Pohádková kniha o gay královské rodině boří zažité stereotypy

Již před časem u nás stojaté knižní vody rozvířila pohádková kniha Princ & princ, kde je hlavní postavou mladý následovník trůnu Bertík, který si namísto krásné princezny vybere jejího bratra Krasomila. V říjnu se na pultech knihkupectví objeví pokračování s názvem Král & král & rodina. Toto revoluční dílo aktuálně hledá podporu na HitHitu.

Kniha Král & král & rodina nás zavede do období po královské svatbě, kdy se Bertík s Krasomilem již jako král a král vydávají na svatební cestu do tajemné džungle. Zažívají zde jedno dobrodružství za druhým a při putování pralesem se setkávají s mnoha rodinami divokých zvířat a dalších tvorů. Po návratu zpět do království na ně nakonec čeká ještě jedno obrovské překvapení. Při rozbalování kufru narazí na malou holčičku, která se jim tam schovala, a oni si ji tak nevědomky přivezli domů. Svatební cesta tak nakonec nečekaně skončí adopcí a z králů se stanou hrdí rodiče.

Oba díly knihy s gay královskou tematikou nekompromisně bourají zažité stereotypy o muži a ženě nejenom v našem světě, ale i ve světě pohádek. Děti se díky nim jednoduchou a srozumitelnou formou seznamují s gay tematikou. Na českém trhu jde prozatím o jediné pohádkové knihy, které reflektují homosexuální lásku. Autorkami knih jsou Holanďanky Linda da Haanová a Stern Nijlandová. První díl Princ & princ v Nizozemsku vyšel již v roce 2003, kdy měl velký ohlas a následně byl přeložen do deseti jazyků včetně japonštiny.

Na českém trhu se knížky s královskou gay tematikou objevují díky Adéle Elbel, která se před sedmi lety na zahraniční dovolené setkala s prvním dílem knihy. Ten ji zaujal tak, že ho následně přeložila do češtiny. „Princ a princ byla u nás jednou z prvních knih, které se zabývají tematikou homosexuality. A protože jsme ji vydávali na crowdfundingovém portálu Hithit, byl kolem ní velký mediální rozruch. Dospělí se pohoršovali, děti kniha bavila,“ shrnuje Adéla Elbel.

Kniha Král & král & rodina aktuálně hledá podporu na Hithit.com, kde si ji zájemci mohou předem zarezervovat a získat k ní i další zajímavé odměny. „Nabízíme například možnost jet se mnou do Nizozemska navštívit autorky knihy,“ doplňuje Adéla Elbel.
Tagy: