NO WAVE BACK: Dokument o malém kroku pro lidstvo, ale velkém skoku pro český surfing

Ačkoliv je Česká republika zemí bez oceánu, obliba surfingu se tu rok od roku  zvyšuje. Za náročným sportem vyjíždí do zahraničí tisíce Čechů. Doposud si však žádný z nich netroufnul na disciplínu Big Wave, která začíná na mohutných, minimálně šestimetrových vlnách a končí až těmi třicetimetrovými.

Dokument No Wave Back se za jednou takovou, velmi vzácnou španělskou vlnou, vydává společně s Matějem Novákem, který za žádných okolností nepřestává lovit nové výzvy. Matěj je prvním českým surfařem, jenž je odhodlán tuto obří vlnu pokořit. Na to, jak Matějova cesta končí, nebo možná teprve začíná, se budou moci všichni milovníci surfingu, napětí, adrenalinu, příběhů i sportovních prvenství přijít podívat do kin po celé republice.

„K pobřeží severního Španělska doputují velké vlny poměrně často, ale tato konkrétní je jedinečná, protože je velká i dlouhá zároveň. Objeví se jednou, dvakrát do roka, jsou ale léta, kdy třeba nedorazí vůbec. Komunita tamních surfařů ji poprvé zpozorovala na přelomu milénia a pojmenovala ji „La Verdad”, v překladu Pravda. Zprávy o její existenci místní nešířili, Matěj ji našel sám,“prozrazuje režisér snímku, Martin Smékal.  Ten se tématu surfingu věnoval už ve svém předchozím, divácky velmi úspěšném dokumentu Choose your wave, mapujícím české surfaře po celém světě. Právě tehdy se Martin s Matějem setkali poprvé.

Big Wave surfování je velmi náročné co se mentální i fyzické přípravy týče. Vlny, které na člověka padají, váží několik tun a jedním z největších rizik je, že více po sobě jdoucích vln surfaře uvězní pod hladinou a desítky sekund, někdy i několik minut, mu nedovolí nadechnout se. Pokud zpanikaří, utopí se. To se bohužel přihodilo již mnoha světovým sportovcům.

Další překážkou bývá neznalost daného místa, pro člověka, který nevyrůstá u oceánu a nezná lokální podmínky, je zdolání Big Wave bez cizí pomoci téměř nemožné. Matějovi se podařilo navázat vztah se skupinou místních surfařských matadorů. Svérázná komunita ho přijala, sdílela s ním vlastní zkušenosti a pomohla s přípravou. Zajímavé je, že si Matěj jejich přízeň získal nejen surfařskými dovednostmi, ale také motivy a životním postojem.

„Severní Španělsko je hodně uzavřený region a to platí i o surfařích, takže dostat se do nějakého kontaktu s místními je dost složitá věc. Naštěstí v té samé vesnici, kde bydlím, žije člověk, se kterým jsem se ve vodě potkával a je otevřený a přístupný, ten mi při mé cestě velice pomohl. Myslím, že si asi nikdo nedokáže představit, jaká cesta k tomu všemu vede. Ani já jsem si to nedokázal představit. Není to jen o odvaze, protože to by pak byla spíš blbost. Ježdění velkých vln je jako ledovec. Všichni vidíme jen to ježdění a tu krásu, ale pod hladinou je daleko větší část dřiny, odříkání a informací,” popisuje Matěj Novák.

Vše výše popsané dokument zachycuje v přirozeném sledu událostí, které vrcholí dlouho očekávaným příchodem La Verdy. „Název filmu – No Wave Back–  je určitou parafrází, která odkazuje na cestu, z níž není návratu.A to hned z několika úhlů pohledu. Nechám už ale na každém divákovi, který úhel si vybere,“ doplňuje s úsměvem režisér Martin Smékal.

Slavnostní premiéra se odehraje 25.5. v pražské Lucerně a zúčastní se ji i tvůrci společně s Matějem.Společně s diváky se pak přesunou na party do nedaleké galerie Kvalitář. Dokument se pak vydá i do dalších českých a moravských měst.

Seznam projekcí:

25.5. Praha, Lucerna a následně after party

26.5. Viden, Schikaneder

27.5. Bratislava, KC Dunaj

28.5. Brno, Scala

29.5. Olomouc

30.5. Ostrava Cineport

31.5. BRUNTÁL – KINO CENTRUM

1.6. Hradec Králové, Náplavka

5.6. České Budějovice, K2

6.6. Plzeň, Papírna

8.6. Teplice

Generální partner

Jagermeister

Hlavní partneři

Corona | Vans

Další partneři filmu: 

Wildhouse.cz | Biofilms.cz, Freshlabels.cz | LosRentalos.cz | Freeride.cz   GOHD.cz | Fujifilm.cz |studiopetrohrad.cz

Produkce filmu:

filmwood.cz & lovetrouble.net