a podnětných rozhovorů, které je měly dále motivovat k tomu, aby své nápady proměnili v činy.

Po celou dobu konání kempu byli ve spojení s mentory – odborníky ve svých oborech napříč odvětvími, za Česko jím byl například ekonom Václav Dejčmar, kteří jim pomáhali rozvíjet jejich osobní i profesní záměry. Všechna sezení vedli odborní facilitátoři z Aspen Institute – Henry Crown Fellowship a Yemi Akinyemie Dele, zakladatel a kreativní producent Moonshot Platform. Sám Yemi A.D. v současné době realizuje svůj vlastní “moonshot” coby člen posádky dearMoon, vůbec první civilní vesmírné mise lidstva na Měsíc na palubě rakety Starship společnosti SpaceX podporované japonským podnikatelem Yusaku Maezawou.

„Jsme nadšeni, že se nám podařilo dát dohromady tak působivou skupinu mladých lídrů z celého světa, kteří se zúčastnili tohoto mezioborového, mezikulturního a mezigeneračního setkání. Moonshot Young Leaders Camp je jedinečný v tom, že vedle podpory samotných projektů investuje i do osobního rozvoje všech jeho účastníků. Vytváříme jakýsi kolektivní ekosystém, kde mají všichni stejné postavení bez ohledu na postavení či zkušenosti. Propojujeme vědu, kulturu, technologie a mladý leadership a věříme, že právě mladí lidé mají největší šance, aby změnili konečně myšlení a neopakovali stále ty samé chyby z minulosti,“ uvedl Yemi A.D.

Jedna z mladých nadějných lídryň, která se kempu účastnila, byla také Sara Polak, česká výzkumnice, antropoložka, archeoložka umělé inteligence a popularizátorka AI Sarah Polak: „Pro mě to byla velmi obohacující zkušenost, která mi pomohla setřást ze sebe strach z pro mě tak vzdálené disciplíny, jakou je třeba fundraising. Uvědomění si neustálé nejistoty a připuštění, že úspěch není zadarmo a je to běh na dlouhou trať, pro mě pak byl v podstatě zdravou fackou, kterou jsem potřebovala. Potkala jsem tu navíc spoustu skvělých lidí a zažila pocit naprosté důvěry, která mezi Moonshot komunitou za tak krátkou dobu vznikla.”

O svou zkušenost s účastí na kempu se podělil i jeden z Moonshot Mentorů a také ekonom a RSJ investor do algoritmického obchodování Václav Dejčmar: „Setkání proběhlo v úžasných prostorách Mass MoCA a vzhledem k tomu, že tato bývalá továrna je jedním z nejlepších center současného umění na světě, nebyla nouze o inspiraci a nové pohledy na probíraná témata. Spojení mnoha mladých lidí z různých zemí a kultur bylo jedinečné. Osobně mě obohatila příležitost pochopit, jaké globální a osobní problémy jsou pro dnešní mladé lidi důležité. Jsem si jist, že těch pár dní strávených na Moonshot Young Leaders Camp účastníky povzbudilo v ‘out-of-the-box’ myšlení a ve víře, že žádný cíl není pro mladého člověka příliš velký.”

Platforma Moonshot se snaží zpřístupnit tvůrčí změnu v rámci komplexního akcelerátoru. Kromě Moonshot Young Leaders Campu pořádá tato nezisková organizace se sídlem v USA také Moonshot Awards, globální crowdsourcingový projekt, který hledá talentované lídry a pomáhá urychlovat řešení velkých výzev 21. století. Poskytuje jim finanční prostředky, mentoring a spojuje mladé lídry s cílem přiblížit se k plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN.

Moonshot Young Leaders Camp a související programy vznikly za podpory společností Avast (součást společnosti Gen™ – globální firmy s rodinou důvěryhodných spotřebitelských značek), Google for Startups; i partnerů, kteří transformují sektor prostřednictvím filantropie založené na důvěře, jakým je například Jakub Havrlant a jeho investiční skupina Rockaway Capital, jež se zaměřuje především na technologické obory.

Více informací o Moonshot Platform na www.moonshotplatform.org.

Foto: petrvagner