„Na břitvu je potřeba hlavně trpělivost,“ shodují se přední holičky z Edinburghu

Suzie Gillespie a Susana Davila-Ruiz z vyhlášeného skotského salonu The Players Lounge se stanou součástí prvního barber festivalu v Praze. Noc plnou ostře nabroušených břitev, vynikající skotské singl malt whisky Glenfiddich a skvělé hudby tak doplní o nezbytný ženský element.

„Vždycky jsem se ráda obklopovala muži a mužskou energií. To je asi jeden z hlavních důvodů, proč jsem se nakonec uchytila právě v tomhle oboru. S břitvou se přátelím už víc než dvacet let, a pořád je v téhle sféře co objevovat,“ říká majitelka salonu a holička Suzie Gillespie.

Fakt, že je o služby v barbershopech čím dál tím větší zájem, přisuzuje tomu, že muži nejen více dbají o svůj zevnějšek, ale především si potřebují „ukrást“ nějaký čas sami pro sebe.

„Je to rituál. Nejde jen o to, aby od nás klienti odcházeli upravení. Musí se cítit především zrelaxovaní, odpočatí a nabití novou energií. Je to chvíle, kdy by měli zapomenout na všechny starosti a nechat se hýčkat,“ popisuje.

Ve Skotsku je návštěva holičství navíc součástí kultury a tradice. „Narodila jsem se ve Španělsku, ale tady v Británii žiji už víc než dvanáct let. Mám tedy srovnání, a mohu říct, že se mi moc líbí způsob, jakým tady muži přistupují k péči o svůj zevnějšek,“ popisuje Susana Daviila-Ruiz.

„Není na tom vůbec nic zženštělého. Naopak. Přirovnala bych to třeba k návštěvě britského pánského klubu. Barbershop je zkrátka místo, které je vyhrazeno čistě mužům. To, že někdo dobře vypadá, voní, má upravené ruce, moderní sestřih, zvyšuje jeho sebevědomí, a tím i společenskou prestiž. A to přece chtějí všichni muži, nebo ne,?“ dodává.

Co se týče aktuálních trendů, budou jim prý i nadále vévodit plnovousy, takzvané „beards“, ale spolu s nimi se bude prodlužovat i délka vlasů. „Následující sezóna podporuje návrat polodlouhých mužkých účesů. Ti, kteří si dlouhou kštici mohou dovolit, by proto neměli váhat a nechat se trochu zarůst,“ upřesňuje Susan.

Nejčastější chybou, kterou většina mužů dělá při holení, je podle ní rychlost a nevhodný výběr pečujících prostředků. „Pokud si někdo upravuje vousy třeba ve sprše a zapomíná na hydrataci pokožky, může se těšit na zarůstání, pupínky, a další nepříjemnosti. Svým klientům se proto snažíme také doporučit, co je pro jejich typ pokožky vhodné a sladit vše s jejich individuálními potřebami,“ doplňuje.

Muži si prý ale na péči v barbershopech tak zvykají, že jejich návštěvu pravidelně zahrnují do svých diářů. „Máme klienty, kteří k nám chodí pravidelně jednou za tři týdny, za měsíc, ale pak i takové, kteří se u nás objeví třeba každý týden,“ uzavírá.

Pokud se chcete i vy dostat do holičského křesla šikovných dam z Edinburghu, dorazte 10. 8 do Cargo Gallery na pražskou Náplavku, kde se od 19. hodin bude konat neopakovatelná Glenfiddich Razor Night.

Pro více informací sledujte web: www.whiskyexpert.cz