Petr Kopfstein zůstal v Budapešti těsně před branami finále

Český pilot elitní kategorie Red Bull Air Race Petr Kopfstein v šampionátu opět bodoval a z maďarské Budapešti si odváží šest bodů za skvělé páté místo. Postup do finále mezi nejlepší čtyřku mu unikl jen o vlas. “Rozhodčí nám dali velmi spornou penaltu, nesouhlasíme s ní,” uvedl Kopfstein.

Nebýt diskutabilní penalty za chybný průlet poslední bránou, tak by měl Petr Kopfstein čas, kterým by deklasoval pozdějšího vítěze závodu Kirbyho Chamblisse ze Spojených států o více než vteřinu. “Zatímco v Round of 14 jsem letěl na jistotu, v osmičce už jsem šel na riziko a zaletěl jsem vynikají čas. Rozhodčí nás jasně připravili o postup do finále, kde bychom se tímto výkon mohli dostat na pódium jako v Japonsku,” komentoval Petr Kopfstein nedělní závod v Maďarsku.

Petru Kopfsteinovi vyšlo před tisícovkami českých fanoušků téměř vše, v sobotní kvalifikaci obsadil vynikající třetí místo za lídrem šampionátu Jošihide Murojou z Japonska a Pete McLeodem z Kanady. Až za Petrem skončil druhý Čech v Red Bull Air Race Martin Šonka a další mnohem zkušenější piloti včetně aktuálního mistra světa Matthiase Dolderera z Německa.

Kvalifikační výsledek Petra Kopfsteina postavil proti nováčkovi v seriálu Cristianu Boltonovi z Čile. A Čech mu nadělil téměř jeden a půl vteřiny. Do Round of 8 vlétl pátým nejrychlejším časem, kterým si “vysloužil” veterána šampionátu Kirbyho Chamblisse, který si kroutí už osmou sezónu. Jenže v boji o finálovou čtyřku vystavili českému akrobatickému pilotovi stopku rozhodčí za údajně chybu v poslední bráně.

“Abych si jen nestěžoval, tak jsme s víkendem v Budapešti spokojení. Letadlo létalo perfektně, tým šlape na jedničku a celkově je pro nás maďarský závod velká vzpruha do Ruska. Podle nás neprávem udělená penalta nás motivuje, abychom se příště předvedli ještě v lepším světle a rychlejšími časy,” uvedl Kopfstein.

Vítězství si z Budapešti odváží Chambliss před McLeodem a Murojou. Japonec si udržel vedení v mistrovství světa, McLeod se posunul na třetí místo, Chambliss je čtvrtý.

Pilotovi z Karlových Varů patří v celkové klasifikaci 5. místo za 23 sesbíraných bodů. To je po čtvrtém závodě vynikající výsledek. Přesně tam celý tým na začátku druhé sezóny v nejrychlejším motorsportu planety směroval. Nyní se Team Spielberg už soustředí na závod v ruské Kazani, kam se světový šampionát podívá už 22. a 23. července.

 www.kopfstein.com

www.redbullairrace.com

foto: Red Bull Media House