Modrá není dobrá. Chraňte svou pleť před modrým světlem

Mnozí z nás tráví letos kvůli karanténě před obrazovkami počítačů a mobilů mnohem víc času než dřív. Jak se chránit před působením „modrého světla“, které z displejů vyzařuje? A opravdu může být příčinou předčasného stárnutí pleti?

Ochranu kůže před slunečními paprsky nám vědci doporučují už dlouho,v posledních letech ale narůstají pochyby, že to stačí. Životní styl se v současnosti prudce mění, a mnohdy se tak na naší pleti více než sluneční záření podepisuje tzv. modré světlo. Světlo, které září z obrazovek našich počítačů a telefonů.

Modrá není dobrá

Vědci zkoumají, zda (případně nakolik) modré světlo ovlivňuje předčasné stárnutí kůže. „Jelikož průměrně trávíme před obrazovkami šest hodin denně, je tato otázka středobodem současného kosmetického výzkumu,“ potvrzuje dermatoložka Hajnalka Méryová Faragó, skincare expertka prodejen Marionnaud.

Co přesně o modrém světle víme? Opravdu je pro naši pleť tak škodlivé, anebo jde ve skutečnosti spíš o to, že když sledujeme Netflix dlouho do noci nebo se nemůžeme odtrhnout od nekonečného instagramového feedu, jdeme pozdě spát a pleť trpí únavou?

„Modré světlo narušuje náš spánek tím, že snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu. Byla potvrzena časová souvislost – když jsme tomuto záření vystaveni v noci po dobu 1,5–2 hodiny, produkce melatoninu významně klesá,“ vysvětluje doktorka Méryová a dodává: „Modré světlo může také ovlivňovat biologický rytmus kožních buněk a tím snižovat schopnost jejich přirozené obnovy. Další studie prokázaly, že modré světlo způsobuje i oxidativní stres, snižuje tedy schopnost buněk vypořádat se s volnými radikály, což může přispívat k předčasnému stárnutí kůže.“

Marionnaud hydratační antioxidační sprej na obličej SPF 50+ Biotherm (799 Kč)

Zajímavé je i to, že paprsky modrého světla se dostanou do pokožky hlouběji než záření UVA a UVB. „Modré světlo proniká až do dermis, druhé vrstvy kůže, kde vzniká kolagen, elastin a kyselina hyaluronová, které jsou potřebné pro hydrataci a udržení mladistvého vzhledu pokožky. Ještě 24 hodin po osvícení pleti je narušena celistvost ochranné kožní bariéry, což vede k vysušení kůže a vzniku drobných vrásek,“ vypočítává doktorka Hajnalka Méryová.

Marionnaud aktivní protiúnavové sérum REXALINE (1499 Kč)

Jak se můžeme chránit?

1. Přepněte ve večerních hodinách své přístroje do režimu tzv. night shift, zmírníte tak intenzitu modrého záření.

2. Chraňte svou pleť pomocí kosmetiky. Pozornost zaměřte na produkty, které obsahují antioxidanty, např. vitamin E, C, A a jeho deriváty.

3. Používejte tzv. anti-pollution produkty, které brání pokožku před volnými radikály, výfukovými plny či cigaretovým dýmem. Vybírejte produkty s aktivními složkami, mezi které patří vitaminy C a E, ceramidy, antioxidanty, výtažky z řas, zelený čaj, probiotika nebo minerální filtry jako oxid zinečnatý.

Marionnaud hydratační sérum Thalgo (1499 Kč)

foto: Marionnaud