Na Hithitu boduje pohádková kniha třináctileté autorky

Dětskou knížku „Příběhy čerta z uhláku“ pro menší školáky připravila teprve třináctiletá Daniela Melicharová, která poutavé vyprávění o moderních čertích klucích začala psát už ve svých deseti letech. Mladá autorka poté na příběhu intenzivně pracovala další dva roky. Část vyprávění již před časem vyšla ve školním časopise, kde sklidila slova chvály nejen od spolužáků ale i od učitelů. Nyní mladá spisovatelka testuje na crowdfundingovém serveru Hithit, zda její čertí příběhy podobně zabodují i u široké veřejnosti. Kampaň je aktuálně v polovině svého trvání a těší se nemalému zájmu přispěvatelů.

Ilustrace: Veronika Veleva

„Začalo to asi tak v době, když jsem chodila do čtvrté třídy. Poprosila jsem svou babičku, aby si vymyslela pohádku o čertovi, jak měl narozeniny a jak si přál dostat rudou motorku. Podle toho, co babička vybájila, jsem pak sepsala příběh. A protože se v rodině líbil, napsala jsem pokračování. Tím to ale nekončilo a celé se to začalo rozrůstat a přibývaly další a další stránky,” vypráví o tom, jak to celé začalo, autorka pohádkového příběhu Daniela Melicharová, žačka sedmé třídy základní školy.

Kniha dostala název „Příběhy čerta z uhláku“ a poutavé příběhy v ní doplňují nádherné ilustrace začínající berounské ilustrátorky Veroniky Veleva, která nyní studuje první ročník střední uměleckoprůmyslové školy. K tomu, aby se jejich společná prvotina dostala na pulty knihkupectví, nyní schází mladým autorkám již jen potřebné finance. Ty se za podpory svých rodičů rozhodly získat prostřednictvím kampaně na portálu HitHit.cz, kde by rády shromáždily částku, která umožní vydání 500 výtisků.

Foto: archiv autorky

Během první části kampaně se od přispěvatelů povedlo vybrat již téměř 40 000 Kč z kýžené částky 88 000 Kč. Mladé autorky lze na Hithitu podpořit až do 6. března. „Ze začátku jsme nevěděli, jak to půjde, jestli zaujmeme, zvlášť když se jedná o neznámou mladou dívku, která dosud nic nevydala. A tak jsme opravdu nadšení z toho, že náš projekt má tolik příznivců! Zároveň s tím přichází i pocit určitého závazku. Nechceme totiž zklamat lidi, kteří již o knížku projevili zájem tím, že na ni přispěli. Jsme totiž opravdu přesvědčení o tom, že je povedená a že se hlavně dětem, pro které je určená, bude líbit. Už proto, že je psaná dítětem a nejsou v ní žádné nudné řeči dospělých,“ popisuje Romana Melicharová, maminka mladé spisovatelky Daniely.
Tagy: