Nakopni Zemana! Aneb pomozte zachránit ateliér, kde se natáčela Cesta do pravěku

Nakopni Zemana HitHit

Zlínský Velký filmový ateliér, ve kterém se natáčela veledíla jako Cesta do pravěku nebo Baron Prášil, je nyní v katastrofálním stavu. Historická budova, jež letos slaví 85 let, vznikla na zadání Tomáše Bati pod rukama architekta Vladimíra Karfíka. V době své největší slávy zde tvořili svá díla Karel Zeman, Hermína Týrlová a mnoho dalších. Od 90. let se však budova pomalu rozpadá a nyní je ve stavu, kdy v ní nefunguje elektřina ani neteče voda. Zachránit se jí snaží dva zlínští filmoví nadšenci, kteří ji chtějí vrátit zašlý lesk a poté ji využít jako ateliér a multifunkční centrum pro širokou veřejnost. Potřebné finance nyní shání prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu.

Nakopni Zemana sbírka

Za záchranným projektem s názvem Nakopni Zemana! Záchrana Velkého filmového ateliéru stojí Libor Nemeškal a Petr Babinec. Libor je filmový střihač a docent na Fakultě multimediálních komunikací, jeho rukama už prošla celá řádka střihačů. Petr je režisér a producent v animačním studiu Kouzelná animace. Vedle jejich běžných pracovních a rodinných povinností je nyní zaměstnává také snaha shromáždit finance na záchranu Velkého filmového ateliéru ve Zlíně, který je v dezolátním stavu. V ateliéru se od 30. let vystřídala celá plejáda filmových osobností. Mimo jiné zde vznikala díla Alexandera Hackenschmieda, Karla Zemana, Hermíny Týrlové či Josefa Pinkavy. Z množství významných projektů je to například Cesta do pravěku, Ferda Mravenec či Requiem pro panenku.

Od 90. let budova, ve které se ateliér nachází, pomalu chátrala, až se dostala do nynějšího zpustošeného stavu, kdy je bez vody, topení, elektřiny a zatéká do ní. „Stav budovy nás trápil již delší dobu. Po složitých dvouletých jednáních se nám ji letos podařilo konečně získat do osobního vlastnictví. Začali jsme s postupnou záchranou, kterou realizujeme z velké části svépomocí. Nyní je naším cílem vybrat finance na další nezbytné opravy, jež už nezvládneme sami jako je například výměna oken, oprava střechy, topení, voda, elektřina…Naším cílem je, aby byl ateliér znovu dostupný nejen filmařům, ale i všem dalším zájemcům nejen o jeho bohatou historii, ale i současnost,“ popisuje Petr Babinec.

Nakopni Zemana sbírka

Se záchranou budovy Velkého filmového ateliéru může nyní pomoci i široká veřejnost prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu. Když bude sbírka úspěšná, bude po všech potřebných opravách budova nově sloužit právě veřejnosti. „Chceme do Velkého filmového ateliéru vrátit život a filmaře. Plánujeme v něm vytvořit co-working i animační studio pro ženy na mateřské a pomáhat začínajícím filmařům svobodněji tvořit. Budeme také pořádat animační workshopy a spolupracovat s univerzitou. Je toho hodně, ale aby se to stalo realitou, potřebujeme nyní pomoc každého z vás. Když se to povede, uděláme pak pro všechny jako poděkování super filmovou party,“ uzavírá Petr.

Foto: Archiv projektu