Od krachu po prosperující business za 27 dní? Miliardář Glenn Stearns ví jak na to

Zajímalo by vás, čemu se dnes věnuje protagonista reality show Miliardář v utajení (Undercover Billionaire) Glenn Stearns (1963; odhadované jmění 500.000.000 USD)? Ani letos nezůstane upozaděn – ve čtvrtek 25. března ve 20:00 se vrací na Discovery Channel v pořadu Miliardář v utajení: Návrat do města (Undercover Billionaire: Comeback City). Jak už název napovídá, Glenn se vydá do průmyslového městě Erie v Pensylvánii, v jehož kulisách loni demonstroval podnikatelský zázrak v praxi a vybudoval tak v rekordní 90denní lhůtě podnik Underdog BBQ. Teď má ale nové poslání – pomoct strádajícím živnostníkům s jejich krachujícím podnikáním, což ještě umocňuje nastupující ekonomická recese, která po pandemii zcela určitě udeří.

Podnikatel Glenn Stearns, který zbohatl vlastním přičiněním, věří, že si každý zaslouží druhou šanci. Vsadil si na americký sen, vzdal se svého jména, bohatství a kontaktů a v utajení se v odlehlém městě pokusil vybudovat za 90 dní a s pouhými 100 dolary v kapse prosperující podnik vydělávající miliony dolarů. A teď ho čeká ještě větší výzva: udržet americký sen naživu.

Globální ekonomika už během roku 2020 několik otřesů zažila. V nové reality show se Glenn vrací do Erie v Pensylvánii, ale tentokrát má nové poslání: zachránit malé místní podniky na pokraji krachu. V každé epizodě se Glenn snaží povznést vždy jednu z těchto firem. Poté co zhodnotí jejich operace a určí oblasti pro změnu, spolupracuje s jejich majiteli na přeměně ve výdělečný business, na niž má pouhých 27 dní. Proč zrovna 27 dní? Taková doba totiž podle dostupných statistik odpovídá horizontu, po který je průměrný americký podnik schopen přežívat z dostupných finančních rezerv. Pokud se za tu dobu business nevzpamatuje, pak už nikdy, věří Glenn Stearns.

Tvůrci pořadu navazují na oblíbený formát, který kombinuje prvky televizní zábavy i edukace. Lekci si ze sledování může odnést každý, kdo se ocitl v podobné situaci. Zkušený průvodce, kterým Glenn Stearns bezpochyby je, totiž dokáže identifikovat slabá místa v každém business plánu, a zároveň je schopen vidět věci v souvislostech. Studnice vizionářských nápadů, jak zajistit stabilní přítok peněz, jako by nevysychala. Zároveň je však třeba si uvědomit, že není žádný spasitel, který do Erie jede rozdávat peníze jak na běžícím páse. Sdílení zkušeností a prezentace vlastního unikátního náhledu na věc má sloužit hlavně jedné věci – aby si každý podnikatel sám uvědomil, že na to má, a našel si cestu, která mu sedí nejlépe. Ať už vlastní bistro, posilovnu, kavárnu nebo drobnou manufakturu, pravidla hry se ze dne na den prostě nemění. A s touto ambicí se miliardář vrací na místo činu…