Nenechte vyblednout vzpomínky na svatební den

Svatební sezóna je v plném proudu! Krásný dort, výzdoba, prstýnky, svatební šaty, účes… Stojí nemalé úsilí veškeré detaily vyladit – a pak je najednou během jednoho dne všechno pryč. Naštěstí zůstanou vzpomínky v podobě fotografií. Pokud chcete zvěčnit novomanžele i celé svatební veselí, poradíme vám, na co se při focení svatby zaměřit.

Svatební fotograf dokáže zachytit neopakovatelné okamžiky, na které později s nostalgií všichni vzpomínají: vyřčené „ano“ před oltářem, výměna prstenů, první polibek, tanec novomanželů… Díky fotografiím zůstanou ty chvíle navždy zachyceny a člověk si je může kdykoliv s dojetím připomenout. Role fotografa je proto při svatbě klíčová!

Originální rukopis

Každý fotograf má svůj styl – najděte si jej i vy! Máte raději stylizované fotografie, anebo lifestyle snímky zachycující emoce? Líbí se vám umělecká úprava fotografií v postprodukci anebo dáváte přednost přirozenosti? Při hledání inspirace se vydejte na napínavou průzkumnou cestu vlnami internetu a zjistěte, jaké možnosti existují. Nesnažte se však kopírovat, ale hledejte svůj vlastní směr…

Krásná lokace

Fotogenická lokalita je základem. Vypravte se proto dopředu na místo svatby a vytipujte si vhodná místa a zákoutí, která vytvoří kouzelné pozadí k vašim fotografiím. „Stále více Čechů si nechává svatební fotografie fotit i mimo Českou republiku, aby měli něco nového a jiného, než všichni jejich kamarádi. Například příroda v Rakousku nebo v italských Dolomitech je nádherná! To se pak fotí samo,říká fotograf Denis Fueco, který je původem z Francie, ale zakotvil v České republice, kde se už několik let věnuje svatební fotografii a kvůli skvělým snímkům neváhá se svými klienty vycestovat i za hranice.

Vzájemné souznění

Před svatbou se sejděte s ženichem a nevěstou, abyste se domluvili nejen na všech technických podrobnostech, ale také si vyjasnili průběh celé události. Správný fotograf splyne se svatebčany a vlastně by o něm neměl nikdo ani vědět. Na schůzce byste měli probrat veškeré detaily, proto neváhejte přednést svou představu, ale také se ptát! „K  fotografovi by novomanželé měli cítit důvěru, že bude vědět, co dělá. Domluvte se, jakým způsobem bude účastníky svatby při focení instruovat a jak bude probíhat komunikace, radí lektor Nikon školy Filip Barták. Budete na svatbě jako hlavní fotograf, nebo jen pomocný? Bude vaším úkolem zachytit veškeré dění, nebo jen daný úsek celého dne? Kolik upravených fotografií má být výstupem? Jaké bude ohodnocení? Bude zapotřebí záloha? V jaké výši? Vše si raději dopředu vyjasněte, aby později nedošlo k nedorozumění.

Mají fotit i svatebčané?

Jsme dnes zvyklí často sledovat svět skrze displej mobilu – ale na svatbě by tohoto nepostradatelného elektronického společníka měli všichni uschovat do kapes či kabelek a nenarušovat novomanželům jejich jedinečné chvíle. Naopak, žádoucí je, aby si je s nimi užili, věnovali jim pozornost a nenechali se rozptylovat smartphony. A to ani v případě, že si chtějí obřad a následné veselí zvěčnit! Motají se potom do záběru a nabourávají slavnostní atmosféru. Přesto však není od věci, když snoubenci vyberou jednoho nebo dva přátele (a těmi můžete být právě vy), kteří dostanou výsadu dokumentovat dění – mohou totiž zachytit jiné okamžiky než najatý profi fotograf. Například ve chvílích, kdy se profesionál věnuje fotografování portrétů ženicha a nevěsty a jejich rodiny anebo se zaměřuje na krájení dortu, mohou tito dokumentaristé z řad přátel zvěčnit, co dělají ostatní hosté, anebo hledáčkem fotoaparátu zaznamenat večerní párty poté, co fotograf společnost opustí. A také novomanželé získají snímky z různých úhlů pohledu…