Pátý ročník projektu Czeching odtajňuje nominace pro export

Startuje další ročník hudebně exportního projektu Czeching. Radio Wave tak už popáté podpoří české  kapely, producenty a producentky na cestě k zahraničním posluchačům. Během září postupně představí ve vysílání a na webu všechny nominované muzikanty. Vítěze zvolí mezinárodní porota složená ze zástupců více než deseti evropských rozhlasových stanic.

O dalším vítězi rozhodne veřejnost prostřednictvím hlasování na internetu. Pátý ročník vyvrcholí 27. září akcí Czeching Showcase v garážích Českého rozhlasu, kde zahrají nominované kapely a bude vyhlášen vítěz Czechingu 2017. Na afterparty pak vystoupí proslulá anglická DJka Mary Anne Hobbs.

„Radio Wave se dlouhodobě zaměřuje na vyhledávání talentů na české hudební scéně. Chceme využít spolupráce s řadou evropských rozhlasových stanic pro mladé a hudbu českých talentů poslat na evropská pódia i do vysílání jednotlivých rádií,“ popisuje hudebně exportní projekt Czeching šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová.

I letos nominují nadějné kapely čeští hudební publicisté a publicistky. Společně s hudebními dramaturgy ze zahraničních stanic, jako je britská BBC, rakouské FM4, německý PULS, polské rádio OFF Krakow a francouzské Radio France a další, budou vybírat z pětice tuzemských hudebních projektů. V minulých letech vyslali porotci na cestu k zahraničnímu publiku kapely Wild Tides, VR NOBODY, Himalayan Dalai Lama a písničkářku a skladatelku Neversol.

Od 24. srpna se můžete ve vysílání Radia Wave a na webu rozhlas.cz/czeching seznámit s pěti letošními nominovanými adepty. Porotce zaujali zpěvačka a producentka Zagami Jericho, producent a odborník na modulární syntetizátory HRTL,  seskupení producentů zaměřujících se na taneční elektroniku WLW8, indie post-rocková kapela Cold Cold Nights a rock´n´rollový Lazer Viking .

Hlavní vítěz získá možnost nahrát a vydat nové EP a vystoupit na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag a také vybraných zahraničních klubech sítě Liveurope. O vítězích Czechingu rozhoduje nejen odborná mezinárodní porota, ale taky veřejnost. O svém oblíbeném hudebním projektu mohou lidé hlasovat na webu Czechingu.

Rozhovory s účastníky letošního Czechingu i porotci si můžete poslechnout v pravidelné páteční rubrice Czeching i v proudovém vysílání Radia Wave nebo se podívat na videoprofily kapel na sociálních sítích stanice. Kompletní informace o projektu i jeho účastnících a články o hudebním exportu najdete na webu rozhlas.cz/czeching.

Letošní ročník projektu Czeching vyvrcholí akcí Czeching Showcase 27. září v budově českého rozhlasu. V garážích ČRo zahrají všichni nominovaní a po jejich vystoupení budou vyhlášeni vítězové. Večer uzavře dj set britské moderátorky Mary Anne Hobbs.

„Mary Anne Hobbs je velmi důležitou postavou rozhlasové hudební dramaturgie. Ve svém pořadu na BBC vždy podporovala nové talenty elektronické scény, má na ně skvělý čich a z mnoha jejích doporučení se staly trendy. Je jednou z těch osobností, které mohou být inspirací pro hudební publicisty a djs, ale i pro samotné hudebníky. Proto jsme rádi, že zakončí Czeching Showcase, který je především o podpoře mladých talentů, svým dj setem a že přijala také naše pozvání do podvečerní diskuze,“ komentuje pozvání Mary Anne Hobbs koordinátorka Czechingu Marie Čtveráčková.

Letošní Czeching Showcase nově nabídne i vzdělávací odpoledne s diskusemi pro veřejnost a setkáním pro mladé kapely ve studiích S1 a S2 Českého rozhlasu. O své zkušenosti s podporou mladých talentů se podělí zmiňovaná DJka Marry Anne Hobbs působící od roku 1996 na britské BBC. Začínající hudební projekty i etablované kapely se mohou zúčastnit setkání s hudebními producenty „Recenze osobně“  a získat od nich zpětnou vazbu nebo si nechat zhodnotit svoji tvorbu osobně. Vzdělávací odpoledne uzavře debata o hudebním exportu, jejímiž hosty budou Márton Náray, šéf  české hudební proexportní kanceláře Czech Music Office,  a Julien Fournier, zástupce belgické hudebně exportní kanceláře Wallonie-Bruxelles Musiques. Letošní ročník projektu Czeching se koná za podpory Czech Music Office.

Více informací o projektu a nominovaných, i možnost hlasovat pro své favority najdete na rozhlas.cz/czeching. Videoprofily kapel, fotogalerii k předchozím ročníkům a další podrobnosti pak jsou Vám k dispozici taky na sociálních sítích a v proudovém vysílání Radia Wave.

15.30 – 18.45 – diskusní program ve studiu 1

15.30 – 17.00 – „Recenze osobně“ ve studiu 2

19.00 – 01.00 – koncert všech nominovaných s vyhlášením vítězů + afterparty
Český rozhlas, Vinohradská 12, Praha

Radio Wave v  září podporuje českou hudební scénu. Každý den vysílá jednu skladbu české kapely, kterou komentují hudební redaktoři stanice. Nové desky ve studiu pokřtí v rámci Radio Wave Studio Sessions projekty Ventolin a Pandoo. Ve vysílání a na sociálních sítích představíme čtyři originální videoklipy – tedy čtyři české písně přetlumočené do znakové řeči. V září se ve vysílání Radia Wave objeví rovněž nové hudební podkresy od českých hudebníků.
Tagy: