Přijďte načerpat inspiraci na Ratolest Fest

Už šestým rokem patří poslední květnová sobota na pražských náplavkách dětem. I letos u Vltavy propukne 25. května Ratolest Fest.

Ratolest Fest je rodinný festival, ze kterého si návštěvníci odnášejí zážitky a inspiraci namísto zboží. Náplavky po obou březích Vltavy nabízí přes 100 interaktivních stanovišť sportů, kroužků a volnočasových aktivit pro děti ale i rodiče. Na Ratolest Festu mohou strávit rodiny celý den objevováním a zkoušením, aniž by nutně musely sáhnout do kapsy pro portmonku. Na festival se neplatí vstup a všechny programové prvky jsou zdarma.

Organizátoři se každý rok snaží posouvat festival dál. Být větší a hezčí. Pobavit víc dětí a přivést do pražských sportovních oddílů, jednot, kroužků či DDM (Domů dětí a mládeže) více malých talentů. Díky nadšení stovek trenérů a dospělých sportovců, kteří s neutuchající energií obhospodařují svá stanoviště, se to opravdu daří! Letošní novinkou jsou půjčovny paddleboardů, kajaků i motorových člunů, jejichž stanoviště budou na obou stranách řeky, a tak si návštěvníci, kteří nevyužijí posíleného městského přívozu, budou moci přejet na druhý břeh festivalu po vlastní ose.

Šestý ročník festivalu pokryje opět obě náplavky mezi Železničním a Palackého mostem. Podrobnosti programu budou zveřejňovány postupně, ale jisté je, že areál bude již tradičně stát za to! Stejně jako v minulých ročnících najdete u řeky stanoviště, kde budou probíhat zábavné nábory malých florbalistů, malířů, fotbalistů, baseballistů, kutilů, veslařů, softbalistů, tanečníků, basketbalistů, judistů, golfistů, horolezců, hokejistů, jachtařů, gymnastů, volejbalistů, akrobatů na kolech, atletů, tenistů, beach volejbalistů, zápasníků, pěvců, vodáků, aikidistů, cyklistů. kriketistů, paddle-boardistů. Kapitánů dračích lodí či hráčů kolové. Přijďte zjistit, co Vaše ratolesti baví.

Někteří se Ratolest Festu bohužel zúčastnit nemohou. Třeba onkologicky nemocné děti z motolské nemocnice. „Z tohoto stanoviště mám obrovskou radost. Vytváříme ho s několika maminkami pro dětskou onkologii ve FN Motol. Chceme ukázat krásné výtvory tamních pacientů a dát dětem na náplavkách impuls podpořit malé pacienty. Doufám, že nám návštěvníci vyjdou vstříc. Věřím, že sbírka výtvarných potřeb se povede, avšak není tím hlavním. Pravým cílem je kontakt mezi oběma světy. Byl bych rád, kdyby si zdraví uvědomili, že jejich každodenní problémy jsou v porovnání s bojem, který svádí tito pacienti, zcela zanedbatelné, a užívali života bez zlosti. Nejde nám o to, aby jednotlivci přispěli tunami produktů. Chceme dát dohromady co nejvíc lidí, kteří se nad věcí upřímně zamyslí, přispějí jedním/dvěma kusy do celku. A třeba pošlou do Motola psaný, kreslený nebo malovaný vzkaz, že v tom nejsou sami,“ říká organizátor Matěj Špiroch.

Seznam toho, co by se motolským nejvíce hodilo: barevné papíry, trojhranné pastelky Koh-i-noor, trojhranné voskovky, fixy, fixy na textil, barvy na sklo s plastovými šablonami, lepidlo se třpytkami Kores, lepící tyčinky Kores (prosíme ne lepidla z obchodu Pepco hned vysychají), tuhé temperové barvy Play Color, mohou být i akrylové barvy (větší tuby), různé dekorativní samolepky, samolepicí očička, raznice (srdíčko, kytičky, zvířátka, motýlci…) lepší jsou raznice větší, nůžky pro praváky i leváky, modelovací hmota Play Doh, třpytivé nalepovací obrázky, vyškrabávací obrázky, různé předměty k dotvoření, domalování, pomalování (např.: plátěné a papírové tašky, dřevěné dekorativní výřezy apod.), třpytivé a dekorativní papíry.

Kdo se postará o vtípky, které pobaví děti i jejich doprovod? Moderátory Ratolest Festu jsou jako každý rok pánové z Na Stojáka, letos ve složení Petr Vydra, Karel Hynek, Radek Petráš a Daniel Čech.