Neexistovalo žádné já, jen bytí, říká Sub.d.visionz o dobrodružství s Bufo Alvarius

V lednu čeká Ostravu a Prahu světová premiéra filmu Bufo Alvarrius – The Underground Secret. První celovečerní dokument o nejsilnějším známém psychedeliku, produkovaném žábou ze sonorské pouště, slibuje audiovizuální dobrodružství i rozhovory s odborníky včetně Stanislava Grofa. Natočil jej Filip Záruba, kterého zná většina z nás spíš jako hudebního producenta Sub.d.visionz a šéfa legendární ostravské drum’n‘bass crew Dvoika.troika.

Jak se stane, že jedna z klíčových postav české drum’n’bassové scény natočí film o psychedelické ropuše?

Kupodivu velmi snadno. O spirituální věci a psychedelické látky se zajímám asi 25 let. Za tu dobu jsem měl možnost vyzkoušet většinu z nich, ale s tou nejsilnější jsem až do loňského podzimu žádnou zkušenost neměl. Proto jsem se setkal s novodobým šamanem a lékařem Octavio Rettigem, který s žabí látkou pracuje a zážitek s ní už zprostředkoval tisícům lidí po celém světě. Jednou jsem si potáhnul z jeho dýmky a těch 15 minut, které následovaly, mě naprosto šokovaly.

Jak to?

Zažil jsem něco, o čem jsem doposud jen četl v knihách slavných mudrců, jogínů a mystiků: propojení s celým vesmírem, pocit, že jsem všude a všechno, věčné teď a hlavně nepopsatelnou lásku a štěstí. Mou osobnost a naši běžnou realitu jsem úplně přestal vnímat, stal jsem se světlem a pochopil, že tohle světlo je zdrojem a tvůrcem všeho. Od té doby už nevěřím, ale vím. Ty nejhlubší pravdy o vesmíru se nedají rozumově dokázat, musí se prožít. Aby se o tom unikátním fenoménu dozvědělo co nejvíce lidí, rozhodnul jsem se využít svoje zkušenosti s vytvářením 3D animací a speciálních filmových efektů a natočit dokument.

Uchopit takové téma muselo být strašně těžké…

Původně to měla být reportáž o cestě do Kolumbie, se záběry ze „žabích“ ceremonií a s rozhovory s těmi, kdo je absolvovali. Jenže když všichni mluvili o tom samém, všudypřítomné tvůrčí energii, lásce, jednotě a  univerzálním vědomím, řekl jsem si, že tomu nikdo neuvěří a lidi to budou vnímat jen jako další hippie klišé. A tak jsem chtěl znát i názor nějakého vědce, který má s žábou osobní zkušenost. Vydali jsme se tak za Stanislavem Grofem, jedním z největších světových expertů na psychedelika a změněné stavy vědomí vůbec, a později i za dalšími odborníky. Náš záměr byl sice vytvořit spíš zážitkový a emocionální než vědecký film, postupem času nám ovšem stále více docházelo, jakou máme zodpovědnost. Proto se nakonec věnujeme také kontraindikacím a rizikům i možnému terapeutickému užití psychedelik. Audiovizuální jízda je to ale stále – naše 3D animace ve spojení s působivou hudbou snad divákům aspoň trochu přiblíží, jak takový trip za hranice běžné reality vypadá.

Načasování máte skvělé, protože přírodní psychedelika momentálně zažívají velkou renesanci. Proč myslíš, že se to děje právě teď?

Protože moderní věda a medicína nám není schopna zodpovědět všechny otázky. Jsem přesvědčený o tom, že se nacházíme ve velké krizi: ekologické, morální, politické i duchovní. Stojíme na dějinné křižovatce a máme v podstatě dvě volby – buď budeme pokračovat i nadále v tom, co děláme a zničíme sebe i tuto planetu, anebo se změníme a přetvoříme náš svět v krásné místo pro život. Vnější svět je jen odrazem stavu naší mysli. Změníme-li svou mysl, změníme svět. A nic nemění myšlení lidí tak rychle a účinně jako právě psychedelika. Ale jde také o jejich léčebný potenciál: podle nejnovějších výzkumů jsou psychedelika schopny velmi účinně léčit deprese, PTSD, drogovou závislost atd. A zrovna ayahuasca dokáže léčit nejen duši, ale i spoustu fyzických onemocnění. Klasická medicína často léčí jen příznaky a ne skutečnou příčinu nemocí. Říká se „ve zdravém těle zdravý duch“, a podle mě to platí ale i opačně: ve zdravé duši zdravé tělo.

Před 6 lety jsem měl obrovské zdravotní potíže a měl opravdu namále. Lékaři ale na příčinu mých obtíží nemohli přijít. Rozhodl jsem se tedy vyrazit za šamanem do Peru a po několika ceremoniích s ayahuascou jsem byl vyléčený.

A žába? Skutečně tak fatálně mění lidem životy, jak se říká?

Většina z těch, kdo ji zkusili, to tvrdí. Rozdělují svůj život na dvě etapy: před žábou a po žábě. Já sám jsem toho taky důkazem. Ale chtěl bych upozornit, že to určitě není cesta pro každého. Během pár nesmírně intenzivních minut získáte úplně jiný náhled na svět, na společnost, na sebe i vztahy se svým okolím. Ukáže vám to, co je ve vašem životě špatně, co je třeba změnit. Není to  jednoduché a nikdo jiný než vy za vás tuhle práci neudělá. S tím je třeba počítat.

PREMIÉRA OSTRAVA – čtvrtek 11.1. od 18.00, kino Vesmír.

Po projekci následuje diskuze (Filip Záruba, Václav Dejčmar, Onřej Bahník, Slávek Zemánek) a afterparty (Maok, IM Cyber, Globegg)

PREMIÉRA PRAHA – pátek 12.1. a sobota 13.1. od 19.00, experimentální prostor Nod. 

Po projekci následuje diskuze (Filip Záruba, Václav Dejčmar, Mgr. Michael Vančura, Mudr. Stanislav Kudrle, Slávek Zemánek) a afterparty (IM Cyber, Josef Sedloň, Risto)

Vstupenky pořídíte na www.goout.cz

Více na www.bufoalvarius.com
Tagy: